ՊՆ-ն ակնկալում է, որ առաջիկա 2 տարում ԶՈՒ-ն կհամալրեն ավելի շատ ու ավելի պրոֆեսիոնալ սպաներ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտպանության նախարարությունն իրականացրած մի շարք ծրագրերի արդյունքում ակնկալում է, որ առաջիկա 2 տարում Զինված ուժերը կհամալրեն ավելի մեծ քանակով սպաներ, ավելի պրոֆեսիոնալ ու բարձր որակավորում ունեցող կադրեր:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն ԱԺ նիստում 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի քննարկման շրջանակում:
«Մեզ համար առանցքային է մնում ԶՈՒ-ն կիրթ ու բանիմաց կադրերով համալրելու քաղաքականությունը: Եվ վերջին 2 տարիների ընթացքում իրականացվել են մի շարք ծրագրեր, որի արդյունքում առաջիկա տարիներին մեր ԶՈՒ շարքերը կսկսեն համալրել ավելի մեծ քանակով սպաներ և կրթական մակարդակով ու պրոֆեսիոնալիզմով ավելի բարձր որակավորում ունեցող կադրեր»,–ասաց Պապիկյանը:
Նա հիշեցրեց, որ 2022–2023 ուսումնական տարվանից ընդունված և ավարտելուց հետո սպայական պաշտոնների նշանակված զինծառայողների համար Երևան քաղաքում վերանորոգված 3 սենյականոց ծառայողական բնակարան հատկացնելու մասին օրենք է ընդունել պետությունը: Ռազմաուսումնական հաստատությունների կուրսանտների համար սահմանվել է վարձատրության նոր համակարգ՝ կախված կուրսանտի առաջադիմությունից և կուրսից: Արդյունքում վարձատրությունն աճել է 3-10 անգամ, խոսքը 15 000–175 000 դրամի մասին է:

Defense Minister expects growing number of highly qualified officers in military
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. Minister of Defense Suren Papikyan expects that a growing number of professional and highly qualified officers will join the military in the next two years.
“Bringing skilled and disciplined cadres to the military is a priority for us,” Papikyan told lawmakers at 2025 budget debates. “And a number of programs have been implemented over the course of the past two years, as a result of which a growing number of officers and cadres with higher professional qualification and educational level will start filling the ranks of our military in the coming years.”
He recalled that the government is providing free housing in Yerevan to servicemembers who joined the military since 2022-2023 and have been appointed to officer positions. In addition, the remuneration for cadets at military-educational facilities has been increased between 3 to 10 times.