Չինաստանը դեմ է հանդես գալիս Գազայի բնակիչների արտաքսմանը
Չինաստանը դեմ է հանդես գալիս Գազայի հատվածի բնակիչների հարկադիր արտաքսմանը և հուսով է, որ պաղեստինյան հարցը քաղաքական կարգավորում կստանա երկու պետություններ ստեղծելու մասին որոշման հիման վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Լին Ցզյանը։
«Չինաստանը հանդես է գալիս Գազայի հատվածի բնակիչների հարկադրական միգրացիայի դեմ և հուսով է, որ շահագրգիռ կողմերը հրադադարը և Գազայի հետպատերազմյան կառավարումը կընկալեն որպես հնարավորություն՝ վերադարձնելու պաղեստինյան հարցը քաղաքական կարգավորման ճիշտ ուղի՝ հիմնված երկու պետությունների մասին որոշման վրա», - պաշտոնյայի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը կայացած բանակցություններից հետո Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները դիտարկում է Գազայի հատվածը երկարաժամկետ սեփականացնելու, վերակառուցելու և «մերձավորարևելյան Ռիվիերայի» վերածելու հարցը։ Նա նաև նշել է, որ հնարավոր է համարում պաղեստինյան անկլավի բնակիչների վերաբնակեցումն արաբական այլ պետություններում:

Китай выступает против выселения жителей Газы
Китай выступает против принудительного выселения жителей сектора Газа и надеется, что палестинский вопрос будет разрешен на основе решения о создании двух государств. Как передает Арменпресс, об этом заявил на брифинге официальный представитель МИД Китая Линь Цзянь.
«Китай выступает против принудительной миграции жителей сектора Газа и надеется, что заинтересованные стороны воспримут прекращение огня и послевоенное управление в Газе как возможность вернуть решение палестинского вопроса на правильный путь политического урегулирования на основе решения о двух государствах», - отметил официальный представитель дипведомства, цитирует Цзяня ТАСС.
Ранее Трамп на совместной пресс-конференции с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху после переговоров в Белом доме заявил, что США рассматривают вопрос о долгосрочном владении сектором Газа, его реконструкции и превращении в «ближневосточную Ривьеру». Также он отметил, что считает возможным переселение жителей палестинского анклава в другие арабские государства.