Ցուցանիշները վկայում են ԲՐԻԿՍ-ի երկրների հետ տնտեսական համագործակցության ընդլայնման ներուժի մասին. տնտեսագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Կազան քաղաքում հոկտեմբերի 22-24-ը կայանալիք ԲՐԻԿՍ-ի գագաթնաժողովին՝ ի թիվս մի շարք երկրների, առաջին անգամ մասնակցելու է նաև Հայաստանը։ Հայաստանը չի անդամակցում այս միավորմանը, սակայն, հաշվի առնելով տարբեր գործոններ, հատկապես այն հանգամանքը, որ մասնակից երկրների մեծամասնությունը Հայաստանի առաջատար առևտրատնտեսական գործընկերներն են, կարելի է ենթադրել, որ հայկական պատվիրակությունը կունենա կարևոր ու հետաքրքիր հանդիպումներ։
ԲՐԻԿՍ-ի 16-րդ գագաթնաժողովն ամենաներկայացուցչականն է լինելու 2024 թվականի սկզբից արդեն 9 անդամ ունեցող այս կազմակերպության պատմությունում։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես նաև ԱՊՀ մյուս երկրների ղեկավարները, սեպտեմբերի սկզբին մասնակցության անհատական հրավեր են ստացել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինից և ընդունել այն։
Մասնակցությունից Հայաստանի հնարավոր տնտեսական ակնկալիքների վերաբերյալ «Արմենպրես»-ը զրուցել է «Ամբերդ» կենտրոնի ավագ հետազոտող, տնտեսական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Աննա Փախլյանի հետ։
- Հայաստանը բավականին կայացած տնտեսական հարաբերություններ ունի ԲՐԻԿՍ-ի  անդամ երկրներից Ռուսաստանի, Չինաստանի, Իրանի, Հնդկաստանի և ԱՄԷ-ի հետ, նաև ձգտում է նոր խթան հաղորդել Եգիպտոսի հետ տնտեսական կապերին: Ինչպե՞ս եք գնահատում նշված երկրների հետ ՀՀ տնտեսական համագործակցության ներկայիս վիճակը և խորացման ներուժը:
- Իսկապես, ԲՐԻԿՍ-ին անդամակցող երկրների մեծ մասի հետ Հայաստանն ունի բավականաչափ կայացած տնտեսական հարաբերություններ։ Այսպես, միայն 2023 թվականին Ռուսաստանին, Արաբական Միացյալ Էմիրություններին, Չինաստանին, Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը և Հնդկաստանին բաժին է ընկել ՀՀ արտահանման տարեկան ծավալի 73․6, ներմուծման՝ 53․7 տոկոսը։
Եգիպտոսի հետ փոխադարձ առևտուրը թեպետ դեռևս աննշան է, սակայն վերջին շրջանի աճի միտումները տպավորիչ են․ 2024-ի առաջին 8 ամիսներին Հայաստանից Եգիպտոս արտահանումն ավելացել է 2․5, իսկ ներմուծումը՝ 4 անգամ։
Աննախադեպ աճել են նաև Հայաստանից Չինաստան (840 մլն ԱՄՆ դոլար) և ԱՄԷ (4․3 մլրդ) արտահանման ցուցանիշները։ Միայն այս տարվա 8 ամիսներին Հայաստանից այդ երկրներ արտահանումը գրեթե կրկնակի գերազանցել է 2023 թվականի տարեկան ծավալը։ Նույն ժամանակահատվածում 61 տոկոսով աճել է Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծման ծավալը, որը գերազանցում է 7 մլրդ դոլարը։
Արձանագրված միտումներն, անշուշտ, վկայում են վերոնշյալ շուկաներում Հայաստանի դիրքավորման և ԲՐԻԿՍ-ի երկրների հետ տնտեսական համագործակցության ընդլայնման ներուժի առկայության մասին։
-Այդ երկրների հետ տնտեսական հարաբերություններում կա՞ն առավել հրատապ հարցեր, որոնք կարող են քննարկվել կամ բարձրաձայնվել Կազանում:
- Կազանում կայանալիք գագաթնաժողովի առանցքային թեմաների շրջանակներում են տնտեսական համագործակցության խորացումը, միջազգային ասպարեզում անվտանգության և կայունության հիմնախնդիրները, ԲՐԻԿՍ-ի անդամ երկրների սոցիալ-տնտեսական զարգացումը, փոխազդեցությունը գիտության և տեխնիկայի ոլորտում, միջազգային ֆինանսական համակարգի արդիականացումը և այլն։ Նոր երկրների ընդգրկումն այդ կազմակերպության կազմում վկայում է համաշխարհային քաղաքականությունում ԲՐԻԿՍ-ի աճող ազդեցության մասին։
Հայաստանի համար առանցքային կարևորություն կարող է ունենալ ճանապարհային ենթակառուցվածների զարգացման հարցերի շուրջ Իրանի, Հնդկաստանի և Չինաստանի հետ պայմանավորվածությունների ձեռքբերումը, ինչն ավելի կամրապնդի զարգացող երկրների միջև փոխադարձ համագործակցությունը։
- Ինչպիսի՞ն է ԲՐԻԿՍ-ին անդամակցող Բրազիլիայի, Եթովպիայի և ՀԱՀ-ի հետ Հայաստանի տնտեսական կապերի ներկայիս պատկերը, զարգացման ի՞նչ հեռանկարներ են ուրվագծվում:
- Բրազիլիայի հետ ՀՀ տնտեսական հարաբերություններն առավել ակտիվ են․ կնքվել են համագործակցության համաձայնագրեր և հուշագրեր։ Հայաստանը Բրազիլիայից ներմուծում է շաքար, շաքարի օշարակ, շինարարական սարքավորումներ, միս և մսամթերք, սուրճ, թութուն և քաղցրավենիք։ Իսկ մեր երկրից Բրազիլիա արտահանման կառուցվածքում առանձնանում են թեթև արդյունաբերության ապրանքները, ալկոհոլային խմիչքները, քլորոպրենային կաուչուկը, որոշ քիմիական ապրանքներ և այլն։
Եթովպիայի հետ Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել 1993 թվականից։ Այդ երկրի հետ ապրանքաշրջանառությունն աննշան ծավալների է։ Նույնը վերաբերում է Հարավաֆրիկյան Հանրապետությանը։ Եթովպիայի հետ ՀՀ արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2023 թվականին կազմել է ընդամենը 904․4 հազար դոլար (բացառապես ներմուծման հաշվին), իսկ ՀԱՀ-ի հետ՝ 8․6 մլն դոլար։
- Ձեր գնահատմամբ, Հայաստանը տնտեսական տեսանկյունից ի՞նչ ակնկալիքներ կարող է ունենալ առաջիկա համաժողովից:
- Կազանի համաժողովին մասնակցությունը Հայաստանի համար առանցքային դերակատարում ունի գործընկերային կապերի ամրապնդման, արտահանման շուկաների դիվերսիֆիկացման, ենթակառուցվածքների զարգացման, համատեղ ծրագրերի իրականացման շուրջ պայմանավորվածությունների ձեռքբերման տեսանկյունից։ Այս առումով հատկապես պետք է առանձնացնել Իրանի, Հնդկաստանի, Չինաստանի և ԱՄԷ-ի հետ համագործակցության խորացման կարևորությունը։

Показатели указывают на потенциал расширения экономического сотрудничества со странами БРИКС - экономист
Армения в числе ряда других стран впервые примет участие в саммите БРИКС, который пройдет в Казани (Россия) 22-24 октября. Армения не является членом этого объединения, однако, принимая во внимание различные факторы, особенно тот факт, что большинство стран-участниц являются ведущими торгово-экономическими партнерами Армении, можно предположить, что армянскую делегацию ждут важные и интересные встречи.
16-й саммит БРИКС станет самым представительным в истории этой организации, которая с начала 2024 года насчитывает уже 9 членов. Премьер-министр Армении Никол Пашинян, а также лидеры других стран СНГ получили в начале сентября личное приглашение к участию от президента России Владимира Путина и приняли его.
О возможных экономических ожиданиях Армении от участия в саммите БРИКС корреспондент Арменпресс побеседовал со старшим научным сотрудником центра «Амберд», кандидатом экономических наук, доцентом Анной Пахлян.
- Среди стран-членов БРИКС Армения имеет прочно налаженные экономические отношения с Россией, Китаем, Ираном, Индией и ОАЭ, а также стремится дать новый импульс экономическим отношениям с Египтом. Как Вы оцениваете нынешнее состояние экономического сотрудничества РА с указанными странами и потенциал его углубления?
- Действительно, Армения имеет достаточно налаженные экономические отношения с большинством стран-членов БРИКС. Так, только в 2023 году на долю России, ОАЭ, Китая, Исламской Республики Иран и Индии пришлось 73,6% годового объема экспорта РА и 53,7% импорта.
Хотя взаимная торговля с Египтом все еще незначительна, последние тенденции роста впечатляют. За 8 месяцев 2024 года экспорт из Армении в Египет увеличился в 2,5 раза, а импорт – в 4 раза.
Беспрецедентно выросли также показатели экспорта из Армении в Китай ($840 миллионов) и ОАЭ ($4,3 миллиарда). Только за 8 месяцев текущего года экспорт из Армении в эти страны почти вдвое превысил годовой объем 2023 года. За тот же период объем импорта из России в Армению увеличился на 61%, превысив $7 миллиардов.
Зафиксированные тенденции, безусловно, указывают на позиционирование Армении на вышеперечисленных рынках и потенциал расширения экономического сотрудничества со странами БРИКС.
- В экономических отношениях с этими странами есть особо  актуальные вопросы, которые можно обсудить или поднять в Казани?
- В рамках ключевых тем саммита, который пройдет в Казани, - углубление экономического сотрудничества, вопросы безопасности и стабильности на международной арене, социально-экономическое развитие стран-членов БРИКС, взаимодействие в сфере науки и технологий, модернизация международной финансовой системы и т.д. Включение новых стран в эту организацию свидетельствует о растущем влиянии БРИКС в мировой политике.
Ключевое значение для Армении может иметь достижение договоренностей с Ираном, Индией и Китаем по вопросам развития дорожной инфраструктуры, что еще больше укрепит взаимное сотрудничество между развивающимися странами.
- Какова нынешняя картина экономических отношений Армении с членами БРИКС Бразилией, Эфиопией и ААУ, какие перспективы развития намечаются?
- Экономические связи РА с Бразилией более активны. подписаны соглашения и меморандумы о сотрудничестве. Армения импортирует из Бразилии сахар, сахарный сироп, строительную технику, мясо и мясопродукты, кофе, табак и сладости. А в структуре экспорта из нашей страны в Бразилию выделяются продукция легкой промышленности, алкогольные напитки, хлоропреновый каучук, некоторые химические продукты и т.д.
Армения установила дипломатические отношения с Эфиопией с 1993 года. Торговый оборот с этой страной незначителен. То же самое относится и к Южно-Африканской Республике. В 2023 году внешнеторговый оборот РА с Эфиопией составил всего $904,4 тысячи (исключительно за счет импорта), а с ЮАР - $8,6 млн.
- На ваш взгляд, какие ожидания может иметь Армения от предстоящего саммита с экономической точки зрения?
- Участие в саммите в Казани имеет ключевую роль для Армении с точки зрения укрепления партнерских связей, диверсификации экспортных рынков, развития инфраструктуры, достижения договоренностей по реализации совместных проектов. В этой связи следует подчеркнуть важность углубления сотрудничества с Ираном, Индией, Китаем и ОАЭ.