Մենք մեզ արդեն իսկ համարում ենք ՀԱՊԿ-ից դուրս, անդառնալիության կետը անցել ենք․ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ ՀԱՊԿ-ի հետ Հայաստանի հարաբերություններին և դրանց շուրջ ստեղծված իրավիճակին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Կարապետյանը հիշեցրեց Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի` օրերս հնչեցրած հայտարարությունը, ըստ որի՝ ՀԱՊԿ-ը չէր կարող միջամտել Լեռնային Ղարաբաղի իրադարձություններին, քանի որ Հայաստանի Հանրապետության վրա հարձակում չի եղել։ ՌԴ նախագահը նաև նշել էր, որ Հայաստանի Հանրապետությունն աջակցում է ՀԱՊԿ ձևաչափով ընդունվող բոլոր փաստաթղթերին։ Պատգամավորը հետաքրքրվեց՝ արդյոք սա չի հակասում ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի մասնակցությունը դադարեցնելու մասին ավելի վաղ արված հայտարարությանը։
«Մեր դիրքորոշումը հստակ է․ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ 2021 թվականին և 2022 թվականին եղել են տարածքային ոտնձգություններ և ագրեսիա։ Ընդ որում, ագրեսիա է եղել այն բանից հետո, երբ այդ հարցը քննարկել ենք դաշնակիցների հետ և տեսել ենք, որ իրադարձությունները զարգանում են այդ ուղղությամբ։ Եվ այդ ժամանակ մեր դաշնակիցներից ստացել ենք պատասխան, որ Հայաստանի Հանրապետության սահմանները մեզ համար կարմիր գիծ են։ Երբ ոտնձգությունը տեղի ունեցավ, մենք ասել ենք՝ հարգելի գործընկերներ, այն կարմիր գիծը, որ դուք ասում էիք, հատվել է, որից հետո իրենք ասել են, որ գիտեք, ոնց որ թե սահմանը դելիմիտացված չէ։ Այստեղ էլ մենք ասել ենք՝ բա այս դեպքում ո՞րն է այն կարմիր գիծը, ցույց տվեք Հայաստանի Հանրապետությունում ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտին։ Իրենք դա մեզ ցույց չեն տվել։ Եվ իմ արձագանքը` հրապարակային ասել եմ, որ եթե Հայաստանում ՀԱՊԿ-ը չունի պատասխանատվության գոտի և այդ գիծը չի կարող ցույց տալ, ուրեմն ՀԱՊԿ-ը որպես կազմակերպություն գոյություն չունի։ Եվ դա է եղել պատճառը, որ 2022 թվականի աշնանը ես հրաժարվել եմ ստորագրել ՀԱՊԿ-ի գագաթնաժողովի եզրափակիչ փաստաթուղթը։ Այստեղ Ղարաբաղի հետ կապված իրավիճակը ընդհանրապես կապ չունի։ Մենք ՀԱՊԿ-ի հետ այս մասնակցությունը սառեցրելու համատեքստում Ղարաբաղի թեման ընդհանրապես չենք շոշափել»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Ինչ վերաբերվում է փաստաթղթերին, Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանը սառեցրել իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներում, ինչը նշանակում է, որ չի մասնակցում ո՛չ փաստաթղթի մշակման, ո՛չ քննարկման, ո՛չ առաջարկ է տալիս, ոչ էլ առաջարկի նկատմամբ վերաբերմունք է արտահայտում։
«Մենք պարզապես վետո չենք դնում որևէ փաստաթղթի վրա, որովհետև, ըստ էության, մենք մեզ արդեն իսկ համարում ենք ՀԱՊԿ-ից դուրս և իրենք ինչ ուզում են, թող որոշեն։ Մենք չենք մտնում իրենց գործերի արանքը, դա էլ հարգանքով մեր գործընկերների նկատմամբ։ Բայց էլի եմ ասում, այդ թվում այս իրադարձությունների տարբերությունը և դրա արդեն հրապարակային փոխադարձ արտահայտումն արդեն ավելի ու ավելի դժվար, եթե չասեմ անհնար է դարձնում, Հայաստանի Հանրապետության վերադարձը ՀԱՊԿ-ին։ Կարծում եմ, որ այստեղ անդառնալիության կետը անցել ենք»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Мы считаем себя вне ОДКБ, мы уже перешли точку невозврата: премьер-министр Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян коснулся отношений Армении с ОДКБ и сложившейся вокруг этого вопроса ситуации. Как сообщает Арменпресс, в ходе правительственного часа в Национальном Собрании депутат фракции “Гражданский договор” Давид Карапетян напомнил сделанное на днях заявление президента России Владимира Путина, согласно которому ОДКБ не могла вмешаться в события в Нагорном Карабахе, поскольку нападения на Республику Армения не было. Президент РФ также отметил, что Республика Армения поддерживает все документы, которые принимаются в рамках ОДКБ. Депутат поинтересовался, не противоречит ли это ранее сделанному заявлению о прекращении участия Армении в ОДКБ.
“Наша позиция очень четкая: в 2021 и 2022 годах имели место территориальные посягательства и агрессия против Республики Армения. При этом, агрессия произошла после того, как мы обсудили этот вопрос с союзниками и видели, что события развиваются в этом направлении. И в это время мы получили ответ от наших союзников, что границы Республики Армения являются красной линией.
Когда произошло посягательство, мы сказали: уважаемые коллеги, та красная линия, о которой вы говорили, пересечена. После этого они сказали: знаете, кажется граница не была делимитирована? Здесь мы сказали: в данном случае, где же проходит красная линия, покажите зону ответственности ОДКБ в Республике Армения. Они не показали. И моя реакция, которую я публично озвучил, была такой: если ОДКБ не имеет зоны ответственности в Армении и не может показать эту линию, то ОДКБ как организация не существует.
И именно поэтому я отказался подписать итоговый документ саммита ОДКБ осенью 2022 года. Ситуация вокруг Карабаха здесь совершенно ни при чем. В контексте замораживания участия в ОДКБ мы вообще не затрагивали тему Карабаха”, - подчеркнул Пашинян.
Что касается документов, Пашинян отметил, что Армения заморозила свое участие в деятельности ОДКБ, а это значит, что она не участвует в разработке документа и не вносит никаких предложений, не выражает своего отношения к предложениям.
“Мы не просто накладываем вето на какой-либо документ, потому что, по сути, мы уже считаем себя вне ОДКБ, и пусть они принимают такие решения, какие хотят. Мы не вмешиваемся в их дела из уважения к нашим коллегам. Но еще раз говорю, в том числе и разрыв между этими событиями и их публичным взаимным выражением, делает возвращение Республики Армения в ОДКБ все более трудным, если не сказать невозможным. Думаю, что здесь мы перешли точку невозврата”, - заключил Пашинян.