Ռուսաստանը երբեք չի քննարկի իր տարածքների փոխանակման թեման. Պեսկով
Ռուսաստանը երբեք չի քննարկել և չի քննարկի իր տարածքների փոխանակման թեման, դա անհնարին է: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին ճեպազրույցում հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի համապատասխան հայտարարությունները։
«Դա անհնարին է: Ռուսաստանը երբեք չի քննարկել և չի քննարկի իր տարածքների փոխանակման թեման», - ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Փետրվարի 11-ին բրիտանական The Guardian պարբերականին հարցազրույցում Զելենսկին հայտարարել էր, որ եթե ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին հաջողվի Ուկրաինան և Ռուսաստանը նստեցնել բանակցությունների սեղանի շուրջ, ապա ինքը պատրաստ է Ռուսաստանին առաջարկել տարածքների փոխանակում և Մոսկվային տալ այն հողերը, որոնք Կիևը գրավել է ՌԴ Կուրսկի մարզում։

Россия никогда не будет обсуждать тему обмена своих территорий - Песков
Россия никогда не обсуждала и не будет обсуждать тему обмена своими территориями, это невозможно. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на агентство ТАСС, так пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков прокомментировал соответствующие заявления президента Украины Владимира Зеленского.
«Это невозможно. Россия никогда не обсуждала и не будет обсуждать тему обмена своей территории», - сказал представитель Кремля.
В интервью британской газете The Guardian 11 февраля Зеленский заявил, что если президенту США Дональду Трампу удастся посадить Украину и Россию за стол переговоров, тогда он готов предложить России обмен территориями и отдать Москве земли, которые Киев захватил в Курской области РФ.