Մումբայում ձերբակալել են Մոդիի ինքնաթիռի վրա հարձակման մասին կեղծ ահազանգ տալու կասկածյալին
Մումբայի ոստիկանությունը ձերբակալել է այն տղամարդուն, որին կասկածում են Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի ինքնաթիռի վրա Ֆրանսիա և ԱՄՆ նրա արտասահմանյան այցերի ընթացքում ահաբեկչական հարձակման մասին կեղծ ահազանգ տալու մեջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնում է The Indian Express թերթը՝ վկայակոչելով Մումբայի իրավապահ մարմիններին։
Նրանց տվյալներով՝ ձերբակալվածը հոգեպես անհավասարակշիռ անձ է։ Շարունակվող հետաքննության ընթացքում պարզվել է, որ ավելի վաղ ձերբակալվածի հեռախոսից 1400 զանգ է ստացվել ոստիկանություն՝ իբր պատրաստվող հանցագործությունների մասին նախազգուշացումներով, ինչպես նաև այլ կեղծ տեղեկություններ:
Փետրվարի 11-ին Մումբայի ոստիկանությունն ստացել էր զանգ՝ նախազգուշացմամբ, թե ահաբեկիչները կարող են հարձակվել Մոդիի ինքնաթիռի վրա նրա արտասահման ուղևորությունների ժամանակ։ Ոստիկանությունը հայտարարել է ստացված տեղեկատվության «լուրջ բնույթի» մասին, տեղեկացրել է այլ մարմինների և սկսել հետաքննություն։

В Мумбаи задержали подозреваемого в ложном сообщении о нападении на самолет Моди
Полиция Мумбаи задержала мужчину, подозреваемого в ложном сообщении о террористическом нападении на самолет премьер-министра Индии Нарендры Моди во время его зарубежных визитов во Францию и США. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета The Indian Express со ссылкой на правоохранительные органы Мумбаи.
Задержанный оказался психически неуравновешенным человеком. В ходе продолжающегося расследования установлено, что с его телефона и ранее в полицию поступали звонки, их было 1400, о якобы готовящихся преступлениях, также и с другой ложной информацией.
11 февраля в полицию Мумбаи поступил звонок с предупреждением, что террористы могут атаковать самолет Моди во время его зарубежных поездок. Полиция заявила о “серьёзном характере” полученной информации, проинформировала другие ведомства и начала расследование.
В настоящее время Нарендра Моди находится во Франции, куда он приехал 10 февраля. Затем премьер-министр Индии отправится в США.