Իսրայելի վարչապետը կոչ է արել ռազմական գործողությունների գոտուց տարհանել Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն կոչ է արել անհապաղ դուրս բերել Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի (UNIFIL) խաղաղապահներին մարտական գործողությունների գոտուց։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ինչպես փոխանցում է The Times Of Israel-ը, Բենիամին Նեթանյահուն նման կոչով դիմել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշին։
Նա պահանջել է հանել UNIFIL-ի ուժերը վտանգավոր գոտուց:
«Դա պետք է արվի հենց հիմա, անհապաղ»,- ասել է Նեթանյահուն։
Նրա պնդմամբ՝ ՄԱԿ-ի խաղաղապահները, մնալով իրենց դիրքերում, դառնում են «Հեզբոլլահ»-ի պատանդը, որի դեմ ուղղված են իսրայելական զորքերի գործողությունները։
Իսրայելի վարչապետը հայտարարել է, որ UNIFIL-ի խաղաղապահներին տարհանելուց հրաժարվելը վտանգում է և՛ նրանց, և՛ իսրայելական զինվորների կյանքը:
Ըստ Նեթանյահուի՝ եվրոպացի առաջնորդները պետք է քննադատեն «Հեզբոլլահ»-ին, այլ ոչ թե Իսրայելին՝ UNIFIL-ը որպես մարդկային վահան օգտագործելու համար։
Հոկտեմբերի 10-ին ՅՈՒՆԻՖԻԼ-ը հայտնել է իսրայելական զինվորականների կողմից իր գլխավոր շտաբի և հենակետերի հրթիռակոծման մասին: UNIFIL-ի տվյալներով՝ վիրավորվել է երկու խաղաղապահ։ Իսրայելական բանակն իր հերթին հայտնել է, որ իր զորքերը կրակել են իրենց համար վտանգ ներկայացնող թիրախի վրա, որը գտնվում էր ՄԱԿ խաղաղապահների դիրքի կողքին, իսկ նրանք պատահաբար վիրավորվել են։ Միևնույն ժամանակ, իսրայելացի զինվորականները նշել են, որ իրենք նախապես զգուշացրել են ՄԱԿ-ի ուժերին առաջիկա մարտերի մասին և հրամայել նրանց պատսպարվել։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել , որ Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերին (UNIFIL) աջակցող 34 երկրներ, այդ թվում՝ Հայաստանը, համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ կոչ անելով հարգել ՄԱԿ-ի խաղաղապահների առաքելությունը և ապահովել նրա անձնակազմի անվտանգությունը:
Ստորագրած երկրները վերահաստատել են իրենց աջակցությունը Լիբանանում ՄԱԿ-ի ժամանակավոր ուժերի առաքելությանը՝ հարավային Լիբանանում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու համար:
Լեհաստանի նախաձեռնած համատեղ հայտարարության մեջ դատապարտվել են խաղաղապահների վրա հարձակումների միջադեպերը և նշվել, որ նման գործողությունները պետք է անհապաղ դադարեցվեն և համարժեք հետաքննվեն:

Премьер-министр Израиля призвал к эвакуации временных сил ООН в Ливане из зоны боевых действий
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху призвал немедленно вывести миротворцев Временных сил ООН в Ливане (UNIFIL) из зоны боевых действий.
Как передает Арменпресс, The Times Of Israel сообщает, что Биньямин Нетаньяху обратился к генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу.
Он потребовал вывода сил UNIFIL из опасной зоны.
«Это должно быть сделано прямо сейчас, немедленно», — сказал Нетаньяху.
По его словам, миротворцы ООН, оставаясь на своих позициях, становятся заложниками "Хезболлы", против которой направлены действия израильских войск.
Премьер-министр Израиля заявил, что отказ эвакуировать миротворцев UNIFIL ставит под угрозу их жизнь, а также жизнь израильских солдат.
По мнению Нетаньяху, европейские лидеры должны критиковать «Хезболлу», а не Израиль, за использование UNIFIL в качестве живого щита.
10 октября UNIFIL сообщил, что израильские военные обстреливают их штаб-квартиры и базы. По данным UNIFIL, двое миротворцев были ранены. Израильская армия, в свою очередь, сообщила, что ее войска обстреляли представляющую для них угрозу цель, расположенную рядом с позицией миротворцев ООН, и случайно получили ранения. При этом израильские военные заявили, что заранее предупредили силы ООН о предстоящих боевых действиях и приказали им укрыться.
Ранее стало известно, что 34 страны, поддерживающие Временные силы ООН (UNIFIL) в Ливане, в том числе Армения, выступили с совместным заявлением, призывающим уважать миротворческую миссию ООН и обеспечить безопасность ее персонала.
Страны, подписавшие соглашение, подтвердили свою поддержку миссии Временных сил ООН в Ливане, призванной принести стабильность и мир на юг Ливана.
В совместном заявлении, инициированном Польшей, осуждаются случаи нападений на миротворцев и заявляется, что такие действия следует немедленно прекратить и провести адекватное расследование.
По словам пресс-секретаря МИД РА Ани Бадалян, число стран, присоединившихся к заявлению, достигло 40.