ԱԳ փոխնախարարը վստահեցնում է, որ ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթաց սկսելու ՀՀ-ի որոշումն ուղղված չէ ՌԴ-ի դեմ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը վստահեցնում է, որ Երևանի իրականացրած քայլերն ուղղված չեն որևէ գործընկերոջ դեմ, և Հայաստանն ունի ու շարունակում է իր երկխոսությունը բոլոր գործընկերների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վահան Կոստանյանն այս մասին հայտարարել է Կառավարության նիստին հաջորդած ճեպազրույցում՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելն ուղղված չէ Ռուսաստանի Դաշնության դեմ:
«Հայաստանի Հանրապետության քայլերն ուղղված չեն որևէ գործընկերոջ դեմ: Մենք ունենք և շարունակում ենք մեր երկխոսությունը բոլոր գործընկերների հետ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի Դաշնության»,-ընդգծել է ԱԳ նախարարի տեղակալը:
Նա նաև հիշեցրել է, որ շաբաթներ առաջ Հայաստանի ԱԳ նախարարը աշխատանքային այցով հյուրընկալվել էր Մոսկվայում և այնտեղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ բավականին կառուցողական քննարկումներ էր ունեցել։
Վահան Կոստանյանը պատասխանել է նաև հարցին, թե արդյոք առաջիկայում սպասվում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այց Մոսկվա։ ԱԳ փոխնախարարն ասել է, որ այս պահին օրակարգում նման հարց չկա։
«Եթե նման այցեր նախատեսվեն, վստահաբար, կառավարության գործընկերները պատեհ պահին կիրազեկեն դրա մասին: Այս պահին օրակարգում նման բան չունենք»,-ասել է Կոստանյանը:
Հայաստանի խորհրդարանը փետրվարի 12-ին առաջին ընթերցմամբ ընդունել է ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրենքի նախագիծը։ Նախագծին կողմ էր քվեարկել 63, դեմ՝ 7 պատգամավոր։ Նախագծին կողմ էր քվեարկել իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը, ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը դեմ էր քվեարկել, իսկ «Հայաստան» խմբակցությունը չէր մասնակցել քվեարկությանը։

Замминистра иностранных дел заверяет, что решение Армении начать процесс членства в ЕС не направлено против России
Заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян заверяет, что предпринятые Ереваном шаги не направлены против какого-либо партнера, и Армения ведет и продолжает диалог со всеми партнерами, в том числе с Российской Федерацией.
Как сообщает Арменпресс, Ваан Костанян заявил об этом на брифинге после заседания правительства, коснувшись вопроса, не направлено ли начало процесса вступления в Евросоюз против Российской Федерации.
«Шаги Республики Армения не направлены против какого-либо партнера. Мы ведем и продолжаем диалог со всеми партнерами, в том числе и с Российской Федерацией», - подчеркнул замминистра иностранных дел.
Он также напомнил, что несколько недель назад министр иностранных дел Армении находился с рабочим визитом в Москве и там имел вполне конструктивные беседы с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым.
Отвечая на вопрос, ожидается ли в ближайшее время визит премьер-министра РА Никола Пашиняна в Москву,  замминистра ИД сообщил, что на данный момент такого вопроса в повестке нет.
«Если такие визиты планируются, то наверняка партнеры правительства в нужный момент сообщат об этом. На данный момент у нас ничего подобного в повестке нет», - сказал Костанян.
12 февраля парламент Армении принял в первом чтении законопроект о начале процесса вступления в ЕС. За проект проголосовали 63 депутата, против - 7. За проект проголосовала правящая фракция "Гражданское соглашение", против оппозиционная фракция "Честь", а фракция "Армения" в голосовании не участвовала.