Հայաստանի համար գիտության և տեխնոլոգիաների կիրառումը ոչ միայն տնտեսական աճ է, այլև ազգային անվտանգություն, կենսունակություն և կայուն զարգացում. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհաքաղաքական բարդ մարտահրավերների առջեւ կանգնած Հայաստանի համար գիտության եւ տեխնոլոգիաների կիրառումը ոչ միայն տնտեսական աճ է, այլեւ ազգային անվտանգություն, կենսունակություն եւ կայուն զարգացում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԺ նախագահն Ալեն Սիմոնյանը Միջխորհրդարանական միության 149-րդ վեհաժողովի ընդհանուր քննարկումներում ունեցած ելույթում։
«Քանի որ գիտության, տեխնոլոգիաների եւ նորարարության կիրառումը կարող է օգտագործվել նաեւ ի վնաս մարդկանց ու լինել մարտահրավեր մեր նպատակներին հասնելու ճանապարհին, մեր ընտրությունն է օգտագործել այն առավելագույն սոցիալական, տնտեսական եւ բնապահպանական աճ ստանալու համար՝ միաժամանակ վերացնելով թերություններն ու խնդիրները:
Հայաստանի առանցքային առաջնահերթություններից է վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը: Տարվա 270 արեւային օրերի շնորհիվ մեր երկիրը կարող է արեւային էներգիան դարձնել էներգետիկ ռազմավարության կենտրոնական մասը: Մենք մտադիր ենք մինչեւ 2030 թվականը եռապատկել արեւային էներգիայի արտադրությունը՝ ապահովելով երկրի էներգաբալանսի առնվազն 15 տոկոսը վերականգնվող աղբյուրներից: Անցումը մաքուր էներգիայի նվազեցնում է մեր կախվածությունը հանածո վառելիքներից եւ պակասեցնում ջերմոցային գազերի արտանետումները՝ նպաստելով կայուն զարգացմանը»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանը շեշտել է, որ գիտությունն ու տեխնոլոգիաները կարեւոր դեր են խաղում Հայաստանի ռեսուրսների առավել արդյունավետ կառավարման եւ կլիմայի փոփոխության հետ կապված ռիսկերի նվազեցման գործում:
«Այս ոլորտներում առաջընթացը լուծումներ է առաջարկում մեր առջեւ դրված խնդիրներին՝ գյուղատնտեսության արտադրողականության բարձրացումից մինչեւ բնական աղետների դեմ պայքարի բարելավում: Խելացի կերպով կիրառելով այս տեխնոլոգիաները՝ մենք ոչ միայն պաշտպանում ենք շրջակա միջավայրը, այլեւ ավելի լավ ապագա ենք ապահովում հաջորդ սերնդի համար:
Կարեւոր է կիրառել հուսալի տեխնոլոգիական լուծումներ: Հայաստանը, ինչպես եւ շատ այլ երկրներ, կենտրոնացած է ածխաթթու գազի արտանետումների նվազեցման, ռեսուրսների պահպանման եւ բնապահպանական պատասխանատվության մշակույթի խթանման վրա: Դա հավաքական ջանք է, եւ մենք բոլորս պետք է նպաստենք մեր մոլորակի պաշտպանության համար տեխնոլոգիական առաջընթացի խելացի օգտագործման ապահովմանը:
Գիտությունն ու տեխնոլոգիաները նաեւ խաղաղաշինության հզոր գործիքներ են: Գիտական նորարարությունները կարող են օգնել մեզ բավարարել մարդկանց կարիքները՝ սկսած բնական ռեսուրսների շուրջ հակամարտությունների նվազումից մինչեւ մարդու իրավունքների պաշտպանություն: Այդ նպատակին հասնելու համար Հայաստանը ձգտում է օգտագործել տեխնոլոգիաները»,- հայտարարել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:

Для Армении применение науки и технологий – это не только экономический рост, но и национальная безопасность, жизнеспособность и устойчивое развитие - Ален Симонян
Для Армении, стоящей перед сложными геополитическими вызовами, применение науки и технологий – это не только экономический рост, но и национальная безопасность, жизнеспособность и устойчивое развитие. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил спикер Национального собрания РА Ален Симонян в своем выступлении на общих обсуждениях 149-й ассамблеи Межпарламентского союза.
«Поскольку применение науки, технологий и инноваций также может быть использовано во вред людям и стать проблемой на пути к достижению наших целей, наш выбор состоит в том, чтобы использовать их для достижения максимального социального, экономического и экологического роста, одновременно устраняя недостатки и проблемы.
Одним из ключевых приоритетов Армении является развитие возобновляемой энергетики. Благодаря 270 солнечным дням в году наша страна может сделать солнечную энергетику центральной частью своей энергетической стратегии. Мы намерены утроить производство солнечной энергии к 2030 году, обеспечив не менее 15% энергобаланса страны за счет возобновляемых источников.
Переход к чистой энергетике снижает нашу зависимость от ископаемого топлива и сокращает выбросы парниковых газов, способствуя устойчивому развитию", - отметил спикер НС РА.
Ален Симонян подчеркнул, что наука и технологии играют важную роль в более эффективном управлении ресурсами Армении и снижении рисков, связанных с изменением климата.
«Прогресс в этих областях предлагает решение проблем, с которыми мы сталкиваемся: от повышения производительности сельского хозяйства до улучшения борьбы со стихийными бедствиями. Разумно применяя эти технологии, мы не только защищаем окружающую среду, но и обеспечиваем лучшее будущее для следующего поколения.
Важно использовать надежные технологические решения. Армения, как и многие другие страны, ориентирована на сокращение выбросов углекислого газа, сохранение ресурсов и продвижение культуры экологической ответственности. Это коллективное усилие, и мы все должны внести свой вклад в обеспечение разумного использования технологических достижений для защиты нашей планеты.
Наука и технологии также являются мощными инструментами построения мира. Научные инновации могут помочь нам удовлетворить потребности человека: от уменьшения конфликтов из-за природных ресурсов до защиты прав человека. Для достижения этой цели Армения стремится использовать технологии", - сказал спикер НС РА.