Վահան Կոստանյանը Նունո Սամպայոյին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ հայկական կողմի իրականացվող քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը նոյեմբերի 26-ին հանդիպել է Պորտուգալիայի արտաքին գործերի և համագործակցության պետքարտուղար Նունո Սամպայոյի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստան-Պորտուգալիա հարաբերություններում առկա դինամիկան՝ կարևորելով քաղաքական երկխոսության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված երկու երկրների պատրաստակամությունը։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել հայ-պորտուգալական օրակարգն ընդլայնելու և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հեռանկարներին։
Երկուստեք ընդգծվել է միջազգային կառույցների շրջանակներում արդեն իսկ առկա փոխգործակցության, ինչպես նաև բազմակողմ հարթակներում անմիջական շփումների էլ ավելի ակտիվացման կարևորությունը:
Վահան Կոստանյանը զրուցակցին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության հաստատման ուղղությամբ հայկական կողմի տեսլականը և իրականացվող քայլերը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ-ԵՄ գործընկերությանը, որի շրջանակում Վահան Կոստանյանը կարևորել է Պորտուգալիայի աջակցությունը Հայաստան-ԵՄ համագործակցության զարգացման և խորացման հարցում։

YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. On November 26, Deputy Foreign Minister of Armenia Vahan Kostanyan had a meeting with Nuno Sampaio, the Secretary of State for Foreign Affairs and Cooperation of Portugal.
During the meeting, the interlocutors commended the positive dynamics in Armenia-Portugal relations, emphasizing the commitment of both countries to advancing and deepening political dialogue. In this context, the prospects for expanding the bilateral agenda and enhancing cooperation in areas of mutual interest were touched upon.
The parties emphasized the importance of the established partnership within international organizations, as well as the need to further intensify direct engagements within multilateral platforms.
Vahan Kostanyan briefed his counterpart on the vision and ongoing efforts of Armenia aimed at establishing stability and peace in the South Caucasus.
Touching upon the Armenia-EU partnership Vahan Kostanyan highlighted the importance of support from Portugal in advancing and deepening Armenia-EU cooperation.