Անն-Լորանս Պետելը ճիշտ է համարում Բաքվում մեկնարկած COP-29-ին չմասնակցելու Մակրոնի որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիացի քաղաքական գործիչ Անն-Լորանս Պետելը կարծում է, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ճիշտ որոշում է կայացրել՝ չմասնակցելով Բաքվում մեկնարկած COP-29 համաժողովին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Պետելն ասել է Sud Radio-ին տված հարցազրույցում։
«Նա ճիշտ որոշում է ընդունել, որովհետև Բաքու գնալը դիկտատորի ձեռքը սեղմելու և ակնհայտ իմիտացիան լեգիտիմացնելու ռիսկ է պարունակում, քանի որ Ադրբեջանը բացարձակ չի հանդիսանում երկիր, որը մասնակցել է բնապահպանական անցմանը։ Ադրբեջանը նավթային դիկտատուրա է և երկիր է, որտեղ մարդու իրավունքների վիճակն աղետալի է։ Էմանուել Մակրոնը ակտիվորեն աջակցել է Հայաստանին 2020 թվականից՝ այն պահից, երբ սկսվեց պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղում։ Նա շատ բան է արել, որպեսզի Եվրոպան աջակցի Հայաստանին Ադրբեջանին դիմակայելու հարցում»,- ասել է Պետելը։
Ֆրանսիան COP-29-ում ներկայացնում է երկրի բնապահպանական անցման նախարար Անիես Պանիե Ռյուշանեն։ Անդրադառնալով լրագրողի հարցին, թե արդյոք Ֆրանսիան պետք է ամբողջությամբ բոյկոտեր COP-29-ը՝ Պետելն ասել է․
«Ամբողջական բոյկոտի և տեխնիկական մասնագետների կամ չինովնիկների, այսինքն՝ ոչ քաղաքական ֆիգուրների ուղարկելու միջև տարբերություն կա։ Ես կարծում եմ, որ, եթե մենք ցանկանում ենք մասնակցել, եթե մենք ամեն դեպքում ցանկանում ենք մասնակցություն ունենալ էկոլոգիական տեսանկյունից, մենք կարող ենք ուղարկել չինովնիկների և մասնագետների, բայց ես չեմ հասկանում, թե ինչի համար է պետք ունենալ քաղաքական ներկայացվածություն և կառավարության անդամի մասնակցություն։ Ես կարծում եմ, որ մենք կարող էինք զերծ մնալ այդ ներկայությունից։ Այսօր պետք է հասկանալ, որ Իլհամ Ալիևն այն անձն է, որը ոչ միայն 2020 թվականին սարսափելի պատերազմ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղում՝ ֆոսֆորային ռումբերի կիրառմամբ, այլ նաև դիկտատոր է սեփական երկրում, քանի որ այնտեղ 300 քաղբանտարկյալ կա»։
Պետելը նաև նշել է, որ Ադրբեջանի նախագահը խառնվում է Ֆրանսիայի ներքին գործերին։
«Մոտավորապես 1․5 տարի առաջ նա ստեղծել է այսպես կոչված «Բաքվի նախաձեռնողական խումբը», որը կենտրոնացած է ռեգիոնալիստների և անջատողականների միավորման վրա՝ լինի դա Նոր Կալեդոնիայում, Կորսիկայում կամ Ֆրանսիայի այլ շրջաններում։ Դրա նպատակը երկրում անկայունություն ստեղծելն է։ Ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ 2024 թվականի հոկտեմբերին Մյուլուզում սպանվել է Ալիևի հակառակորդը, որը արտաքսված էր և ապրում էր Ֆրանսիայում։ Այսօր ընդդիմադիր բլոգեր Մոհամմադ Միրզալին գտնվում է ֆրանսիական ոստիկանության պաշտպանության տակ, ապրում է Ֆրանսիայում, և ֆրանսիական հողի վրա նրա նկատմամբ մի քանի մահափորձ է եղել»,- ասել է քաղաքական գործիչը։

Anne-Laurence Petel lauds Macron’s decision to skip COP-29 in Baku
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. French politician Anne-Laurence Petel has said that President Emmanuel Macron has made the right decision to not participate in the COP-29 in Azerbaijan.
“He’s made a right decision, because going to Baku contains the risk of shaking the hand of the dictator and legitimizing the explicit imitation, because Azerbaijan is absolutely not a country that participated in ecological transition,” Anne-Laurence Petel said in an interview with Sud Radio. “Azerbaijan is a petro-dictatorship and a country where the human rights situation is disastrous. Emmanuel Macron has actively supported Armenia since 2020, when the war in Nagorno-Karabakh began. He has done a lot in order for Europe to support Armenia in withstanding Azerbaijan.”
France is represented at COP-29 by Agnès Pannier-Runacher, Minister of Ecological Transition of France.
Asked whether Paris wasn’t supposed to completely boycott COP-29, the politician said, "There’s a difference between a complete boycott and sending technical experts or not political figures. I think if we want to participate from an ecological perspective, we can send specialists or experts, but I don’t understand why we should have a political representation or participation of a cabinet member. I think we could have refrained from that presence. Today we must understand that Ilham Aliyev is the person who not only started a horrifying war in Nagorno-Karabakh in 2020 with the use of phosphorus bombs, but is also a dictator in his own country, because there are 300 political prisoners there.”
Anne-Laurence Petel accused Aliyev of interfering into French domestic affairs.
“Approximately 1,5 years ago, he created the so-called Baku Initiative Group, which is focused on uniting regionalists and separatists, be it in New Caledonia, Corsica or in other regions of France. Their goal is to create instability in the country. I’d like to stress that Aliyev’s opponent who was in exile and was living in France was killed in October 2024 in Mulhouse. Today, opposition blogger Mahammad Mirzali is under French police protection, lives in France, and there’ve been several attempts on his life in France,” Petel said.