Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման պայմանագիրը վերանայելու հարց չկա օրակարգում. ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման մասին պայմանագիրը վերանայելու հարց այս պահին օրակարգում չկա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասուլիսում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն՝ անդրադառնալով պայմանագրի փոփոխության, վերանայման հնարավորության մասին հարցին:
«Այդպիսի հարց՝ ռազմաբազայի հարցը, օրակարգում այս պահին գոնե չկա»,-ասաց Միրզոյանը:
Նա նաև նշեց, որ «Զվարթնոց» օդանավակայում, ինչպես նաև ՀՀ սահմանին Իրանի հետ, Թուրքիայի հետ ռուս սահմանապահները տեղակայվել են ժամանակավոր:
«Նրանք իրենց ծառայությունն են մատուցել ՀՀ-ին, քանի դեռ Հայաստանը չի կարողանա կազմավորել այն բոլոր անհրաժեշտ ինստիտուտները և հմտությունները, որոնցով ինքն իր ուժերով կկարողանա ապահովել այդ առաքելությունը: Մենք ինչ-որ պահի շնորհակալություն ենք հայտնել ռուս սահմանապահ ծառայությանը և ասել, որ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում կարող ենք արդեն ինքնուրույն հոգալ այդ հարցը, այնուհետև ինչ-որ փուլում մենք ստանձնել ենք ամբողջական վերահսկողություն Հայաստանի և Իրանի միջև գործող անցակետի նկատմամբ»,-ասաց ԱԳ նախարարը:
Նա ընդգծեց՝ սա մի կողմից խոսում է Հայաստանի կարողությունների ձևավորման մասին, մյուս կողմից Հայաստանի և Իրանի միջև վստահության բարձր մակարդակի վկայությունն է: Ըստ Միրզոյանի՝ եթե Հայաստանի և Թուրքիայի միջև լինի գործող բաց սահման, լինի այդ նույն վստահությունը, կարող են դիտարկել այդ հարցը Թուրքիայի հետ սահմանին նույնպես:

Revising treaty on Russian military base not on agenda, says Armenian FM
YEREVAN, JANUARY 8, ARMENPRESS. Revising the treaty about the deployment of the Russian military base in Armenia is not on the agenda, Foreign Minister Ararat Mirzoyan has said when asked about the possibility of such a move.
“There is no such issue, the issue of the military base, on the agenda at least at this moment,” Mirzoyan said when asked whether any changes to the treaty are under consideration.
He added that the deployment of Russian border guards in the Zvartnots airport and Armenia’s border with Iran and Turkiye has been temporary.
“They rendered services to Armenia as long as Armenia isn’t capable of developing all necessary institutions and skills to ensure that mission on its own. At some point we thanked the Russian border service and told them that we are already able to deal with that issue on our own in Zvartnots airport, and afterwards we assumed full control over the checkpoint between Armenia and Iran,” Mirzoyan said at a press conference.
The FM said this shows the development of Armenia’s capacity, and on the other hand it is a testament to the high level of trust between Armenia and Iran.
In case of an open border with Turkiye, and the same trust, Armenia will consider the same issue on its border with Turkiye as well, he said.