ՏՏ փորձագետը զգուշացնում է Telegram-ում ֆիշինգային հարձակումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տեղեկատվության անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը զգուշացնում է ֆիշինգային հարձակումների նոր ալիքի մասին, որոնք տեղի են ունենում Telegram, Viber և WhatsApp հավելվածներում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ Մարտիրոսյանը Telegram-ի իր ալիքում գրել է, որ վերջին ամիսներին հաքերները ակտիվորեն կիրառում են այդ հարթակները մարդկանց հաշիվները գողանալու համար։
«Քաղաքացիներ, արդեն մի քանի ամիս է, ինչ շարունակվում է Telegram ալիքների վրա ֆիշինգային հարձակումը։ Եվ, ցավոք, մարդիկ շարունակում են զոհ դառնալ, քանի որ նվերը գալիս է ծանոթ մարդուց»,- գրել է Մարտիրոսյանը։
Փորձագետը շեշտել է, որ հաքերները հաճախ ուղարկում են ծածկագրի պահանջով հաղորդագրություններ՝ պատճառաբանելով այն տարբեր նվերներ կամ ակցիաներ ստանալով։ Փորձագետի խոսքով՝ այդ ծածկագիրը օգտագործվում է զոհի հաշիվը նոր սարքում գրանցելու համար։
«Մի խոսքով՝ եթե ձեզ առաջարկվում է ցանկացած պատճառով ինչ-որ կայքում նշել կոդը, որը ձեզ ուղարկում են Telegram-ով կամ գալիս է հաղորդագրությամբ, ոչ մի դեպքում մի արեք դա։ Կոդն անհրաժեշտ է միայն մեկ բանի՝ ձեր հաշիվը նոր սարքում գրանցելու համար»,- ընդգծել է Մարտիրոսյանը։

IT-эксперт предупреждает о фишинговых атаках на Telegram
Эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян предупреждает о новой волне фишинговых атак, происходящих в приложениях Telegram, Viber и WhatsApp.
Как передает Арменпресс, Мартиросян написал в своем Telegram-канале, что в последние месяцы хакеры активно используют эти платформы для кражи аккаунтов людей.
«Граждане, фишинговая атака на Telegram-каналы продолжается уже несколько месяцев. И, к сожалению, люди продолжают становиться жертвами, потому что подарок исходит от знакомого человека", - написал Мартиросян.
Эксперт подчеркнул, что хакеры часто отправляют сообщения с запросом кода, мотивируя это получением различных подарков или акций. По словам эксперта, этот код используется для регистрации аккаунта жертвы на новом устройстве.
«Словом, если по какой-либо причине вам предлагают ввести код на сайте, который вам присылают в Telegram или приходят в сообщении, ни в коем случае не делайте этого. Код нужен только для одного: зарегистрировать свой аккаунт на новом устройстве", - подчеркнул Мартиросян.