Չկա մի բան, որ Հայաստանի կողմից արվում է և դիսոնանս ունի Իրանի պատկերացումների հետ․ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության եվրոպական ուղղությամբ քաղաքականությունը գաղտնիք չէ Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Մեր առաջնահերթությունը հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորումն ու զարգացումն է։ Եվ այստեղ ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, թե մենք ինչ հարաբերություններ ունենք Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ։ Անշուշտ, մեր եվրոպական ուղղությամբ քաղաքականությունը գաղտնիք չէ Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար։ Մենք մեր պարբերական շփումներում նաև այս հարցին ենք անդրադառնում։ Կարող եմ ասել, որ չկա մի բան, որը արվում է Հայաստանի Հանրապետության կողմից և չի ողջունվում և դիսոնանս ունի Իրանի Իսլամական Հանրապետության պատկերացումների հետ»,- ասաց Միրզոյանը։

Ничто из того, что делает Армения, не диссонирует с представлениями Ирана – глава МИД РА
Европейское направление политики Республики Армения не является секретом для Исламской Республики Иран.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания в ходе обсуждения проекта закона "О государственном бюджете Республики Армения на 2025 год".
«Нашим приоритетом является урегулирование и развитие отношений с нашими соседями. И здесь ни для кого не секрет, какие у нас отношения с Исламской Республикой Иран. Конечно, наша европейская политика не является секретом для Исламской Республики Иран. Мы также рассматриваем этот вопрос в наших периодических контактах. Могу сказать, что нет ничего из того, что делается Республикой Армения, что не приветствуется Исламской Республикой Иран и диссонирует с ее представлениями ", - сказал Мирзоян.