Մենք մեզ արդեն իսկ համարում ենք ՀԱՊԿ-ից դուրս, անդառնալիության կետը անցել ենք․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ ՀԱՊԿ-ի հետ Հայաստանի հարաբերություններին և դրանց շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Կարապետյանը հիշեցրեց Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի` օրերս հնչեցրած հայտարարությունը, ըստ որի՝ ՀԱՊԿ-ը չէր կարող միջամտել Լեռնային Ղարաբաղի իրադարձություններին, քանի որ Հայաստանի Հանրապետության վրա հարձակում չի եղել։ ՌԴ նախագահը նաև նշել էր, որ Հայաստանի Հանրապետությունն աջակցում է ՀԱՊԿ ձևաչափով ընդունվող բոլոր փաստաթղթերին։ Պատգամավորը հետաքրքրվեց՝ արդյոք սա չի հակասում ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի մասնակցությունը դադարեցնելու մասին ավելի վաղ արված հայտարարությանը։
«Մեր դիրքորոշումը հստակ է․ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ 2021 թվականին և 2022 թվականին եղել են տարածքային ոտնձգություններ և ագրեսիա։ Ընդ որում, ագրեսիա է եղել այն բանից հետո, երբ այդ հարցը քննարկել ենք դաշնակիցների հետ և տեսել ենք, որ իրադարձությունները զարգանում են այդ ուղղությամբ։ Եվ այդ ժամանակ մեր դաշնակիցներից ստացել ենք պատասխան, որ Հայաստանի Հանրապետության սահմանները մեզ համար կարմիր գիծ են։ Երբ ոտնձգությունը տեղի ունեցավ, մենք ասել ենք՝ հարգելի գործընկերներ, այն կարմիր գիծը, որ դուք ասում էիք, հատվել է, որից հետո իրենք ասել են, որ գիտեք, ոնց որ թե սահմանը դելիմիտացված չէ։ Այստեղ էլ մենք ասել ենք՝ բա այս դեպքում ո՞րն է այն կարմիր գիծը, ցույց տվեք Հայաստանի Հանրապետությունում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին։ Իրենք դա մեզ ցույց չեն տվել։ Եվ իմ արձագանքը` հրապարակային ասել եմ, որ եթե Հայաստանում ՀԱՊԿ-ը չունի պատասխանատվության գոտի և այդ գիծը չի կարող ցույց տալ, ուրեմն ՀԱՊԿ-ը որպես կազմակերպություն գոյություն չունի։ Եվ դա է եղել պատճառը, որ 2022 թվականի աշնանը ես հրաժարվել եմ ստորագրել ՀԱՊԿ-ի գագաթնաժողովի եզրափակիչ փաստաթուղթը։ Այստեղ Ղարաբաղի հետ կապված իրավիճակը ընդհանրապես կապ չունի։ Մենք ՀԱՊԿ-ի հետ այս մասնակցությունը սառեցրելու համատեքստում Ղարաբաղի թեման ընդհանրապես չենք շոշափել»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Ինչ վերաբերվում է փաստաթղթերին, Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանը սառեցրել իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներում, ինչը նշանակում է, որ չի մասնակցում ո՛չ փաստաթղթի մշակման, ո՛չ քննարկման, ո՛չ առաջարկ է տալիս, ոչ էլ առաջարկի նկատմամբ վերաբերմունք է արտահայտում։
«Մենք պարզապես վետո չենք դնում որևէ փաստաթղթի վրա, որովհետև, ըստ էության, մենք մեզ արդեն իսկ համարում ենք ՀԱՊԿ-ից դուրս և իրենք ինչ ուզում են, թող որոշեն։ Մենք չենք մտնում իրենց գործերի արանքը, դա էլ հարգանքով մեր գործընկերների նկատմամբ։ Բայց էլի եմ ասում, այդ թվում այս իրադարձությունների տարբերությունը և դրա արդեն հրապարակային փոխադարձ արտահայտումն արդեն ավելի ու ավելի դժվար, եթե չասեմ անհնար է դարձնում, Հայաստանի Հանրապետության վերադարձը ՀԱՊԿ-ին։ Կարծում եմ, որ այստեղ անդառնալիության կետը անցել ենք»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Armenia considers itself outside the CSTO, has passed the point of no return - Pashinyan
YEREVAN, DECEMBER 4, ARMENPRESS. Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan has addressed Armenia's relations with the CSTO and the situation surrounding them.
During a parliamentary Q&A session with Cabinet members, David Karapetyan, a deputy from the "Civil Contract" faction, touched upon the recent statement by Russian President Vladimir Putin.
According to Putin, the CSTO could not intervene in the events in Nagorno-Karabakh as there was no attack on the Republic of Armenia. The Russian President also noted that Armenia supports all documents adopted within the CSTO framework. The deputy inquired whether this contradicts the earlier statement about freezing Armenia's participation in the CSTO.
"Our position is clear: there were territorial encroachments and acts of aggression against the Republic of Armenia in 2021 and 2022. Moreover, these acts occurred after we had discussed this issue with our allies and saw events developing in that direction. At that time, we received a response from our allies stating that the borders of the Republic of Armenia are a red line for them. When the encroachments occurred, we reminded our dear colleagues that the red line they had referred to had been crossed, after which they responded, 'You know, the border is not delimited.'
"Consequently, we wondered what the red line is in this case and  asked to define the CSTO zone of responsibility within the Republic of Armenia. They have not provided an answer. My response, which I have publicly stated, is that if the CSTO does not have a defined zone of responsibility in Armenia, then the CSTO as an organization does not exist.
This was the reason why, in the fall of 2022, I refused to sign the final document of the CSTO summit. The situation in Karabakh has no relation to this decision at all. We did not address the Karabakh issue in the context of freezing our participation in the CSTO," Pashinyan emphasized.
As for the documents, Pashinyan noted that Armenia has frozen its participation in the CSTO's activities. This means Armenia neither participates in the development of documents, their discussion, nor in making proposals or expressing opinions on proposals.
“We simply do not veto any document because, in fact, we already consider ourselves outside the CSTO. Let them decide whatever they want. We do not interfere in their affairs, and this is out of respect for our partners," Pashinyan stated.
"But I repeat, the discrepancy between these events and their now public mutual expression makes the return of the Republic of Armenia to the CSTO increasingly difficult, if not impossible. I believe we have crossed the point of no return," Pashinyan concluded.