ԵՄ պատվիրակությունը ՀՀ-ում է՝ մշակելու վիզաների ազատականացման ուղղությամբ բանակցությունների ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության պատվիրակությունը ժամանել է Երևան՝ հայկական կողմի հետ մշակելու վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցությունների ծրագիրը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2025թ պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
«Այս տարին աննախադեպ տարի էր ԵՄ-Հայաստան գործընկերության օրակարգն առաջ մղելու տեսանկյունից»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց բազմաթիվ ձեռքբերումներ որոշ ոլորտներում․ օրինակ՝ Հայաստան-Եվրոպոլ, Հայաստան-Եվրոջասթ պայմանագրերը: Մեկնարկել է ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը:
«Նոյեմբերի 5-6-ը Երևանում է Եվրամիության պատվիրակությունը, որպեսզի մշակենք համապատասխան բանակցությունների ծրագիրը»,-նշեց Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ ավարտին են հասցնում նաև Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության նոր օրակարգի նախագիծը: «Այդ բոլոր քայլերը, իհարկե, կունենան իրենց ազդեցությունը 2025-ին նախատեսվող աշխատանքների առումով»,-ասաց փոխնախարարը:

Делегация ЕС прибыла в Армении для разработки программы переговоров по либерализации визового режима
Делегация Евросоюза прибыла в Ереван для разработки программы переговоров по либерализации визового режима.
Как сообщает Арменпресс, об этом сообщил заместитель министра иностранных дел РА Паруйр Ованнисян в ходе предварительного обсуждения проекта Закона о госбюджете на 2025 год на совместном заседании постоянных комиссий НС.
“Этот год был беспрецедентным с точки зрения продвижения повестки партнерства ЕС-Армения”, - сказал Ованнисян.
Он отметил множество достижений по некоторым вопросам, как то: контракты Армения-Европол, Армения-Евроюст, начат диалог по либерализации визового режима ЕС для граждан РА.
“5-6 ноября в Ереване находится делегация Евросоюза с целью разработки соответствующей программы переговоров”, - сказал Ованнисян.
Он также сообщил, что завершается работа над проектом новой повестки партнерства Армения-ЕС. “Все эти шаги, конечно, окажут свое влияние на работы, запланированные на 2025 год”, - сказал замминистра ИД.