Պետության քաղաքականության մաս են ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների հանրահռչակումը, պահպանումն ու փոխանցումը. ԿԳՄՍ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը  Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության միջազգային օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել:
«Արմենպրես»-ը ԿԳՄՍ նախարարության տարածած ուղերձը ներկայացնում է ստորև.
«ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից առաջին անգամ հոկտեմբերի 17-ը հայտարարվել է Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության միջազգային օր, որը համայնքների կենսունակ ավանդույթները, գիտելիքն ու ունակությունները պահպանելու ու առաջ մղելու նշանակալի նախաձեռնություն է: Այս օրվա ճանաչումը ոչ միայն տոն է, այլև գործելու կոչ: Այն հիշեցնում է ոչ նյութական մշակութային ժառանգության կենսական կարևորության մասին՝ մեր ինքնության ձևավորման, սոցիալական համախմբվածության խթանման և հասարակության կայուն զարգացման ապահովման գործում: Կենսունակ ավանդույթները՝ լինեն դրանք բանավոր պատմություններ, կատարողական արվեստ, ծեսեր կամ արհեստագործություն, փոխանցվել են սերունդների միջոցով՝ մարմնավորելով մեր նախնիների գիտելիքը, հմտությունները և արժեքները: Դրանք պարզապես անցյալի մասունքներ չեն, այլ դինամիկ արտահայտություններ, որոնք շարունակում են ձևավորվել և զարգանալ մեր համայնքներում:
Պետության առանցքային քաղաքականության մաս են ոչ նյութական մշակութային ժառանգության արժեքների գնահատումն ու տարածումը, ըստ պատշաճի հանրահռչակումը, պահպանումն ու փոխանցումը: Այդ արժեքները ոչ միայն կենսունակ են համայնքներում, այլև գրանցված ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում՝ որպես ազգայինի և համամարդկայինի համադրում: Այս համատեքստում հոկտեմբերի 17-ին Հայաստանի Հանրապետության մարզերում և թանգարաններում կկազմակերպվեն մշակութային միջոցառումներ, տարաբնույթ նախագծեր՝ հանրությանն իրազեկելու ու ևս մեկ քայլ մոտեցնելու մեր ոչ նյութական ժառանգությանը։
Այս առիթով շնորհավորում եմ ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ոլորտի կենսունակությունն ապահովող բոլոր անհատներին՝ արհեստագործ վարպետներին ու արվեստագետներին, ոլորտի մշակութային, կրթական և հասարակական կազմակերպություններին ու համայնքներին:
Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության միջազգային օրը եկեք վերահաստատենք մեր հանձնառությունը՝ պահպանելու մարդկային ստեղծագործության անգնահատելի արտահայտությունները և ապահովելու դրանց փոխանցումը գալիք սերունդներին»:

Популяризация, сохранение и передача ценностей нематериального культурного наследия являются частью государственной политики: министр ОНКС
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян направила поздравительное послание по случаю Международного дня нематериального культурного наследия.
Арменпресс приводит ниже послание, распространенное Министерством ОНКС.
“ЮНЕСКО впервые объявила 17 октября Международным днем ​​нематериального культурного наследия, что является важной инициативой по сохранению и продвижению жизнеспособных традиций, знаний и способностей сообществ. Признание этого дня - это не только праздник, но и призыв к действию. Это напоминание о жизненно важном значении нематериального культурного наследия в формировании нашей идентичности, содействии социальной сплоченности и обеспечении устойчивого развития общества. Жизнеспособные традиции, будь то устные рассказы, исполнительское искусство, ритуалы или ремесла передавались из поколения в поколение, воплощая знания, навыки и ценности наших предков. Это не просто пережитки прошлого, а динамичные выражения, которые продолжают формироваться и развиваться в наших сообществах.
Оценка и распространение, надлежащая популяризация, сохранение и передача ценностей нематериального культурного наследия являются частью ключевой политики государства. Эти ценности не только живы в сообществах, но и зарегистрированы в представительвном списке нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО как сочетание национального и общечеловеческого. В этом контексте 17 октября в областях и музеях Республики Армения будут организованы культурные мероприятия и различные проекты с целью информирования общественности и чтобы, стать еще на шаг ближе к нашему нематериальному наследию.
По этому случаю я поздравляю всех, кто обеспечивает жизнеспособность сферы нематериального культурного наследия: мастеров-ремесленников и художников, культурные, образовательные и общественные организации и сообщества этой сферы.
В Международный день нематериального культурного наследия давайте подтвердим нашу приверженность сохранению бесценных проявлений человеческого творчества и обеспечению их передачи будущим поколениям”.