Թրամփն ՕՊԵԿ-ին կոչ է արել նվազեցնել նավթի գները՝ Ուկրաինայում պատերազմի դադարեցմանը նպաստելու համար
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կխնդրի Սաուդյան Արաբիային և Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության՝ ՕՊԵԿ-ի  այլ երկրներին «նվազեցնել նավթի գինը», քանի որ, նրա կարծիքով, դա կնպաստի Ուկրաինայում պատերազմի դադարեցմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Թրամփը հայտնել է հունվարի 23-ին Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումում ունեցած ելույթում։
«Հիմա գինն այնքան բարձր է, որ այդ (խմբ.՝ Ուկրաինայում) պատերազմը կշարունակվի», - Թրամփի խոսքերն է մեջբերում BBC-ն։
Թրամփն ասել է, որ «զարմացած է», որ ՕՊԵԿ-ը չի իջեցրել նավթի գինը ԱՄՆ-ում ընտրություններից առաջ: Ըստ նրա՝ նավթի թանկացումը նպաստում է Մոսկվայի կողմից հակամարտության ֆինանսավորմանը:
«Անհրաժեշտ է իջեցնել նավթի գինը, դա վերջ կդնի այդ պատերազմին: Դուք կարող եք վերջ դնել այդ պատերազմին», - հավելել է նա։
Թրամփի այս մեկնաբանություններից հետո նավթի գինը նվազել է 1%-ով։
Reuters-ը նշում է, որ Brent տեսակի նավթի ֆյուչերսները նվազել են 71 ցենտով կամ 0,9 %-ով՝ հասնելով մեկ բարելի դիմաց 78,29 դոլարի: Ամերիկյան WTI տեսակի նավթի գինը նվազել է 82 ցենտով կամ 1,09%-ով և կազմել 74,62 դոլար։

Oil falls as Trump urges OPEC to lower prices
Oil fell 1% on Thursday after U.S. President Donald Trump urged Saudi Arabia and OPEC to bring down its cost during his address at the World Economic Forum, Reuters reports.
Uncertainty over how Trump's proposed tariffs and energy policies would affect global economic growth and energy demand also weighed on prices.
Brent crude futures settled 71 cents, or 0.9%, lower at $78.29 a barrel. U.S. West Texas Intermediate crude (WTI) settled down 82 cents, or 1.09%, to $74.62.
Prices dipped after Trump announced he would ask Saudi Arabia and OPEC to bring down the cost of oil during his speech at the World Economic Forum in Davos, Switzerland.
Trump has said he would add new tariffs to his sanctions threat against Russia if the country does not make a deal to end its war in Ukraine.
He also vowed to hit the European Union with tariffs and impose 25% tariffs on Canada and Mexico. On China, Trump said his administration was discussing a 10% punitive duty because fentanyl is being sent from there to the U.S.