Թրամփը հակասահմանադրական է համարում իր դեմ դատավճռի հրապարակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ի նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը քաղաքական հարձակում և երկրի սահմանադրության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք է որակել իր գործով հունվարի 10-ին հրապարակվելիք վճռի վերաբերյալ դատավոր Խուան Մերչանի որոշումը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Դոնալդ Թրամփը մեղադրվում է նախկին պոռնոդերասանուհի Սթորմի Դենիելսին գումար վճարելիս Trump Organization ընկերության ֆինանսական փաստաթղթերը կեղծելու համար։
«Սա անօրինական քաղաքական հարձակում է՝ ոչ այլ ինչ, քան կեղծված ֆարս։ Մերչանն այն աստիճան չի հարգում սահմանադրությունը, որ ուժի մեջ է թողել իմ նկատմամբ կայացրած՝ տեղեկատվության հրապարակման վերաբերյալ անօրինական արգելքը»,- Truth Social ցանցում գրել է Թրամփը՝ ընդգծելով, որ դատավորի հակասահմանադրական որոշումը կարող է վերջ դնել ԱՄՆ-ում նախագահական ինստիտուտին այն տեսքով, ինչպիսին այն կա:
Նյու Յորքի դատարանը հունվարի 10-ին էր նշանակել վերը հիշատակված գործով Թրամփի նկատմամբ դատավճռի կայացումը։ Այսպիսով, դատավճիռը կհրապարակվի Թրամփի երդմնակալության արարողությունից ուղիղ 10 օր առաջ։ Նորընտիր նախագահը ստիպված կլինի դատարանին ներկայանալ անձամբ կամ հեռավար ձևաչափով:
2024 թվականի մայիսի վերջին Թրամփը մեղավոր էր ճանաչվել ֆինանսական փաստաթղթերի կեղծման գործի բոլոր 34 կետերով։ Նա դարձավ ԱՄՆ-ի պատմության մեջ առաջին նախկին նախագահը, որին երդվյալ ատենակալները մեղավոր են ճանաչել հանցագործություն կատարելու համար:
2024 թվականի նոյեմբերին Դոնալդ Թրամփը երկրորդ անգամ էր ընտրվել ԱՄՆ-ի նախագահ և դատավոր Խուան Մերչանը համաձայնել էր հետաձգել նրա գործով դատավճռի հրապարակումը։

Trump denounces release of verdict against him as unconstitutional
YEREVAN, JANUARY 4, ARMENPRESS. President-elect Donald Trump will be sentenced on Jan. 10 in the criminal case in which he was convicted on charges involving hush money paid to a porn star, but is unlikely to face jail time or other penalties, a judge said on Friday, the Associated Press reports.
The development nevertheless leaves Trump on course to be the first president to take office convicted of felony crimes.
Manhattan Judge Juan M. Merchan, who presided over Trump’s trial, signaled in a written decision that he’d sentence the former and future president to what’s known as an unconditional discharge, in which a conviction stands but the case is closed without jail time, a fine or probation. Trump can appear virtually for sentencing, if he chooses.
Rejecting Trump’s push to dismiss the verdict and throw out the case on presidential immunity grounds and because of his impending second term, Merchan wrote that only “bringing finality to this matter” would serve the interests of justice.
He said he sought to balance Trump’s ability to govern, “unencumbered” by the case, against other interests: the U.S. Supreme Court’s July ruling on presidential immunity and the public’s expectation “that all are equal and no one is above the law,” and the importance of respecting a jury verdict.
Trump lashed out at Merchan on his Truth Social platform Friday, writing that "it is another order that is knowingly unlawful, goes against our Constitution and, if allowed to stand, would be the end of the Presidency as we know it."
"Merchan has so little respect for the Constitution that he is keeping in place an illegal gag order on me," Trump wrote.