Ադրբեջանը շարունակում է հետևողականորեն ոչնչացնել հայկական մշակութային ժառանգությունը. «Գեղարդ» հիմնադրամի տնօրենն անդրադարձել է հերթական վանդալիզմին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերջին օրերին ստացվեց հերթական լուրն այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղում հայկական պատմամշակութային ժառանգության մի կտոր ևս ոչնչացվել է ադրբեջանական վանդալների կողմից։
«Caucasus Heritage Watch»–ը արբանյակային լուսանկարներն է հրապարակել՝ ահազանգելով, որ Ադրբեջանն ավերել է Լեռնային Ղարաբաղի  Կովսական (Զանգելանի) շրջանի 19-րդ դարի Տանձատափ եկեղեցին, որը համարվում էր տարածաշրջանի հին եկեղեցիներից մեկը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում  ադրբեջանական վանդալիզմի հերթական դրսևորման մասին խոսել է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի տնօրեն Ռոբերտ Ղազարյանը։
«Ադրբեջանցիներն իրենց քաղաքականությանը բնորոշ՝ ոչնչացրին նաև այդ եկեղեցին։ Նման վայրագությունները պայմանավորված են այն հանգամանքով, որ կա հստակ ցուցում Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից՝ ոչնչացնել, փոշիացնել այն ամենը, ինչ հայկական է, իսկ եթե հնարավոր չէ մեր կարևորագույն հուշարձանները օրը ցերեկով, ամբողջ աշխարհի աչքերի առջև վերացնել, դրանք ներկայացնում են որպես ոչ հայկական։ Փաստացի սա նույն քաղաքականության շարունակությունն է, որի նպատակն իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական հետքի մաքրումն է՝ այնպես, ինչպես ժամանակին արեցին Նախիջևանում, որտեղ այսօր որևէ հայկական եկեղեցի, պատմամշակութային հուշարձան, հայկական արձանագրություն չի մնացել։ Դե իսկ Ջուղայի խաչքարերի ոչնչացման պատմությունն իմացավ ամբողջ աշխարհը, թեև վանդալների դեմ պատժամիջոցներ չկիրառվեցին»,- ասաց Ղազարյանը։
Նրա կարծիքով՝ հայկական կողմը պետք է այդ ամենն արձանագրի, դրանց վերաբերյալ պատրաստի փաստական նյութեր և փոխանցի համապատասխան միջազգային կառույցներին՝ փորձելով նրանց միջոցով ճնշում գործադրել ադրբեջանական իշխանությունների վրա, որպեսզի գոնե հաջորդ հուշարձանին նրանց բարբարոսական ձեռքը չհասնի։
«Իհարկե, մեծ հույսեր չեմ փայփայում այդ կապակցությամբ, բայցևայնպես մենք պարտավոր ենք այդ ամենը արձանագրել, առավել ևս, որ այս ժամանակափուլում Ադրբեջանին ձեռնտու չէ, որ որևէ միջազգային չեզոք փորձագետ մտնի տարածաշրջան, քանի որ նա կֆիքսի հայկական հետքի առկայությունը, կտեսնի տեղի ունեցող վանդալիզմի դրսևորումները հայկական պատմամշակութային հուշարձանների նկատմամբ։ Տարիներ անց, եթե ադրբեջանցիներին հաջողվի իրականացնել իրենց ծրագիրը, այն է՝ ամբողջությամբ ոչնչացնել հայկական հետքն իրենց ենթակայության տակ անցած տարածքներում, գուցե, այդժամ նրանք որոշ մարդկանց թույլ տան մտնել այդ տարածքներ։ Բայց այս փուլում նման բան ադրբեջանական կողմը կաշխատի ամեն կերպ բացառել»,- ասաց «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի տնօրենը։
Ղազարյանի կարծիքով՝ քանի դեռ Ադրբեջանի իշխանությունների նկատմամբ միջազգային հանրության կողմից չի ցուցաբերվում կոշտ վերաբերմունք, նրանք առիթավորվում են ու շարունակում իրենց բարբարոսական քաղաքականությունը հայկական հուշարձանների նկատմամբ։
Ադրբեջանը շարունակում է հետևողականորեն ոչնչացնել Լեռնային Ղարաբաղի հայկական ժառանգությունը։ Պարբերաբար տեղեկություններ են հայտնի դառնում ադրբեջանցիների կողմից հայկական այս կամ այն հուշարձանի ոչնչացման մասին։ Բոլոր տարածքներում, որոնք 44-օրյա պատերազմի հետևանքով անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, կան ավերված ու պղծված եկեղեցիներ, հուշարձաններ։ Դրանց թվում են Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոցը, Կանաչ ժամը, Հադրութի Մոխրենիս գյուղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին, որը հիմնահատակ ավերվել է, իսկ Բերձորի Սուրբ Հարություն եկեղեցին վերածվել է մզկիթի։

Azerbaijan continues systematic destruction of Armenian heritage in Nagorno-Karabakh
YEREVAN, NOVEMBER 20, ARMENPRESS. The 19th-century Tandzatap Armenian church in Nagorno-Karabakh’s Kovsakan (Zangelan), which has been under Azeri control since Baku’s takeover of the region, has been destroyed, according to satellite imagery released by Caucasus Heritage Watch.
Director of the Geghard Scientific-Research Foundation, Robert Ghazaryan, told Armenpress that the latest vandalism is part of the Azerbaijani state-sanctioned policy of destroying Armenian heritage.
“Typical to their policy, the Azerbaijanis destroyed that church too. Such atrocities have been taking place due to a concrete instruction issued by the Azerbaijani leadership, to destroy and raze to the ground anything that is Armenian, and whenever it is not possible to do so in broad daylight in front of the whole world, they misrepresent the [heritage] as non-Armenian. In fact, this is the continuation of the same policy seeking to erase Armenian traces in territories under their control, just like they did in Nakhchivan, where not a single Armenian church, historical-cultural monument or manuscript has survived. And while the whole world witnessed the destruction of the cross-stones of Jugha [Julfa], the vandals were not sanctioned,” Ghazaryan said.
Ghazaryan said the Armenian side should document these facts and submit them to relevant international organizations in order to pressure Azerbaijan into ending the barbaric acts targeting Armenian monuments. “But I am not too optimistic regarding the results, but nevertheless we must document all of this, especially that now Azerbaijan wouldn’t want some neutral international expert to enter the region because they would document the Armenian trace there and witness the vandalism targeting Armenian historical-cultural monuments. Years later, if Azerbaijan succeeds in fulfilling its plan of completely destroying Armenian traces in territories under its control, perhaps that’s when it will allow some people to enter the territories. But at this phase, Azerbaijan will try to rule it out by all means,” Ghazaryan said.
The Azerbaijani authorities are emboldened by the lack of any strong response from the international community, he added.
Azerbaijan has been systematically destroying and desecrating Armenian churches and monuments in Nagorno-Karabakh after taking over the region. Furthermore, the Azerbaijani authorities converted an Armenian church in Berdzor, the Holy Ascension Church, into a mosque.