ԵՄ պատվիրակությունը ՀՀ-ում է՝ մշակելու վիզաների ազատականացման ուղղությամբ բանակցությունների ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության պատվիրակությունը ժամանել է Երևան՝ հայկական կողմի հետ մշակելու վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցությունների ծրագիրը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2025թ պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
«Այս տարին աննախադեպ տարի էր ԵՄ-Հայաստան գործընկերության օրակարգն առաջ մղելու տեսանկյունից»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց բազմաթիվ ձեռքբերումներ որոշ ոլորտներում․ օրինակ՝ Հայաստան-Եվրոպոլ, Հայաստան-Եվրոջասթ պայմանագրերը: Մեկնարկել է ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը:
«Նոյեմբերի 5-6-ը Երևանում է Եվրամիության պատվիրակությունը, որպեսզի մշակենք համապատասխան բանակցությունների ծրագիրը»,-նշեց Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ ավարտին են հասցնում նաև Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության նոր օրակարգի նախագիծը: «Այդ բոլոր քայլերը, իհարկե, կունենան իրենց ազդեցությունը 2025-ին նախատեսվող աշխատանքների առումով»,-ասաց փոխնախարարը:

EU delegation visits Armenia to develop program of visa liberalization talks
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. A delegation from the European Union has arrived in Yerevan to develop with the Armenian side the program of negotiations around visa liberalization, Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan has said.
“This year was an unprecedented year in terms of advancing the EU-Armenia partnership agenda,” Hovhannisyan said at a parliamentary committee hearing on the 2025 state budget bill.
Hovhannisyan pointed out numerous achievements in some areas, such as the agreements with Europol and Eurojust, as well as the launch of visa liberalization dialogue.
“A delegation from the EU is visiting Yerevan on November 5-6 in order to develop the respective program of negotiations,” the Deputy FM said.
The new Armenia-EU partnership agenda is currently under development and will be completed soon. “All these steps, of course, will have impact in terms of the planned work in 2025,” he said.