Ռուբինյանը հակադարձեց ընդդիմության պնդումներին, թե ՀՀ իշխանությունները չեն բարձրացնում Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների վերադարձի հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանն արձագանքեց ընդդիմադիր պատգամավորների այն պնդումներին, թե Հայաստանի իշխանությունները չեն բարձրաձայնում Ադրբեջանում ապօրինի պահվող գերիների և այլ պահվող անձանց վերադարձի հարցը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ռուբինյանն այդ մասին խոսեց Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերաբերյալ ԱԺ-ում կայացած քննարկման ժամանակ, որը նախաձեռնել էին ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատվի ունեմ» խմբակցությունները։
Ռուբինյանը՝ արձագանքելով ընդդիմադիր պատգամավորներ Արմեն Ռուստամյանի և Արթուր Խաչատրյանի այն հայտարարություններին, թե ՀՀ իշխանությունները չեն բարձրացնում Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիների վերադարձի հարցը, շեշտեց, որ այդ հարցում Հայաստանի դիրքորոշումը մշտապես շատ հստակ է եղել։
«Պարոն Ռուստամյանն ասում է, որ Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ չէ գերիների առումով։ Բոլոր մեր դիվանագիտական ներկայացուցիչները իրենց բոլոր հայտարարություններում, իրենց բոլոր գործողություններում նշում են հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց Հայաստան վերադարձի անհրաժեշտությունը։ Պարոն Ռուստամյան, ի՞նչն այստեղ հստակ չէ։
Պարոն Խաչատրյանն ասում է, որ իշխանությունը լուռ է։ Պարոն Ռուստամյան, երբ ԵԽԽՎ-ում Հռոմում էինք, ռազմագերիների վերադարձի մասին կետ ընդգրկվեց իմ լռության արդյունքո՞ւմ, թե՞ իմ չլռության արդյունքում»,- նշեց Ռուբինյանը։
Ռուբինյանը հավելեց, որ 2020 թվականից ի վեր տարբեր փուլերով հարյուրավոր գերիներ են վերադարձել Հայաստան։
«Այդ փուլերից առաջ Ազգային ժողովը հայտարարություն է՞ր ընդունում, որ վերադառնում էին։ Ընդդիմությունը իմ տպավորությամբ անում է հետևյալը․ եկել եք, որոշել եք կապիտալիզացնել գերիների առկայության հարցը քաղաքական նպատակներով, ուրիշ թեմա չի մնացել։
Իսկ իրականում հայ ռազմագերիները և այլ պահվող անձանց վերադարձը կախված է ոչ այս նիստից կամ ընդունվող հայտարարությունից, այլ Հայաստանի դիվանագիտական աշխատանքից կառավարության մակարդակով, Ազգային ժողովի մակարդակով»,- ընդգծեց Ռուբինյանը։
Ազգային ժողովի ընդդիմադիր խմբակցություններն Ադրբեջանում պահով հայ գերիների թեմայով քննարկում էին հրավիրել խորհրդարանում՝ ներկայացնելով նաև ԱԺ հայտարարության նախագիծ։ Հայտարարության նախագիծը քվեարկության դրվեց, իշխանությունը քվեարկությանը չմասնակցեց։ Նախագիծը ստացավ 30 կողմ ձայն, ինչը բավարար չէր, որպեսզի հայտարարությունն ընդունված համարվեր։

Deputy Speaker denies opposition’s claims on not dealing with release of POWs
YEREVAN, NOVEMBER 12, ARMENPRESS. Deputy Speaker of Parliament Ruben Rubinyan from the ruling Civil Contract party has denied the opposition’s accusations of insufficient actions by the authorities for the release of Armenian POWs unlawfully held in Azerbaijan.
In response to opposition MPs Armen Rustamyan and Artur Khachatryan’s claims that the Armenian authorities are not raising the issue of the release of POWs, Rubinyan said that the Armenian government’s position on this matter has always been very clear.
Rubinyan said, “Mr. Rustamyan says Armenia’s stance regarding the prisoners is unclear. All our diplomatic representatives, in all their statements, in all their actions, are stressing the need for the return of Armenian prisoners of war and other detainees to Armenia. Mr. Rustamyan, what is unclear here? Mr. Khachatryan says the government is silent. Mr. Rustamyan, when we were in Rome in the PACE, was the item about the return of POWs included as a result of my silence or non-silence?”
Hundreds of POWs have returned to Armenia in various stages since 2020, Rubinyan added.
“Was the parliament adopting some statements before the phases when they were returning? It seems to me that the opposition is doing the following, you came here, you decided to capitalize the issue of prisoners for political goals, you don’t have any other topic left. But actually the return of the Armenian prisoners of war and other detainees depends not on this session or an adopted statement, but Armenia’s diplomatic work on the level of the government and parliament,” Rubinyan said.
The two opposition factions of parliament, Hayastan and Pativ Unem, convened on Tuesday an urgent debate on Armenian POWs held in Azerbaijan. The opposition factions submitted a draft statement for adoption but it failed to pass because the ruling Civil Contract faction refused to participate in the vote. The statement garnered only 30 votes from the opposition. Deputy Speaker Rubinyan accused the opposition of using the topic for political goals.