Փարիզի Պոմպիդու կենտրոնում տեղի է ունեցել Սերգեյ Փարաջանովի և Երվանդ Քոչարի հոբելյաններին նվիրված միջոցառում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի Պոմպիդու կենտրոնում տեղի է ունեցել մեծարման երեկո՝ նվիրված Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 100 և Երվանդ Քոչարի ծննդյան 125-ամյակների հոբելյաններին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից հայտնում են, որ հոբելյանական միջոցառումն ուղեկցվել է նաև Երվանդ Քոչարի` Պոմպիդու կենտրոնում պահպանվող երկու ստեղծագործությունների ցուցադրությամբ:
Միջոցառումն ընթացել է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Արման Խաչատրյանի, Պոմպիդու կենտրոնի նախագահ Լորեն Լե Բոնի, Փարիզի ժամանակակից արվեստի թանգարանի տնօրեն Ք. Ռեյի, Երվանդ Քոչարի հարազատների և այլ հյուրերի մասնակցությամբ:

В Центре Помпиду в Париже состоялось мероприятие, посвященное юбилеям Сергея Параджанова и Ерванда Кочара
В Центре Помпиду в Париже прошел вечер, посвященный 100-летию со дня рождения Сергея Параджанова и 125-летию со дня рождения Ерванда Кочара. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, юбилейное мероприятие сопровождалось также выставкой двух работ Ерванда Кочара, хранящихся в Центре Помпиду.
В мероприятии приняли участие посол Армении во Франции Арман Хачатрян, президент Центра Помпиду Лорен Ле Бон, директор Парижского музея современного искусства Ксавье Рэй, присутствовали родственники Ерванда Кочара и другие гости.