Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՀՀ-ում հավատարմագրված ԵՄ անդամ պետությունների դեսպաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված Եվրոպական միության անդամ պետությունների արտակարգ և լիազոր դեսպաններին՝ ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսի գլխավորությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, վարչապետը կարևորել է Հայաստան-ԵՄ բազմոլորտ համագործակցությունն ու ևս մեկ անգամ ընդգծել ՀՀ Կառավարության պատրաստակամությունը՝ խորացնելու և ընդլայնելու բազմաոլորտ հարաբերությունները եվրոպական գործընկերների հետ: Այս համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է նախորդ տարվա հոկտեմբերին Գրանադայում Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի հետ համատեղ հայտարարությամբ, ինչպես նաև այս տարվա ապրիլին Բրյուսելում ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ և հետևողական իրականացման անհրաժեշտությունը:
Վասիլիս Մարագոսն անդրադարձել է վերոնշյալ հայտարարություններով նախատեսված քայլերի իրականացման ընթացքին ու ընդգծել ԵՄ շարունակական աջակցությունը՝ ՀՀ–ում ժողովրդավարական և տնտեսական ոլորտում բարեփոխումների առաջմղման գործում, այդ թվում՝ մասնավոր հատվածի կարողությունների զարգացման նպատակով: ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը կարևորել է նաև վիզաների ազատականացման շուրջ Հայաստանի հետ երկխոսության մեկնարկը, ԵՄ խաղաղության հիմնադրամից Հայաստանին օժանդակություն ցուցաբերելու որոշումը:
Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է հայկական կողմի հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և ընդգծել Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ համաձայնեցված հոդվածների հիման վրա ստորագրելու պայմանագիրն ու շարունակելու հետագա քննարկումները մյուս հարցերի շուրջ:
Տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման համատեքստում զրուցակիցները կարևորել են ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության արդյունավետ գործունեությունը:
Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հնարավորությունների շուրջ: ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսը հայտնել է ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու ՀՀ Կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին:

Prime Minister receives ambassadors of the EU Member States accredited in Armenia
YEREVAN, OCTOBER 16, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan received ambassadors extraordinary and plenipotentiary of the European Union Member States accredited to Armenia, led by the head of the EU delegation, Ambassador Vassilis Maragos.
According to a readout issued by the PM's office, Pashinyan emphasized Armenia-EU multi-sector cooperation and once again emphasized the Armenian Government's readiness to deepen and expand multi-sector relations with European partners. In this context, Nikol Pashinyan emphasized the need for effective and consistent implementation of the agreements reached in October of last year in Granada with the President of the European Commission Ursula Von der Leyen, as well as in the statement adopted as a result of the Armenia-EU-US high-level meeting in Brussels in April of this year.
Vassilis Maragos referred to the process of implementation of the steps envisaged by the above-mentioned statements and emphasized the EU's continued support in promoting democratic and economic reforms in Armenia, including the development of private sector capacities. The head of the EU delegation also emphasized the start of dialogue with Armenia on visa liberalization, the decision to provide assistance to our country from the European Peace Facility.
Next, the discussions on the Armenia-Azerbaijan peace treaty were touched upon. Prime Minister Pashinyan emphasized the commitment of the Armenian side to the peace agenda and emphasized the readiness of our country to sign the agreement based on the agreed articles and continue further discussions on other issues.
In the context of ensuring peace and stability in the region, the interlocutors highlighted the effective activity of the EU observation mission in Armenia.
The sides exchanged ideas on the possibilities of unblocking regional communication channels. The head of the EU delegation, Vassilis Maragos, expressed the EU's support for Armenia's sovereignty and the "Crossroads of Peace" project of the Armenian Government.