ԲՏԱ նախարարությանը 2025թ. բյուջեով կհատկացվի 47.5 միլիարդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերությանը 2025 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվում է հատկացնել 47.5 միլիարդ դրամ, որի շրջանակներում կիրականացվի 5 բյուջետային ծրագիր՝ 20 միջոցառումներով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
«Բարձր տեխնոլոգիաների, ռազմարդյունաբերության, թվայնացման, կիբեռանվտանգության, ինովացիոն տեխնոլոգիաների, կապի, փոստի, համացանցի և տիեզերական բնագավառներում պետական քաղաքականության մշակում, ծրագրերի համակարգում և մոնիտորինգ» միջոցառման համար 2025 թվականի կհատկացվի 1,015 մլրդ դրամ, որն ուղղվելու է նախարարության պահպանմանը»,- ասաց Հայրապետյանը։
Նա նշեց, որ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության էկոհամակարգի և շուկայի զարգացման ծրագրի գծով 2025 թվականին նախատեսվել է հատկացնել 32 միլիարդ 810 միլիոն դրամ։
«Ծրագրի նպատակը բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի ենթակառուցվածքների բարելավումն է, որի շրջանակներում կիրականացվեն հետևյալ բյուջետային միջոցառումները՝ «Մասնագետների պատրաստման ԲՈւՀ-մասնավոր հատված համագործակցություն» միջոցառման համար կհատկացվի 413 միլիոն դրամ, որի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել կադրերի թիրախավորված պատրաստում և վերապատրաստում՝ հաշվի առնելով շուկայի զարգացումներն ու կադրերի նկատմամբ շուկայի պահանջարկի կտրուկ աճը, ինչը կնպաստի նոր տեխնոլոգիական կենտրոնների/լաբորատորիաների ստեղծմանն ու զարգացմանը, ինչպես նաև արդեն իսկ գոյություն ունեցող կենտրոնների որակյալ կադրերով համալրված արդյունավետ գործունեության ապահովմանը: Սույն ծրագրի շրջանակներում ստեղծվում է միջավայր, որտեղ կրթական հաստատությունները անմիջական կապի մեջ են լինում ոլորտային կազմակերպությունների հետ, ինչպես նաև ամենօրյա մոնիթորինգ է իրականացվում կազմակերպություններին անհրաժեշտ/աշխատող աշխատակիցներին առաջադրվող մասնագիտական պահանջների մասով»,- նշեց Հայրապետյանը։
Նախարարը տեղեկացրեց, որ շուկաների զարգացում և միջազգային համագործակցություն միջոցառման համար 2025 թվականին կհատկացվի 345 միլիոն դրամ։
«Նշյալ միջոցառման շրջանակներում նախարարության կողմից ընտրվում են ոլորտային միջազգային հեղինակավոր ցուցահանդեսներ և աջակցություն է ցուցաբերվում հայկական ոլորտային ընկերություններին և միություններին դրանցում ներկայանալու համար։ Նախարարությունը պատասխանատու է ցուցահանդեսի կազմակերպչից միասնական տաղավարի տարածքի վարձակալության, տաղավարի դիզայնի, նախագծման և կառուցապատման աշխատանքների համար»,- ասաց Հայրապետյանը։
Նախարարի խոսքով՝ ձեռներեցության տեխնոլոգիական էկոհամակարգ միջոցառման գծով կհատկացվի 748.5 միլիոն դրամ։
«Միջոցառման նպատակն է զարգացնել բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի համար անհրաժեշտ էկոհամակարգը` ներառյալ թիրախավորված գիտահետազոտական աշխատանքների, ստեղծագործական խմբերի, նորաստեղծ ընկերությունների ֆինանսավորումը, հայկական Սփյուռքի, Հայաստանում համահայկական ներուժի ու կարողությունների ներգրավվածությունն ապահովելու համար Հայաստանի և Սփյուռքի կազմակերպությունների և անհատների հետ ստեղծել շարունակական համագործակցության հարթակներ:
Բացի նշված միջոցառումներից՝ Հայրապետյանը տեղեկացրեց, որ շուրջ 29.4 մլրդ. դրամ է նախատեսվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործունեություն իրականացնող առևտրային կազմակերպություններին և անհատ ձեռնարկատերերին պետական աջակցություն տրամադրելու նպատակով։
«Ինժեներական բիզնես աքսելերատորի շենքի և ընդհանուր ենթակառուցվածքների համակարգման, պահպանման և սպասարկման աշխատանքների իրականացում» միջոցառման համար կհատկացվի 36 միլիոն դրամ, որը կուղղվի Ինժեներական քաղաքում տեղակայված էլեկտրաէներգիայի գծով գերհամակարգչի սպասարկման ծախսերին:
«Ինժեներական բիզնես աքսելերատորի շենքի կառուցման և կահավորման շարունակականության ապահովում» կապիտալ միջոցառման գծով կհատկացվի 1.1 մլրդ դրամ, որը արդյունքում կշարունակվեն բիզնես աքսելերատորի շենքի կառուցման և տարածքի բարեկարգման աշխատանքները։
Հեռահաղորդակցության ապահովում ծրագրի գծով 2025 թվականին նախատեսվել է հատկացնել 548 միլիոն դրամ»,- ասաց Հայրապետյանը։
Նախարարը հարկ համարեց նաև նշել, որ 2024 թվականին ավարտին կհասցվի 4.5 մլրդ դրամ արժեքով ռադիոմոնիտորինգի ծրագրի ներդրումը, որի նպատակ ունի լուծել տեղական և տարածաշրջանային մասշտաբներով քաղաքացիական, ռազմական և հատուկ նշանակության ռադիոէլեկտրոնային միջոցների էլեկտրամագնիսական համատեղելիության և ռադիոհաճախականային խանգարումներին առնչվող խնդիրները, ապահովել ռադիոհաճախականությունների և հաճախականային շերտերի փաստացի օգտագործմանը վերաբերող տվյալների հավաքագրումն ու տրամադրումը:
«Ընդ որում, «Հեռահաղորդակցության հանրապետական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից իրականացվող գործունեության արդյունքում երաշխավորվում է շուրջ 7 միլիարդ դրամի մուտք ՀՀ պետական բյուջե, որն առաջանալու է առևտրային նպատակներով ռադիոհաճախականային շերտերի շահագործման արդյունքում»,- եզրափակեց Հայրապետյանը։

Бюджетом на 2025 год министерству высокотехнологической промышленности будет выделено 47,5 млрд драмов
Министерству высокотехнологической промышленности Республики Армения проектом госбюджета на 2025 год планируется выделить 47.5 млрд драмов, в рамках которых будет реализовано 5 бюджетных программ с 20 мероприятиями. Как сообщает Арменпресс, об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе обсуждения проекта закона “О государственном бюджете Республики Армения на 2025 год” сказал министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян.
“В 2025 году на мероприятие “Разработка государственной политики, координация и мониторинг программ в сферах высоких технологий, военной промышленности, цифровизации, кибербезопасности, инновационных технологий, связи, почты, интернета и космоса” будет выделено 1,015 млрд драмов”, - сказал Айрапетян.
Он отметил, что в 2025 году на программу развития экосистемы высокотехнологичной отрасли и программы развития рынка планируется выделить 32 млрд 810 млн драмов.
“Целью проекта является улучшение инфраструктуры сектора высоких технологий, в рамках которого будут реализованы следующие бюджетные мероприятия: 413 млн драмов будет выделено на мероприятие “Сотрудничество вуз-частный сектор в целях подготовки специалистов”, в рамках которого планируется осуществлять целевую подготовку и обучение кадров с учетом развития рынка и увеличения спроса на кадры, что будет способствовать созданию и развитию новых технологических центров/лабораторий, а также обеспечение эффективной работы уже существующих центров. В рамках этой программы создается среда, в которой образовательные учреждения находятся в непосредственном контакте с отраслевыми организациями, а также осуществляется ежедневный мониторинг профессиональных требований к работникам”, - отметил Айрапетян.
Министр сообщил, что на мероприятия развития рынка и международного сотрудничества в 2025 году будет выделено 345 млн драмов.
“В рамках этого мероприятия министерство отбирает престижные международные отраслевые выставки и оказывается поддержка армянским отраслевым компаниям и союзам для участия в них. Министерство отвечает за аренду площади совместного павильона у организатора выставки, проектирование, планировку и строительство павильона”, - сказал Айрапетян.
По словам министра, на технологическую экосистему предпринимательства будет выделено 748,5 млн драмов.
Цель мероприятия – развитие необходимой экосистемы для сектора высоких технологий, включая финансирование целевых научно-исследовательских работ, творческих групп, стартап-компаний, создание площадок постоянного сотрудничества с армянскими организациями и организациями из диаспоры, а также отдельными лицами для обеспечения вовлечение армянской диаспоры, общеармянского потенциала и возможностей.
Помимо упомянутых мероприятий, Айрапетян сообщил, что около 29,4 млрд драмов запланировано выделить на оказание государственной поддержки коммерческим организациям и индивидуальным предпринимателям, работающим в сфере информационных технологий.
На мероприятие “Осуществление координации, содержания и ремонта здания и общей инфраструктуры инженерного бизнес-акселератора” будет выделено 36 млн драмов, которые будут направлены на расходы на содержание электроэнергетического суперкомпьютера, расположенного в Инженерном городе.
"В рамках капитального мероприятия “Обеспечение непрерывности строительства и оснащения здания инженерного бизнес-акселератора” будет выделено 1,1 млрд драмов, в результате чего продолжится строительство здания бизнес-акселератора и благоустройство территории.
В 2025 году на проект обеспечения телекоммуникациями планируется выделить 548 млн драмов”, - сказал Айрапетян.
Министр также счел необходимым отметить, что в 2024 году будет завершена реализация программы внедрения радиомониторинга стоимостью 4,5 млрд драмов с целью решения проблем, связанных с электромагнитной совместимостью и радиочастотными помехами радиоэлектронных средств гражданского, военного и специального назначения в местном и региональном масштабе, обеспечения сбора и предоставления данных, связанных с фактическим использованием радиочастот и полос частот.
“При этом, в результате деятельности ГНКО “Республиканский центр телекоммуникаций”, в госбюджет Армении гарантированно поступит около 7 млрд драмов, которые будут сформированы в результате эксплуатации полос радиочастот в коммерческих целях”, - заключил Айрапетян.