Վրաստանի նախագահի թեկնածու է առաջադրվել նախկին ֆուտբոլիստ Միխեիլ Ղավելաշվիլին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վրաստանի իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը որպես նախագահի թեկնածու ներկայացրել է Միխեիլ Ղավելաշվիլիին, հայտարարվել է «Վրացական երազանք»-ի կենտրոնական գրասենյակում մեծամասնության և կուսակցության քաղխորհրդի նիստից հետո կայացած ճեպազրույցում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Վրաստանի հանրային հեռարձակող ընկերությունը հաղորդում է, որ նախագահի թեկնածուին ներկայացրել է «Վրացական երազանք»-ի պատվավոր նախագահ Բիձինա Իվանիշվիլին:
Լրատվամիջոցը նշում է, որ Միխեիլ Ղավելաշվիլին Վրաստանի 11-րդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր է։ 2016-2020 թվականներին եղել է 9-րդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր «Վրացական երազանք-ժողովրդավարական Վրաստան» նախընտրական դաշինքից, իսկ 2020 թվականից՝ 10-րդ գումարման խորհրդարանի պատգամավոր: 2022 թվականին լքել է «Վրացական երազանք»-ը և միացել «Ժողովրդի ուժ» կուսակցությանը։ 2024 թվականի մարտի 20-ից «Ժողովրդի ուժ» կուսակցության քաղաքական քարտուղարն է։
Միխեիլ Ղավելաշվիլին Վրաստանի ֆուտբոլի հավաքականի նախկին հարձակվող է։ 1988-1995 թվականներին եղել է Թբիլիսիի «Դինամո»-ի խաղացող և երեք անգամ դարձել Վրաստանի չեմպիոն։ Տարբեր տարիներին նա խաղացել է այնպիսի ֆուտբոլային ակումբներում, ինչպիսիք են՝ «Մանչեսթեր Սիթին», «Գրասհոֆերը», «Ցյուրիխը», «Լյուցեռնը»։ Նա ստացել է շվեյցարական մարզչական կրթության C կարգի արտոնագիր և նաև ՈւԵՖԱ-ի մարզչական կրթության B կարգի արտոնագիր: 2009 թվականին նա դարձել է Վրաստանում Ֆուտբոլիստների համաշխարհային ասոցիացիայի (FIFPro) հիմնադիրն ու պատվավոր նախագահը։
Վրաստանի նախագահական ընտրությունները տեղի կունենան դեկտեմբերի 14-ին։ Նախագահին կընտրի 300-հոգանոց ընտրական կոլեգիան, որի մեջ մտնում են խորհրդարանի բոլոր պատգամավորները, Աջարիայի և Աբխազիայի Գերագույն խորհուրդների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև տեղական վարչակազմերի ղեկավարները։

На пост президента Грузии выдвинут бывший футболист Михаил Кавелашвили
Правящая партия Грузии “Грузинская мечта” на пост президента выдвинула Михаила Кавелашвили, об этом было объявлено на брифинге, состоявшемся в центральном офисе “Грузинской мечты” после заседания политсовета большинства и партии.
Как сообщает Арменпресс, со ссылкой на Общественную телерадиокомпанию Грузии, кандидата представил почетный президент “Грузинской мечты” Бидзина Иванишвили.
СМИ сообщают, что Михаил Кавелашвили - депутат Парламента Грузии 11-го созыва. В 2016-2020 годах он был депутатом Парламента 9-го созыва от блока “Грузинская мечта - Демократическая Грузия”, с 2020 года - депутатом Парламента 10-го созыва. В 2022 году покинул “Грузинскую мечту” и  вступил в партию “Сила народа”. С 20 марта 2024 года он - политический секретарь партии “Сила народа”.
Михаил Кавелашвили - бывший нападающий сборной Грузии по футболу. В 1988-1995 годах он был игроком тбилисского “Динамо” и трижды становился чемпионом Грузии. В разные годы он играл в клубах “Манчестер Сити”, “Грассхофер”, “Цюрих”, “Люцерн”. Кавелашвили получил швейцарскую лицензию тренерского образования категории C, а также лицензию УЕФА тренерского образования категории B. В 2009 году он стал основателем и почетным президентом Ассоциации футболистов Грузии (FIFPro).
Выборы президента Грузии состоятся 14 декабря. Президента будет избирать коллегия выборщиков из 300 членов, в которую входят все депутаты парламента, представители Верховных советов Аджарии и Абхазии, а также главы местных администраций.