ԱՄՆ-ն կապվել է Ռուսաստանի հետ՝ Սիրիայում զարգացումների ֆոնին կապուղիները բաց պահելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՊՐԵՍ։ ԱՄՆ զինված ուժերն ակտիվացրել են Ռուսաստանի հետ կապուղիները՝ հաշվի առնելով Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ճեպազրույցում հայտարարել է Պենտագոնի խոսնակ Պատրիկ Ռայդերը։
«Համատեղ միացյալ օպերատիվ խմբի հրամանատարն օգտագործել է Ռուսաստանի հետ մեր ունեցած թեժ գիծը՝ կապի գծերը բաց պահելու համար՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ Սիրիայում մեր ուժերը գործում են աշխարհագրորեն բավական մոտ հեռավորության վրա», - ասել է նա։
Ռայդերը նշել է, որ պատրաստ չէ մանրամասներ հայտնել շփումներից, սակայն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը «կապի մեխանիզմ ունեն՝ կանխելու հնարավոր սխալ հաշվարկները»։
«Մենք կշարունակենք շփվել տարածաշրջանում երկրների հետ, մինչ շարունակում ենք հետևել իրավիճակի զարգացմանը», - հավելել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության խոսնակը:
Անցյալ շաբաթ Սիրիայում հակակառավարական ուժերը հարձակում են սկսել Իդլիբի և Հալեպի նահանգներում։ Նրանց հաջողվել է արագ վերահսկողության տակ առնել մի շարք բնակավայրեր, ինչպես նաև Հալեպը։ Հալեպի գրավումը Սիրիայի հակակառավարական ուժերի ամենամեծ հաջողությունն է վերջին տարիների ընթաքում։ 2016 թվականից ի վեր Սիրիայի կառավարությունը լիակատար վերահսկողության տակ էր վերցրել քաղաքը։
Reuters-ի աղբյուրները հայտնել են, որ Իրանի աջակցությունը վայելող հարյուրավոր իրաքցի մարտիկներ անցել են Սիրիա, որպեսզի կառավարական ուժերին օգնեն գրոհայինների դեմ պայքարում։

США связались с Россией, чтобы на фоне событий в Сирии сохранить открытые каналы связи
Вооруженные силы США, учитывая события, происходящие в Сирии, активировали каналы связи с Россией. Как передает Арменпресс, об этом на брифинге сообщил официальный представитель Пентагона Патрик Райдер.
“Командующий Совместной объединенной оперативной группой использовал горячую линию, которая есть у нас с Россией, чтобы обеспечить открытость линий связи, учитывая тот факт, что наши силы действуют в довольно непосредственной близости”, - сказал Райдер.
Он отметил, что не готов раскрывать подробности контактов, но подчеркнул, что у США и России есть “механизм коммуникации для предотвращения возможных просчетов”.
“Мы продолжим поддерживать связь со странами всего региона, продолжая следить за развитием ситуации”, - добавил представитель Пентагона.
На прошлой неделе антиправительственные силы Сирии начали наступление в провинциях Идлиб и Алеппо. Им удалось быстро взять под контроль ряд населенных пунктов, также и Алеппо. Захват Алеппо - крупнейший успех сирийских антиправительственных сил за последние годы. С 2016 года сирийское правительство взяло город под полный контроль.
Источники Reuters сообщили, что сотни поддерживаемых Ираном иракских боевиков переправились в Сирию для оказания помощи правительственным силам в борьбе с боевиками.