Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Լիտվայի ԱԳ նոր նախարարին ու հաջողություն մաղթել նրա նախորդին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Բուդրիս Կեստուտիսին՝ Լիտվայի ԱԳ նախարարի պաշտոնը ստանձնելու առթիվ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը գրառում է կատարել X-ի իր միկրոբլոգում։
Warm congratulations to newly appointed 🇱🇹FM @BudrysKestutis. Happy to continue working together towards further deepening 🇦🇲-🇱🇹 rels which have been elevated to qualitatively new level both bilaterally as well as w/🇪🇺 & NB8. Looking forward to our engagements! @LithuaniaMFA
— Ararat Mirzoyan (@AraratMirzoyan) December 13, 2024
«Ջերմ շնորհավորանքներս՝ Լիտվայի նորանշանակ արտաքին գործերի նախարար Բուդրիս Կեստուտիսին։ Ուրախ եմ շարունակել միասին աշխատել Հայաստան-Լիտվա հարաբերությունների հետագա խորացման ուղղությամբ, որոնք բարձրացվել են որակապես նոր մակարդակի ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրոպական միության ու Նորդիկ-Բալթիկ 8 երկրների հետ համագործակցության շրջանակներում: Անհամբեր սպասում ենք մեր ներգրավվածություններին»,-իր գրառման մեջ նշել է Արարատ Միրզոյանը:
Ավելի վաղ X-ի մեկ այլ գրառմամբ ՀՀ ԱԳ նախարարը հաջողություն էր մաղթել Լիտվայի նախկին ԱԳ նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսին․ «Հարգելի Գաբրիելիուս Լանդսբերգիս, հարգելի բարեկամ, ժողովրդավարության և ազատության համար պայքարի իսկական ջատագով լինելն ամենահեշտ գործը չի եղել վերջին երեք տարիների ընթացքում։ Դուք շատ բան եք արել, և ես իսկապես գնահատում եմ Ձեր նվիրումն ու աջակցությունն իմ երկրին, և Ձեր դերը Հայաստան-Լիտվա կապերն էլ ավելի ամրապնդելու գործում»,-գրել է Արարատ Միրզոյանը՝ նրան հաջողություններ մաղթելով հետագա գործունեության մեջ։
Dear @GLandsbergis, dear friend, being a true advocate of democracy & fight for freedom has not been the easiest task during past three years. You have done a lot, & I truly appreciate your dedication & support to my country, & to making 🇦🇲-🇱🇹 ties even stronger. I wish you all… pic.twitter.com/w3lptVQ4Qk
Նախօրեին Լիտվայի արտաքին գործերի նախկին նախարար Լանդսբերգիսը հայտարարել էր, որ ավարտում է իր պաշտոնավարումը։

YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has congratulated the new Lithuanian foreign minister Kęstutis Budrys on taking office.
“Warm congratulations to newly appointed Lithuanian FM Kęstutis Budrys. Happy to continue working together towards further deepening Armenia-Lithuania relations which have been elevated to qualitatively new level both bilaterally as well as with EU & NB8. Looking forward to our engagements,” FM Mirzoyan said on X.
In a separate post, Mirzoyan wished success to former Lithuanian foreign minister Gabrielius Landsbergis.
“Dear Gabrielius Landsbergis, dear friend, being a true advocate of democracy & fight for freedom has not been the easiest task during past three years. You have done a lot, & I truly appreciate your dedication & support to my country, & to making Armenia-Lithuania ties even stronger. I wish you all the success in next endeavors, looking forward to seeing you around in any different capacity,” Mirzoyan said on X.