Տարածաշրջանի խաղաղությունը պայմանավորված չէ միայն Հայաստանով և Ադրբեջանով․ Պապիկյան
Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի դիտարկմամբ՝ խաղաղությունը Հարավային Կովկասում պայմանավորված չէ միայն Հայաստանով և  հարևան Ադրբեջանով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարն այս մասին հայտարարեց 2024 թվականի գործունեությունն ամփոփող ասուլիսի ընթացքում՝ գնահատելով Հայաստանի ներկա անվտանգային իրավիճակը և անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից հնարավոր ռազմական ագրեսիայի մասին հարցին։
«Ագրեսիվ հայտարարություններին չեմ անդրադառնում նրա համար, որովհետև յուրաքանչյուր ագրեսիա իրականացնելու համար անհրաժեշտ են հիմքեր, իսկ այդպիսի հիմքեր չկան, որովհետև ՀՀ-ը հանդես է գալիս տարածաշրջանային խաղաղություն հաստատելու նարատիվով, և այդ նարատիվներն ու առաջարկները բավականին հիմնավոր են»,-նշեց Պապիկյանը՝ վերստին կարծիք հայտնելով, որ տարածաշրջանում լարվածության մեծացման համար հիմքեր չկան։
Նա նկատեց, որ տարածաշրջանի անվտանգությունը և Հայաստանի անվտանգությունը պայմանավորված չէ միայն Հայաստանով և վերջինիս մեկ հարևանով, այլ պայմանավորված է նաև ամբողջ տարածաշրջանով։
«Իհարկե, տարածաշրջանը հեշտ ժամանակներ չի ապրում, բայց, միևնույն ժամանակ, ես տեսնում եմ, որ առկա խնդիրները հնարավոր է լուծել բանակցությունների միջոցով»,-ընդգծեց ՀՀ պաշտպանության նախարարը։

Peace in the region is not conditioned solely by Armenia and Azerbaijan, says Defense Minister
According to Armenia's Defense Minister Suren Papikyan, peace in the South Caucasus is not solely dependent on Armenia and its neighboring Azerbaijan.
Papikyan made these remarks during a press conference on Wednesday, assessing the current security situation in Armenia and addressed the possibility of military aggression by Azerbaijan.
"I am not responding to aggressive statements because every act of aggression requires grounds, and there are no such grounds. Armenia is advancing a narrative of establishing regional peace, and these narratives and proposals are well-founded," Papikyan stated, reiterating that there is no basis for escalating tensions in the region.
The Minister emphasized that the security of the region, as well as Armenia's security, is not conditioned solely by Armenia and one of its neighbors but the entire region.
"Of course, the region is facing challenging times, but I believe that the existing issues can be resolved through negotiations," Papikyan noted.