Իրանական մշակույթում հայ ժողովուրդը համարվում է ազնիվ և անկեղծ. ԻԻՀ մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարար Սեյեդ Ռեզա Սալեհի Ամիրիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է Սեյեդ Ռեզա Սալեհի Ամիրիին՝ վստահություն հայտնելով, որ նրա այցը կնպաստի Հայաստանի և Իրանի միջև փոխհամագործակցության զարգացմանը և ծրագրային նոր նախաձեռնությունների իրականացմանը մշակույթի, մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի ոլորտներում:
«Մշակույթի ոլորտում համագործակցությունն առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի և Իրանի միջպետական հարաբերություններում։ Մենք արդեն իսկ համատեղ աշխատում ենք տարբեր ուղղություններով, և երկու երկրների միջև ստորագրված համագործակցային մի շարք փաստաթղթեր զարկ են տալու նոր արդյունավետ ծրագրերի իրականացմանը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի և Իրանի ժողովուրդներն ընդհանուր արժեքները պահպանելու հանձնառություն ունեն: Նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է երկու պետությունների մշակութային կառույցների համատեղ աշխատանքների խրախուսումը, տարբեր ոլորտներում նոր նախագծերի իրականացումը:
ԻԻՀ մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարարը ևս կարևորել է երկու ժողովուրդների միջև մշակութային կապերի ամրապնդումը՝ ընդգծելով, որ մշակութային հարաբերությունների ամրապնդումը կնպաստի այլ ոլորտներում համագործակցության խորացմանը:
«Իրանական մշակույթում հայ ժողովուրդը համարվում է ազնիվ և անկեղծ, և մենք ուրախ ենք տարբեր ուղղություններով մշտապես համագործակցել ձեզ հետ»,- ասել է նախարար Սեյեդ Ռեզա Սալեհի Ամիրին:
Հայաստանի և Իրանի մշակութային ոլորտի համագործակցության օրակարգում նախարարները մասնավորապես քննարկել են Երևանում և Թեհրանում մշակութային ժառանգության օրերի անցկացման, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում համատեղ հայտի ներկայացման, ցուցահանդեսների անցկացման, թանգարանային ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները:
Կողմերը հեռանկարային են համարել նաև երկու պետությունների մասնագետների ներգրավմամբ արշավախմբեր ձևավորելու, պեղումներ իրականացնելու, ըստ այդմ նաև փորձի փոխանակման հնարավորությունները: Առանձնակի կարևորվել է հայկական և իրանական մշակութային ժառանգության ոլորտում համագործակցությունը, մասնավորապես՝ հուշարձանների պահպանումն ու հանրահռչակումը՝ որպես զբոսաշրջության կարևոր վայրեր:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարարը ժամանել է Երևան Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի 8-րդ նախարարական հանդիպմանը մասնակցելու նպատակով: Այն իրականացվում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության համակարգմամբ:

In Iranian culture, Armenians are considered honest and sincere - Iranian Minister of Cultural Heritage, Tourism and Handicrafts
YEREVAN, DECEMBER 17, ARMENPRESS. The Minister of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Armenia, Zhanna Andreasyan, received a delegation led by the Minister of Cultural Heritage, Tourism and Handicrafts of the Islamic Republic of Iran, Seyyed Reza Salehi-Amiri.
The meeting was also attended by Mehdi Sobhani, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia.
Minister Andreasyan welcomed Seyyed Reza Salehi-Amiri, expressing confidence that the visit would contribute to the development of cooperation between Armenia and Iran and the implementation of new initiatives in the fields of culture, cultural heritage, tourism, and handicrafts.
"Cooperation in the field of culture occupies a special place in the interstate relations between Armenia and Iran. We are already collaborating in various areas, and the cooperation documents signed between the two countries will give impetus to the implementation of new, effective programs," said Zhanna Andreasyan, emphasizing that the peoples of Armenia and Iran are committed to preserving common values. Minister Andreasyan highlighted the importance of encouraging the joint work of cultural institutions and implementing new projects across various fields.
The Iranian Minister of Cultural Heritage, Tourism and Handicrafts also emphasized the importance of strengthening cultural ties between the two peoples, noting that such cooperation would contribute to deepening relations in other sectors.
"In Iranian culture, the Armenian people are considered honest and sincere, and we are happy to cooperate with you in various fields," said Minister Seyyed Reza Salehi-Amiri.
Regarding cooperation in the cultural sphere, the ministers discussed the possibility of holding cultural heritage days in Yerevan and Tehran, submitting a joint application to the UNESCO Intangible Cultural Heritage List, organizing exhibitions, and implementing joint programs in the museum sector. Special emphasis was placed on cooperation in the preservation and promotion of Armenian and Iranian cultural heritage, particularly in safeguarding monuments as important tourist sites.
The Minister of Cultural Heritage, Tourism, and Handicrafts of the Islamic Republic of Iran arrived in Yerevan to participate in the  8th Ministerial Meeting of the "Ancient Civilizations" Forum, coordinated by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.