Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը նախաձեռնել է ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին Boeing բեռնատար ինքնաթիռների վաճառքի ֆինանսավորման արգելափակումը
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը սկսել է համագաղութային արշավ՝ կոչ անելով ԱՄՆ Արտահանման-ներմուծման բանկին (EXIM) մերժել 100 միլիոն դոլարի ֆինանսական երաշխիքը ադրբեջանական Silk Way Airlines-ին՝ Boeing բեռնատար ինքնաթիռներ ձեռք բերելու համար։
«Ըստ հանձնախմբի՝ այս ֆինանսավորումը հնարավորություն կտա Ալիևի ռեժիմին ձեռք բերել երկակի նշանակության ինքնաթիռներ՝ հեշտացնելով զենքի անօրինական մատակարարումը դեպի Ադրբեջան․ մի երկիր, որը լայնորեն դատապարտված է Արցախի հայ բնակչության դեմ իր ցեղասպան քաղաքականության և Հայաստանի Հանրապետության դեմ շարունակվող ագրեսիայի համար։
2025թ․ հունվարի 10-ին EXIM բանկը հայտարարել է, որ ստացել է Boeing-ի հայտը 100 միլիոն դոլարը գերազանցող վարկի վերջնական պարտավորության համար: Այս առաջարկի վերաբերյալ հանրային մեկնաբանությունները կարող են ներկայացվել մինչև 2025թ․ փետրվարի 7-ը, ինչից հետո EXIM-ի տնօրենների խորհուրդը կքննարկի հայտը բավարարելու դիմումը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշված է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի էլեկտրոնային հարթակը www.anca.org/exim, հնարավորություն է՝ հանդես գալու այս գործարքի դեմ։
Ըստ Հայ դատի հանձնախմբի՝ նմանատիպ ինքնաթիռների տրամադրումն Ադրբեջանին խախտում է ամերիկյան օրենսդրությունը, այդ թվում երկակի նշանակության արտադրանքների արտահանման մասով, խաթարում է տարածաշրջանային խաղաղության ջանքերին և Ադրբեջանին հավելյալ ռազմական առավելության հնարավորություն է տալիս։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Silk Way Airlines-ը, որը սերտորեն կապված է Ալիևի վարչակարգի հետ, ներգրավված է եղել բազմաթիվ միջազգային հետաքննություններում, այդ թվում՝ Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի հաղորդման նախագծի (OCCRP) կողմից՝ ապօրինի զենքեր տեղափոխելու համար, որոնք օգտագործվել են ԼՂ-ի վրա Ադրբեջանի հարձակումներում: Freedom House-ի և այլ վերահսկող կազմակերպությունների կողմից վավերագրված այս գործողությունները ցույց են տալիս Ադրբեջանի մտադրությունը՝ համակարգված կերպով ջնջելու հայկական ժառանգությունն ու ներկայությունը տարածաշրջանում:

ANCA aims to block U.S. financing of Boeing cargo jet sale to Azerbaijan
The Armenian National Committee of America (ANCA) has launched a nationwide grassroots campaign urging the U.S. Export-Import Bank (EXIM) to reject a proposed $100 million financial guarantee for the sale of Boeing cargo aircraft to Azerbaijan’s Silk Way Airlines.
According to ANCA, this financing would enable the Aliyev regime to acquire dual-use aircraft, facilitating the illicit transportation of arms to Azerbaijan—a country widely condemned for its genocidal policies against the Armenian population of Artsakh and its ongoing aggression against the Republic of Armenia.
On January 10, 2025, EXIM announced that it had received Boeing’s application for a final commitment on a loan exceeding $100 million. Public comments on this proposal may be submitted until February 7, 2025, after which the EXIM Board of Directors will review and decide on the application.
ANCA’s online platform, www.anca.org/exim, offers an opportunity to take action against this deal.
According to the Armenian National Committee, providing such aircraft to Azerbaijan violates US law, including on the export of dual-use products, undermines regional peace efforts, and gives Azerbaijan an additional military advantage.
Silk Way Airlines, closely tied to the Aliyev regime, has been implicated in numerous investigations, including by the Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), for transporting illicit arms used in Azerbaijan’s assaults on Artsakh.
These acts, documented by Freedom House and other watchdog organizations, demonstrate Azerbaijan’s intent to systematically erase Armenian heritage and presence in the region.