Հայաստանի համար գիտության և տեխնոլոգիաների կիրառումը ոչ միայն տնտեսական աճ է, այլև ազգային անվտանգություն, կենսունակություն և կայուն զարգացում. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհաքաղաքական բարդ մարտահրավերների առջեւ կանգնած Հայաստանի համար գիտության եւ տեխնոլոգիաների կիրառումը ոչ միայն տնտեսական աճ է, այլեւ ազգային անվտանգություն, կենսունակություն եւ կայուն զարգացում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԺ նախագահն Ալեն Սիմոնյանը Միջխորհրդարանական միության 149-րդ վեհաժողովի ընդհանուր քննարկումներում ունեցած ելույթում։
«Քանի որ գիտության, տեխնոլոգիաների եւ նորարարության կիրառումը կարող է օգտագործվել նաեւ ի վնաս մարդկանց ու լինել մարտահրավեր մեր նպատակներին հասնելու ճանապարհին, մեր ընտրությունն է օգտագործել այն առավելագույն սոցիալական, տնտեսական եւ բնապահպանական աճ ստանալու համար՝ միաժամանակ վերացնելով թերություններն ու խնդիրները:
Հայաստանի առանցքային առաջնահերթություններից է վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը: Տարվա 270 արեւային օրերի շնորհիվ մեր երկիրը կարող է արեւային էներգիան դարձնել էներգետիկ ռազմավարության կենտրոնական մասը: Մենք մտադիր ենք մինչեւ 2030 թվականը եռապատկել արեւային էներգիայի արտադրությունը՝ ապահովելով երկրի էներգաբալանսի առնվազն 15 տոկոսը վերականգնվող աղբյուրներից: Անցումը մաքուր էներգիայի նվազեցնում է մեր կախվածությունը հանածո վառելիքներից եւ պակասեցնում ջերմոցային գազերի արտանետումները՝ նպաստելով կայուն զարգացմանը»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանը շեշտել է, որ գիտությունն ու տեխնոլոգիաները կարեւոր դեր են խաղում Հայաստանի ռեսուրսների առավել արդյունավետ կառավարման եւ կլիմայի փոփոխության հետ կապված ռիսկերի նվազեցման գործում:
«Այս ոլորտներում առաջընթացը լուծումներ է առաջարկում մեր առջեւ դրված խնդիրներին՝ գյուղատնտեսության արտադրողականության բարձրացումից մինչեւ բնական աղետների դեմ պայքարի բարելավում: Խելացի կերպով կիրառելով այս տեխնոլոգիաները՝ մենք ոչ միայն պաշտպանում ենք շրջակա միջավայրը, այլեւ ավելի լավ ապագա ենք ապահովում հաջորդ սերնդի համար:
Կարեւոր է կիրառել հուսալի տեխնոլոգիական լուծումներ: Հայաստանը, ինչպես եւ շատ այլ երկրներ, կենտրոնացած է ածխաթթու գազի արտանետումների նվազեցման, ռեսուրսների պահպանման եւ բնապահպանական պատասխանատվության մշակույթի խթանման վրա: Դա հավաքական ջանք է, եւ մենք բոլորս պետք է նպաստենք մեր մոլորակի պաշտպանության համար տեխնոլոգիական առաջընթացի խելացի օգտագործման ապահովմանը:
Գիտությունն ու տեխնոլոգիաները նաեւ խաղաղաշինության հզոր գործիքներ են: Գիտական նորարարությունները կարող են օգնել մեզ բավարարել մարդկանց կարիքները՝ սկսած բնական ռեսուրսների շուրջ հակամարտությունների նվազումից մինչեւ մարդու իրավունքների պաշտպանություն: Այդ նպատակին հասնելու համար Հայաստանը ձգտում է օգտագործել տեխնոլոգիաները»,- հայտարարել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:

For Armenia, leveraging science and technology is not only about economic growth, but also national security – Speaker Simonyan
YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. For Armenia, a country that faces complex geopolitical challenges, leveraging science and technology is not only about economic growth but also national security, resilience, and sustainability, Speaker of Parliament Alen Simonyan has said.
Simonyan made the remarks at the General Debate of the 149th IPU Assembly in Geneva on “Harnessing science, technology and innovation (STI) for a more peaceful and sustainable future.”
Below is the transcript of Speaker Simonyan’s speech.
“I am honored to address the 149th IPU Assembly and discuss the vital role of science, technology, and innovation in shaping a more peaceful and sustainable future.
“For Armenia, a country that faces complex geopolitical challenges, leveraging science and technology is not only about economic growth but also national security, resilience, and sustainability.
“Because the applications of STI can also be used in ways that harm people and prevent us from achieving our goals, our choices in how to harness STI to maximize the social, economic, and environmental benefits while managing the downsides and problems become paramount.
“One of Armenia’s key priorities is the development of renewable energy. With 270 sunny days a year, our country can make solar power a central part of our energy strategy. We aim to triple our solar energy production by 2030, ensuring that at least 15% of the national energy mix comes from renewable sources. This shift toward clean energy reduces our reliance on fossil fuels and cuts greenhouse gas emissions, fostering sustainable development.
“Science and technology are instrumental in helping Armenia manage resources more efficiently and mitigate the risks posed by climate change. Progress in these fields offers solutions to the challenges we face, from enhancing agricultural productivity to improving disaster management. By prudently adopting these technologies, we are not only protecting our environment but also securing a better future for the next generation.
“It is essential that we embrace sound technological solutions. Armenia, like many other nations, is focused on reducing carbon dioxide emissions, conserving resources, and promoting a culture of environmental responsibility. This is a collective effort, and we all have a role in ensuring that technological advancements are used wisely to protect our planet.
“Science and technology also serve as powerful tools for peacebuilding. From reducing conflicts over natural resources to protecting human rights, scientific innovations can help us meet human needs. Armenia is committed to using technology to this end.
“On the subject of peacemaking, I do want to report that Armenia and Azerbaijan are on the cusp of an accord. For context, when the peace process started in earnest many months ago, Azerbaijan wanted our agreement on 5 internationally recognized points. I am pleased to announce that, to date, we have agreed on 16.
“Ladies and gentlemen, the perfect must no longer be the enemy of the good.
“The time to make peace has come; the time for peace is now.
“We invite Azerbaijan to muster the political will to seize the moment and join us in making the possible real.