Վրաստանը, Ադրբեջանը, Ռումինիան և Հունգարիան էներգետիկ ընկերություն են հիմնել
Վրաստանի, Ադրբեջանի, Հունգարիայի և Ռումինիայի էներգետիկ համակարգի օպերատորները համատեղ ձեռնարկություն են ստեղծել Ադրբեջանից Վրաստանով և Սև ծովով դեպի Ռումինիա բարձրավոլտ էլեկտրական մալուխ անցկացնելու նախագծի շրջանակներում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Sputnik Georgia լրատվական գործակալությունը։
Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում հաջողությամբ ավարտվել է Green Energy Corridor Power Company - GECO POWER COMPANY համատեղ ձեռնարկության գրանցման գործընթացը: Հիմնադիր ընկերություններն են՝ «Ազերէներջի» բաժնետիրական ընկերությունը, «Վրացական պետական էլեկտրահամակարգ» բաժնետիրական ընկերությունը, հունգարական MVM սահմանափակ պատասխանատվությամբ էներգետիկ մասնավոր ընկերությունը և ռումինական Transelectrica ազգային էլեկտրացանցային ընկերությունը։ Համատեղ ձեռնարկությունը ստեղծվել է հավասար բաժնետոմսերով, ուստի բոլոր շահագրգիռ կողմերը հավասարապես մասնակցելու են ընկերության կառավարմանը։
Այս փուլում համատեղ ձեռնարկությունը «Կանաչ էներգետիկ միջանցքի» շրջանակներում կզբաղվի գիտահետազոտական ​​և մշակման ու նախագծման աշխատանքներով։
Ռազմավարական գործընկերության համաձայնագրով և Կանաչ էներգիայի ոլորտում համագործակցության հուշագրով սահմանված նպատակների իրականացման համար 2023 թվականի հուլիսի 25-ին Ադրբեջանի, Վրաստանի, Ռումինիայի և Հունգարիայի կառավարությունների միջև ստորագրվել է համատեղ ձեռնարկություն ստեղծելու մասին փոխըմբռնման հուշագիր, որը սահմանում է համատեղ ձեռնարկության ստեղծման ընդհանուր սկզբունքները։
Ըստ գործակալության՝ ստորջրյա մալուխի նախագիծը նպաստում է ազգային և տարածաշրջանային էներգետիկ անվտանգության ամրապնդմանը, Սև ծովի հաղորդակցային հնարավորությունների ավելացմանը, էներգիայի աղբյուրների դիվերսիֆիկացմանը, վերականգնվող էներգիայի արտադրության ներուժի օգտագործմանը և էներգիայի հաշվեկշռում վերականգնվող էներգիայի մասնաբաժնի ավելացմանը:

Грузия, Азербайджан, Румыния и Венгрия создали энергетическую компанию
Операторы энергосистем Грузии, Азербайджана, Венгрии и Румынии создали совместное предприятие в рамках проекта прокладки высоковольтного электрического кабеля из Азербайджана через Грузию и Черное море в Румынию. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Sputnik Грузия.
В столице Румынии Бухаресте успешно завершен процесс регистрации совместного предприятия Green Energy Corridor Power Company – GECO POWER COMPANY.
Учредителями являются акционерное общество «Азерэнерджи», акционерное общество «Грузинская государственная электрическая система», венгерская частная энергетическая компания с ограниченной ответственностью MVM и румынская национальная электросетевая компания Transelectrica. Совместное предприятие создается на равных долях, поэтому все заинтересованные стороны будут в равной степени участвовать в управлении компанией.
На данном этапе СП будет заниматься научно-исследовательскими и проектными работами в рамках «Зеленого энергетического коридора», который, среди прочего, предусматривает строительство высоковольтного подводного кабеля электропередачи в Черном море.
В целях реализации задач, определенных Соглашением о стратегическом партнерстве и Меморандумом о сотрудничестве в области зеленой энергетики, между правительствами Азербайджана, Грузии, Румынии и Венгрии был подписан Меморандум о взаимопонимании по созданию совместного предприятия 25 июля 2023 года, в котором изложены общие принципы создания СП.
По мнению агентства, проект подводного кабеля способствует укреплению национальной и региональной энергетической безопасности, повышению коммуникационных возможностей Черного моря, диверсификации источников энергии, использованию потенциала производства возобновляемой энергии и увеличению доли возобновляемой энергетики в энергетическом балансе.