Ադրբեջանը շարունակում է հետևողականորեն ոչնչացնել հայկական մշակութային ժառանգությունը. «Գեղարդ» հիմնադրամի տնօրենն անդրադարձել է հերթական վանդալիզմին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերջին օրերին ստացվեց հերթական լուրն այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղում հայկական պատմամշակութային ժառանգության մի կտոր ևս ոչնչացվել է ադրբեջանական վանդալների կողմից։
«Caucasus Heritage Watch»–ը արբանյակային լուսանկարներն է հրապարակել՝ ահազանգելով, որ Ադրբեջանն ավերել է Լեռնային Ղարաբաղի  Կովսական (Զանգելանի) շրջանի 19-րդ դարի Տանձատափ եկեղեցին, որը համարվում էր տարածաշրջանի հին եկեղեցիներից մեկը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում  ադրբեջանական վանդալիզմի հերթական դրսևորման մասին խոսել է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի տնօրեն Ռոբերտ Ղազարյանը։
«Ադրբեջանցիներն իրենց քաղաքականությանը բնորոշ՝ ոչնչացրին նաև այդ եկեղեցին։ Նման վայրագությունները պայմանավորված են այն հանգամանքով, որ կա հստակ ցուցում Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից՝ ոչնչացնել, փոշիացնել այն ամենը, ինչ հայկական է, իսկ եթե հնարավոր չէ մեր կարևորագույն հուշարձանները օրը ցերեկով, ամբողջ աշխարհի աչքերի առջև վերացնել, դրանք ներկայացնում են որպես ոչ հայկական։ Փաստացի սա նույն քաղաքականության շարունակությունն է, որի նպատակն իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական հետքի մաքրումն է՝ այնպես, ինչպես ժամանակին արեցին Նախիջևանում, որտեղ այսօր որևէ հայկական եկեղեցի, պատմամշակութային հուշարձան, հայկական արձանագրություն չի մնացել։ Դե իսկ Ջուղայի խաչքարերի ոչնչացման պատմությունն իմացավ ամբողջ աշխարհը, թեև վանդալների դեմ պատժամիջոցներ չկիրառվեցին»,- ասաց Ղազարյանը։
Նրա կարծիքով՝ հայկական կողմը պետք է այդ ամենն արձանագրի, դրանց վերաբերյալ պատրաստի փաստական նյութեր և փոխանցի համապատասխան միջազգային կառույցներին՝ փորձելով նրանց միջոցով ճնշում գործադրել ադրբեջանական իշխանությունների վրա, որպեսզի գոնե հաջորդ հուշարձանին նրանց բարբարոսական ձեռքը չհասնի։
«Իհարկե, մեծ հույսեր չեմ փայփայում այդ կապակցությամբ, բայցևայնպես մենք պարտավոր ենք այդ ամենը արձանագրել, առավել ևս, որ այս ժամանակափուլում Ադրբեջանին ձեռնտու չէ, որ որևէ միջազգային չեզոք փորձագետ մտնի տարածաշրջան, քանի որ նա կֆիքսի հայկական հետքի առկայությունը, կտեսնի տեղի ունեցող վանդալիզմի դրսևորումները հայկական պատմամշակութային հուշարձանների նկատմամբ։ Տարիներ անց, եթե ադրբեջանցիներին հաջողվի իրականացնել իրենց ծրագիրը, այն է՝ ամբողջությամբ ոչնչացնել հայկական հետքն իրենց ենթակայության տակ անցած տարածքներում, գուցե, այդժամ նրանք որոշ մարդկանց թույլ տան մտնել այդ տարածքներ։ Բայց այս փուլում նման բան ադրբեջանական կողմը կաշխատի ամեն կերպ բացառել»,- ասաց «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի տնօրենը։
Ղազարյանի կարծիքով՝ քանի դեռ Ադրբեջանի իշխանությունների նկատմամբ միջազգային հանրության կողմից չի ցուցաբերվում կոշտ վերաբերմունք, նրանք առիթավորվում են ու շարունակում իրենց բարբարոսական քաղաքականությունը հայկական հուշարձանների նկատմամբ։
Ադրբեջանը շարունակում է հետևողականորեն ոչնչացնել Լեռնային Ղարաբաղի հայկական ժառանգությունը։ Պարբերաբար տեղեկություններ են հայտնի դառնում ադրբեջանցիների կողմից հայկական այս կամ այն հուշարձանի ոչնչացման մասին։ Բոլոր տարածքներում, որոնք 44-օրյա պատերազմի հետևանքով անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, կան ավերված ու պղծված եկեղեցիներ, հուշարձաններ։ Դրանց թվում են Շուշիի Սուրբ Ղազանչեցոցը, Կանաչ ժամը, Հադրութի Մոխրենիս գյուղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին, որը հիմնահատակ ավերվել է, իսկ Բերձորի Սուրբ Հարություն եկեղեցին վերածվել է մզկիթի։

Азербайджан продолжает последовательно уничтожать армянское культурное наследие. Директор фонда «Гегард» рассказал об очередном вандализме
На днях поступило очередное известие о том, что в Нагорном Карабахе азербайджанскими вандалами уничтожен еще один кусочек армянского историко-культурного наследия.
«Caucasus Heritage Watch» опубликовала спутниковые фотографии, предупредив, что Азербайджан разрушил церковь Тандзатап XIX века в Ковсаканском (Зангеланском) районе Нагорного Карабаха, которая считалась одной из старейших церквей в регионе.
В беседе с Арменпресс директор научно-аналитического фонда "Гегард" Роберт Казарян рассказал об еще одном проявлении азербайджанского вандализма.
«Азербайджанцы, что характерно для их политики, разрушили и эту церковь. Подобные зверства связаны с тем, что имеется четкое указание руководства Азербайджана уничтожить, стереть в порошок все армянское, а если не удастся, то средь бела дня, на глазах у народа ликвидировать наши важнейшие памятники. всему миру их представляют как неармянские.
По сути, это продолжение той же политики, целью которой является зачистка армянских следов на подконтрольных им территориях, как это было когда-то в Нахиджеване, где сегодня не осталось армянской церкви, памятника истории и культуры или армянских надписей. А об уничтожении хачкаров Джуги узнал весь мир, хотя никаких санкций против вандалов не было применено", - сказал Казарян.
По его словам, армянская сторона должна все это зафиксировать, подготовить фактические материалы и передать их соответствующим международным институтам, пытаясь через них оказать давление на власти Азербайджана, чтобы хотя бы их варварские руки не дошли до очередного памятника.
«Конечно, я не возлагаю больших надежд в этом плане, но мы обязаны все это фиксировать, тем более, что в данный момент не в интересах Азербайджана, чтобы в регион въезжал какой-либо нейтральный международный эксперт, потому что он зафиксирует присутствие армянских следов, увидит проявления вандализма в отношении армянских памятников истории и культуры.
Спустя годы, если азербайджанцам удастся осуществить свой план, то есть полностью уничтожить армянские следы на территориях, попавших под их контроль, возможно, тогда они позволят некоторым людям посетить эти территории. Но на данном этапе азербайджанская сторона постарается любой ценой исключить подобную возможность», - сказал директор Научно-аналитического фонда «Гегард».
По словам Казаряна, покуда международное сообщество не проявляет жесткого отношения к властям Азербайджана, они, пользуясь этим, продолжают свою варварскую политику в отношении армянских памятников.
Азербайджан продолжает последовательно уничтожать армянское наследие Нагорного Карабаха. Регулярно публикуется информация о разрушении азербайджанцами того или иного армянского памятника. Во всех районах, попавших под контроль Азербайджана в результате 44-дневной войны (военной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха осенью 2020 года – ред.), разрушены и осквернены церкви и памятники.
Среди них – храмы «Сурб Казанчецоц» и «Зеленая церковь» в Шуши, полностью разрушенная церковь «Сурб Саргис» в селе Мохренис в Гадрутском районе и превращенная в мечеть церковь «Сурб Арутюн» в Бердзоре.