Փաշինյանը Մակրոնի հետ հանդիպմանը շեշտել է Հայաստանի հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուդապեշտում տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Ֆրանսիա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը կարևորել են բարձր մակարդակի հանդիպումների պարբերական բնույթը, որոնք հնարավորություն են տալիս քննարկել ինչպես երկկողմ օրակարգին, այնպես էլ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Ըստ աղբյուրի՝ կողմերն անդրադարձել են տնտեսության, ենթակառուցվածքների և այլ ոլորտներում համատեղ ծրագրերին վերաբերող հարցերի: Քննարկվել են Հայաստան-Եվրոպական միություն փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր, այդ թվում՝ մեր երկրում ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող բարեփոխումների, վիզաների ազատականացման ուղղությամբ երկխոսության ընթացքին:
Մտքեր են փոխանակվել նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման ընթացքի վերաբերյալ:
Նշվում է, որ վարչապետ Փաշինյանը շեշտել է Հայաստանի հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և տարածաշրջանային անվտանգության ու կայունության ապահովման քայլերին:

В Будапеште состоялась встреча Никола Пашиняна и Эммануэля Макрона
В Будапеште состоялась встреча премьер-министра Никола Пашиняна и президента Франции Эммануэля Макрона.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, собеседники обсудили вопросы сотрудничества Армения-Франция.
Никол Пашинян и Эммануэль Макрон подчеркнули периодический характер встреч на высоком уровне, которые дают возможность обсудить как вопросы двусторонней повестки, так и представляющие взаимный интерес другие вопросы.
Стороны затронули вопросы, связанные с совместными программами в сферах экономики, инфраструктуры и в других отраслях. Были обсуждены вопросы сотрудничества Армения-Европейский союз, в том числе реализуемые в нашей стране при поддержке ЕС реформы, а также диалог вокруг либерализации визового режима.
Состоялся также обмен мыслями относительно процесса нормализации армяно-азербайджанских отношений.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул приверженность Армении повестке мира и шагам по обеспечению региональной безопасности и стабильности.