Լեհաստանը ցանկանում է ԵՄ Արևելյան գործընկերության ֆորմատը վերականգնելու շուրջ քննարկումներ սկսել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լեհաստանը ցանկանում է քննարկումներ սկսել Եվրամիության Արևելյան գործընկերության ֆորմատը վերականգնելու ուղղությամբ՝ այն որոշակի փոփոխությունների ենթարկելու միջոցով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Երևանում ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ ասուլիսի ժամանակ այդ մասին հայտարարեց Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան։
«Վարշավան ցանկանում է վերականգնել Արևելյան գործընկերության ֆորմատը՝ ապագայում այն մի փոքր փոփոխության ենթարկելով։ Լեհաստանը ցանկանում է սկսել այդ քննարկումները և ուզում է մասնակցել այդ գործընթացին»,- շեշտեց Դուդան։
Դուդան շեշտեց նաև, որ Վարշավան պատրաստ է աջակցել Հայաստանին եվրոպական ընտանիքում ներգրավվելու հարցում։
«Մենք ընկերներ ենք, մենք Հայաստանի բարեկամն ենք։ Մենք շատ դրական վերաբերմունք ունենք հայ ժողովրդի, Հայաստանի իշխանությունների նկատմամբ։ Հայերը շատ մեծ ներդրում ունեն համաշխարհային մշակույթի և քաղաքակրթության մեջ։ Մենք ամեն ջանք կգործադրենք, որ Հայաստանին ներգրավենք եվրոպական ընտանիք։ Եթե հայկական կողմը մի փոքր հետաքրքրվածություն ցուցաբերի իր կողմից, ապա մենք պատրաստ ենք օգնել։ Որպես Լեհաստանի նախագահ՝ հայտարարում եմ, որ ցանկացած խնդրանքի դեպքում մենք պատրաստ ենք աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին», - ընդգծեց Անջեյ Դուդան։
ԵՄ Արևելյան գործընկերություն ծրագիրը մեկնարկել է 2009 թվականի մայիսի 7-ին Պրահայում կայացած ԵՄ և Արևելյան գործընկեր պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովով  (ԵՄ անդամ 27 երկիր + գործընկեր 6 երկիր` Հայաստան, Բելառուս, Վրաստան, Մոլդովա, Ադրբեջան, Ուկրաինա):
Արևելյան գործընկերությունը նախատեսում է ավելի սերտ քաղաքական ասոցացում և տնտեսական ինտեգրում ԵՄ հետ՝ հատկապես խթանելով շարժունակությունը, էներգետիկ անվտանգությունը, տրանսպորտի ոլորտը, գյուղատնտեսությունը, բնապահպանության շուրջ համագործակցությունն ու մերձեցման քաղաքականությունը:
2022 թվականին ռուս-ուկրաինական պատերազմի մեկնարկից հետո Արևելյան գործընկերության շրջանակներում աշխատանքները դադարեցվել են։

Польша хочет начать переговоры о восстановлении формата Восточного партнёрства ЕС
Польша хочет начать дискуссии в направлении восстановления формата Восточного партнёрства Евросоюза посредством внесения в него определённых изменений.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент Польши Анджей Дуда во время пресс-конференции с президентом РА Ваагном Хачатуряном в Ереване.
«Варшава хочет восстановить формат Восточного партнёрства, подвергнув его в будущем небольшим изменениям. Польша хочет начать эти дискуссии и хочет участвовать в этом процессе», - подчеркнул Дуда.
Он также подчеркнул, что Варшава готова поддержать Армению в присоединении к европейской семье.
«Мы друзья, мы друзья Армении. Мы очень положительно относимся к армянскому народу и властям Армении. Армяне вносят большой вклад в мировую культуру и цивилизацию. Мы приложим все усилия для вовлечения Армении в европейскую семью. Если армянская сторона проявит хоть немного интереса, то мы готовы помочь. Как президент Польши я заявляю, что мы готовы оказать поддержку Армении в случае любого запроса», - подчеркнул Анджей Дуда.
Программа Восточного партнёрства ЕС стартовала 7 мая 2009 года, когда в Праге состоялся саммит лидеров ЕС и стран-восточных партнёров (27 стран-членов ЕС + 6 стран-партнёров: Армения, Беларусь, Грузия, Молдова, Азербайджан, Украина).
Восточное партнерство предусматривает более тесную политическую ассоциацию и экономическую интеграцию с ЕС, в частности, содействие мобильности, энергетической безопасности, транспорту, сельскому хозяйству, экологическому сотрудничеству и политике конвергенции.
После начала российско-украинской войны в 2022 году работы в рамках Восточного партнёрства были остановлены.