ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները զարգացնելը Հայաստանի սուվերեն իրավունքն է․ Պեսկով
Ռուսաստանն արժևորում է Հայաստանի հետ հարաբերությունները և մտադիր է հետագայում էլ զարգացնել այդ հարաբերությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության այն հայտարարությունը, որ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն հունվարի 14-ին փաստաթուղթ կստորագրեն ռազմավարական գործընկերության մասին։
«Մենք մեր երկկողմ հարաբերություններն ունենք Հայաստանի հետ, մենք արժևորում ենք այդ հարաբերությունները և մտադիր ենք հետագայում էլ դրանք զարգացնել»,- ասել է Պեսկովը։
Նա հավելել է, որ բոլոր երկրների, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունները զարգացնելը Հայաստանի սուվերեն իրավունքն է։ «Դա մեր հայ բարեկամների բացարձակ սուվերեն իրավունքն է։ Դա Հայաստանի սուվերեն իրավունքն է՝ զարգացնել հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով»,- ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը։
Պեսկովը միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն երբեք առանձնապես կայունացնող դեր չի խաղացել Հարավային Կովկասում։
Նա նաև հիշեցրել է, թե Հայաստանն ինչ դիվիդենտներ է քաղում Ռուսաստանի հետ համագործակցությունից, մասնավորապես ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակներում։
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն հունվարի 14-ին Վաշինգտոնում փաստաթուղթ կստորագրեն երկու երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության մասին։

Развитие отношений с США - суверенное право Армении: Дмитрий Песков
Россия дорожит отношениями с Арменией и намерена и дальше развивать их. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, комментируя заявление МИД Армении о том, что Армения и США 14 января подпишут документ о стратегическом партнерстве.
“У нас свои двусторонние отношения с Арменией, мы дорожим этими отношениями, мы намерены их развивать и дальше”, - сказал Песков.
Он добавил, что развитие отношений со всеми странами, включая США, является суверенным правом Армении. “Это суверенное право Армении - развивать отношения по всем азимутам”, - заявил пресс-секретарь президента России.
Песков при этом подчеркнул, что США никогда не играли особой стабилизирующей роли на Южном Кавказе.
Он также напомнил о дивидендах, которые Армения получает от сотрудничества с Россией, особенно в рамках интеграционных процессов.
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян ранее сообщила, что Армения и США 14 января в Вашингтоне подпишут документ о стратегическом партнерстве.