Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Լիտվայի ԱԳ նոր նախարարին ու հաջողություն մաղթել նրա նախորդին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Բուդրիս Կեստուտիսին՝ Լիտվայի ԱԳ նախարարի պաշտոնը ստանձնելու առթիվ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը գրառում է կատարել X-ի իր միկրոբլոգում։
Warm congratulations to newly appointed 🇱🇹FM @BudrysKestutis. Happy to continue working together towards further deepening 🇦🇲-🇱🇹 rels which have been elevated to qualitatively new level both bilaterally as well as w/🇪🇺 & NB8. Looking forward to our engagements! @LithuaniaMFA
— Ararat Mirzoyan (@AraratMirzoyan) December 13, 2024
«Ջերմ շնորհավորանքներս՝ Լիտվայի նորանշանակ արտաքին գործերի նախարար Բուդրիս Կեստուտիսին։ Ուրախ եմ շարունակել միասին աշխատել Հայաստան-Լիտվա հարաբերությունների հետագա խորացման ուղղությամբ, որոնք բարձրացվել են որակապես նոր մակարդակի ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրոպական միության ու Նորդիկ-Բալթիկ 8 երկրների հետ համագործակցության շրջանակներում: Անհամբեր սպասում ենք մեր ներգրավվածություններին»,-իր գրառման մեջ նշել է Արարատ Միրզոյանը:
Ավելի վաղ X-ի մեկ այլ գրառմամբ ՀՀ ԱԳ նախարարը հաջողություն էր մաղթել Լիտվայի նախկին ԱԳ նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսին․ «Հարգելի Գաբրիելիուս Լանդսբերգիս, հարգելի բարեկամ, ժողովրդավարության և ազատության համար պայքարի իսկական ջատագով լինելն ամենահեշտ գործը չի եղել վերջին երեք տարիների ընթացքում։ Դուք շատ բան եք արել, և ես իսկապես գնահատում եմ Ձեր նվիրումն ու աջակցությունն իմ երկրին, և Ձեր դերը Հայաստան-Լիտվա կապերն էլ ավելի ամրապնդելու գործում»,-գրել է Արարատ Միրզոյանը՝ նրան հաջողություններ մաղթելով հետագա գործունեության մեջ։
Dear @GLandsbergis, dear friend, being a true advocate of democracy & fight for freedom has not been the easiest task during past three years. You have done a lot, & I truly appreciate your dedication & support to my country, & to making 🇦🇲-🇱🇹 ties even stronger. I wish you all… pic.twitter.com/w3lptVQ4Qk
Նախօրեին Լիտվայի արտաքին գործերի նախկին նախարար Լանդսբերգիսը հայտարարել էր, որ ավարտում է իր պաշտոնավարումը։

Глава МИД Армении поздравил нового министра иностранных дел Литвы
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян поздравил Будриса Кястутиса со вступлением в должность министра иностранных дел Литвы, сообщает Арменпресс.
"Мои теплые поздравления новоназначенному министру иностранных дел Литвы Будрису Кястутису. Я рад продолжить совместную работу в направлении дальнейшего углубления армяно-литовских отношений, которые поднялись на качественно новый уровень как в двустороннем плане, так и в рамках сотрудничества с Европейским Союзом и странами Северной Европы и Балтии. с нетерпением ждем новых развитий", - написал министр иностранных дел Армении в своем X-микроблоге.
Ранее в другом Х-посте министр иностранных дел РА пожелал успехов бывшему министру иностранных дел Литвы Габриэлюсу Ландсбергису. "Дорогой Габриэлюс Ландсбергис, дорогой друг, быть истинным сторонником борьбы за демократию и свободу было не самой легкой задачей за последние три года. Вы очень много сделали, и я очень ценю Вашу преданность и поддержку моей страны, Вашу роль в дальнейшем укреплении армяно-литовских связей", - написал Арарат Мирзоян, пожелав ему успехов в дальнейшей деятельности.
Днями ранее бывший министр иностранных дел Литвы Ландсбергис объявил о завершении своего пребывания на этой должности.