Միրզոյանը հայտարարել է, որ քաղաքական կամքի պարագայում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը կարող է արագորեն վերջնականացվել և ստորագրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը դեկտեմբերի 5-ին Մալթայում հանդիպում է ունեցել Սլովենիայի փոխվարչապետ, արտաքին և եվրոպական հարցերի նախարար Տանյա Ֆայոնի հետ։ Հանդիպումը կայացել է ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները։ Խաղաղության պայմանագրի կնքման առնչությամբ նախարար Միրզոյանը հավելել է, որ քաղաքական կամք դրսևորվելու պարագայում, այն կարող է արագորեն վերջնականացվել և ստորագրվել։
Արարատ Միրզոյանը և Տանյա Ֆայոնը քննարկել են նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման, ինչպես նաև ԵԱՀԿ շրջանակներում փոխգործակցության հարցեր։
Հայաստանի և Սլովենիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի ընդլայնման համատեքստում երկու երկրների ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են վերջին շրջանում իրականացվող քայլերին, համագործակցության հնարավորություններին և քաղաքական երկխոսության հետագա խթանման նպատակով հաջորդ տարվա ընթացքում փոխադարձ այցերի կազմակերպման հարցերին:

Armenia-Azerbaijan peace treaty can be finalized promptly in case of political will - FM Mirzoyan
YEREVAN, DECEMBER 6, ARMENPRESS. On December 5, in Malta, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with the Deputy Prime Minister, Minister of Foreign and European Affairs of Slovenia Tanja Fajon. The meeting took place on the sidelines of the OSCE Ministerial Council.
The interlocutors exchanged views on regional developments, the foreign ministry said in a readout.
In the context of establishing lasting peace in the South Caucasus, Minister Mirzoyan presented the latest developments in the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. Regarding the concluding of the peace treaty, Minister Mirzoyan noted that if political will is demonstrated, it can be finalized and signed promptly.
Ararat Mirzoyan and Tanja Fajon also discussed issues of deepening the Armenia-EU partnership and cooperation in frameworks of the OSCE.
In the context of expanding the bilateral agenda between Armenia and Slovenia, Foreign Ministers of the two countries touched upon the recent steps, opportunities and the organization of reciprocal visits next year to further promote political dialogue and cooperation.