Իրանը դուրս կգա Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրից` իր նկատմամբ ՄԱԿ-ի ԱԽ պատժամիջոցների վերականգնման դեպքում
Իրանը դուրս կգա Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրից (ՄԶՉՊ) արևմտյան երկրների կողմից Թեհրանի դեմ snapback մեխանիզմի կիրառման դեպքում, որը ենթադրում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի (ԱԽ) պատժամիջոցների վերականգնում։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային։
Ավելի վաղ արևմտյան լրատվամիջոցները տեղեկություններ էին տարածել, թե «եվրաեռյակի» ներկայացուցիչների հետ Իրանի բանակցությունների ժամանակ իրանցի դիվանագետները նախազգուշացրել են եվրոպացիներին Միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրից Թեհրանի դուրս գալու և միջուկային դոկտրինը փոխելու հնարավորության մասին, եթե Արևմուտքը գործարկի snapback ընթացակարգը։
«Իրանը երբեք ոչ մեկի հետ չի քննարկել և չի խոսել իր պաշտպանական կամ ռազմական ներուժի մասին…. Սակայն եթե snapback մեխանիզմն ակտիվացվի, ապա մեր պատասխանը կլինի սիմետրիկ: Մենք պատճառներ չենք ունենա մնալու որոշ պայմանագրերում», - պատասխանել է Բաղային տարածվող տեղեկատվության իսկության մասին հարցին:

В случае восстановления санкций СБ ООН в отношении Ирана, Тегеран выйдет из Договора о нераспространении ядерного оружия
Иран выйдет из Договора о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО), если западные страны применят против Тегерана механизм snapback, что подразумевает восстановление санкций Совета Безопасности ООН (СБ ООН). Как передает Арменпресс, со ссылкой на агентство ТАСС, об этом заявил официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи.
Ранее западные СМИ сообщили, что в ходе переговоров Ирана с представителями “евротройки” иранские дипломаты предупредили европейцев о возможности выхода Тегерана из Договора о нераспространении ядерного оружия и изменения ядерной доктрины в случае, если Запад запустит процедуру Snapback.
“Иран никогда ни с кем не обсуждал и не разговаривал насчет своего оборонного или военного потенциала. <...> Однако, если механизм snapback будет активирован, то наш ответ будет симметричен. У нас не будет причин оставаться в некоторых договорах”, - ответил Багаи на вопрос о правдивости этой информации.