ՀՀ ՄԻՊ-ը և Նիդերլանդների դեսպանը քննարկել են մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի լայն շրջանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը նոյեմբերի 22-ին ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիկե Մոնրո -Վինթերին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, ողջունելով հյուրին՝ Պաշտպանը բարձր է գնահատել դեսպանության հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը և մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ համատեղ իրականացված ծրագրերը։ Անահիտ Մանասյանը ներկայացրել է իր աշխատանքի հիմնական ուղղությունները և մեր երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա մարտահրավերները։
Քննարկման ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանն անդրադարձել է ազգային փոքրամասնությունների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությանը, ատելության խոսքի, անհանդուրժողականության մթնոլորտի, խտրականության դեմ պայքարի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքներին, ինչպես նաև փախստականների և Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությանը։
Ըստ աղբյուրի՝ Անահիտ Մանասյանը նշել է, որ այս ոլորտներն իր համար առաջնահերթություն են, և իրականացվող բոլոր ծրագրերը միտված են առկա կարծրատիպերը կոտրելուն, մարդու իրավունքների պաշտպանության ավելի ամուր համակարգ ձևավորելուն։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի բոլոր ձևերի կանխարգելման, ընտանեկան բռնության, երեխաների իրավունքների պաշտպանության և նրանց բռնության ցանկացած տեսակից զերծ պահելու, հավաքների և խոսքի ազատության իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները։ Այս համատեքստում Անահիտ Մանասյանն ընդգծել է նաև ոստիկանության բարեփոխումների կարևորությունը։
Նշվում է, որ դեսպան Մարիկե Մոնրո -Վինթերը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և կարևորել Պաշտպանի հաստատության դերը մարդու իրավունքների պաշտպանության առաքելության իրականացման գործում։

Омбудсмен Армении и посол Нидерландов обсудили широкий спектр вопросов защиты прав человека
Защитник прав человека Армении Анаит Манасян 22 ноября приняла Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов Марике Монро-Винтер.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата защитника прав человека, приветствуя гостью, омбудсмен высоко оценила налаженное эффективное сотрудничество с посольством и совместно реализуемые программы по защите прав человека. Анаит Манасян представила основные направления работы омбудсмена и текущие проблемы в сфере защиты прав человека в нашей стране.
В ходе обсуждения защитник прав человека коснулась защиты прав национальных меньшинств, лиц с ограниченными возможностями, работы в рамках борьбы с языком ненависти и дискриминацией, а также защиты прав беженцев и насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха.
Анаит Манасян отметила, что эти направления являются для нее приоритетными, и все реализуемые программы направлены на разрушение существующих стереотипов и формирование более сильной системы защиты прав человека.
В ходе встречи стороны также обсудили вопросы предотвращения всех форм пыток и жестокого обращения, насилия в семье, защиты прав детей и др. В этом контексте Анаит Манасян также подчеркнула важность реформы полиции.
Посол Марике Монро-Винтер поблагодарила за прием и подчеркнула важность роли института омбудсмена в реализации миссии по защите прав человека.