ՊԵԿ նախագահը և ՌԴ դեսպանը քննարկել են Վերին Լարսի անցակետին առնչվող հարցեր
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը հյուրընկալել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՊԵԿ-ից, hանդիպմանը դեսպանը շնորհավորել է ՊԵԿ նախագահին նշանակման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ կողմերի միջև սերտ համագործակցային հարաբերություններն ավելի կամրապնդվեն և կնպաստեն երկու երկրների տնտեսական զարգացմանը՝ ինչպես երկկողմ փոխգործակցության, այնպես էլ Եվրասիական տնտեսական միության հետ համագործակցության շրջանակում։
Հանդիպմանը քննարկվել են մաքսային և հարկային փոխգործակցության ոլորտներին առնչվող մի շարք հարցեր: ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանն անդրադարձել է երկու երկրների միջև տնտեսական հարցերով միջկառավարական հանձնաժողովի 2024թ․ դեկտեմբերի 20-ին կայացած նիստում համաձայնեցված՝ առաջիկայում Հայաստանի Հանրապետություն և Ռուսաստանի Դաշնության միջև ապրանքների տեղափոխման ժամանակ նավիգացիոն կապարակնիքների կիրառման փորձնական ծրագրի կազմակերպմանն ու իրականացմանը։ ՊԵԿ նախագահը նաև ընդգծել է ավտոմոբիլային փոխադրումների ժամանակ նավիգացիոն կապարակնիքների կիրառման մասին միջկառավարական համաձայնագրի նախագծի մշակման կարևորությունը։
Ըստ աղբյուրի՝ կողմերի միջև քննարկվել են նաև «Վերին Լարս» սահմանային անցման կետում խնդիրների առաջացմանն ու դրանց հնարավոր լուծումների և օպերատիվ արձագանքմանն առնչվող հարցեր։
Դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը նշել է, որ ռուսական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու ՊԵԿ ծառայողների համար նախկինում կազմակերպված ռուսերեն լեզվի կարողությունների զարգացման ծրագրերը:
Նշվում է, որ հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են իրենց վճռականությունը՝ սերտորեն համագործակցելու ընդհանուր նպատակներին հասնելու համար:

Председатель КГД Армении и посол РФ обсудили связанные с КПП «Верхний Ларс» проблемы
Председатель Комитета государственных доходов Эдуард Акопян принял делегацию во главе с Чрезвычайным и Полномочным послом Российской Федерации в Республике Армения Сергеем Копыркиным.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе КГД, в ходе встречи посол поздравил председателя Комитета государственных доходов с назначением и выразил надежду, что тесные отношения сотрудничества между сторонами будут и впредь укрепляться и способствовать экономическому развитию двух стран как в рамках двустороннего сотрудничества, так и в рамках взаимодействия с Евразийским экономическим союзом.
Был обсужден ряд вопросов, связанных с таможенным и налоговым сотрудничеством. Председатель КГД Эдуард Акопян коснулся пилотной программы по использованию навигационных пломб при перевозке грузов между Республикой Армения и Российской Федерацией, согласованной на заседании армяно-российской межправкомиссии 20 декабря 2024 года. Председатель КГД также подчеркнул важность разработки проекта межправительственного соглашения о применении навигационных пломб при осуществлении автомобильных перевозок.
Стороны также обсудили вопросы, связанные с возникновением проблем на пункте пропуска «Верхний Ларс», пути их решения и оперативного реагирования.
Посол Сергей Копыркин отметил, что российская сторона выразила готовность продолжить организованные ранее программы повышения квалификации сотрудников КГД по русскому языку.