Տեխնոլոգիական հսկաները և բարձրաստիճան պաշտոնյաները Փարիզում մասնակցում են արհեստական բանականության թեմայով գագաթնաժողովին
Տեխնոլոգիական ոլորտի խոշոր ընկերությունները և բարձրաստիճան պաշտոնյաները Փարիզի Մեծ պալատում փետրվարի 10-ին մասնակցում են արհեստական բանականությանը (ԱԲ) նվիրված գագաթնաժողովին, որը համանախագահում են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France24 պարբերականը։
Ըստ հրապարակման՝ երկօրյա միջոցառման նպատակները ներառում են ԱԲ-ի  կառավարման «քարտեզագրում» ամբողջ աշխարհում՝ խթանելով ավելի էթիկական, հասանելի և խնայող ԱԲ-ի գաղափարը և առաջ մղելով եվրոպական ինքնիշխանությունը տվյալ տեխնոլոգիայի նկատմամբ։
Միջոցառմանը ներկա կգտնվի շուրջ 1500 հյուր, կլինեն դասախոսություններ և պանելային քննարկումներ ԱԲ-ի կողմից տրվող հեռանկարների և դրա ներկայացրած սպառնալիքների թեմայով։
Գագաթնաժողովին ներկա կգտնվեն, այդ թվում, ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, Չինաստանի փոխվարչապետ Ճան Գոցինը, OpenAI-ի ղեկավար Սեմ Ալթմանը, Google-ի ղեկավար Սունդար Փիչայը։
Գագաթնաժողովին մասնակցելու համար աշխատանքային այցով Փարիզում է գտնվում նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փետրվարի 9-ին Էմանուել Մակրոնն ազդարարել է ԱԲ-ի ոլորտում Ֆրանսիայի ջանքերի մասին՝ նշելով, որ առաջիկա տարիներին երկրում տվյալ ոլորտում կներդրվի 109 միլիարդ եվրո։ Նրա խոսքով՝ այդ գումարը կտրամադրեն Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, խոշոր ամերիկյան և կանադական ներդրումային հիմնադրամները և ֆրանսիական ընկերությունները։

Технологические гиганты и высокопоставленные должностные лица участвуют в саммите по ИИ в Париже
Крупнейшие технологические компании и высокопоставленные должностные лица принимают участие в саммите по искусственному интеллекту (ИИ) в Гран-Пале в Париже 10 февраля под сопредседательством президента Франции Эммануэля Макрона и премьер-министра Индии Нарендры Моди. Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание France24.
Согласно сообщению, цели двухдневного мероприятия включают «картографирование» управления ИИ во всем мире, продвижение идеи более этичного, доступного и экономичного ИИ и продвижение европейского суверенитета над этой технологией.
В саммите примут участие около 1500 гостей, пройдут лекции и панельные дискуссии о перспективах и угрозах, исходящих от ИИ.
На саммите будут присутствовать в том числе вице-президент США Джей Ди Вэнс, вице-премьер Китая Чжан Гоцин, глава OpenAI Сэм Альтман, глава Google Сундар Пичаи.
Премьер-министр РА Никол Пашинян также находится с рабочим визитом в Париже для участия в саммите.
9 февраля Эммануэль Макрон анонсировал усилия Франции в области ИИ, отметив, что в ближайшие годы в стране в эту сферу будет инвестировано 109 миллиардов евро. По его словам, эти деньги предоставят Объединенные Арабские Эмираты, крупные американские и канадские инвестиционные фонды и французские компании.