Բերթրանդ Վերկաերենը նշանակվել է Բելգիայի Ֆլանդրիա շրջանում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բելգիայի ու Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների փոխադարձ համաձայնությամբ բելգիացի գործարար Բերթրանդ Վերկաերենը նշանակվել է Ֆլանդրիայում Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոս։ Հավաստագրերը Երեւանում Վերկաերենին է հանձնել Հայաստանի արտգործնախարարության գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Բերթրանդ Վերկաերենը նշեց, որ այս նշանակումը մեծ հպարտություն եւ, միեւնույն ժամանակ, մեծ պատասխանատվություն է։ «Բելգիայի հայ համայնքի հետ ծանոթ եմ արդեն 12 տարի։ Բիզնեսում իմ գործընկերը՝ Տիգրան Կասաբյանը, հայ է․ միասին ընկերություն ենք ղեկավարում։ Հայերի հանդեպ իմ ընկերական վերաբերմունքն ու մեծ հարգանքը միշտ առկա են եղել, բայց երբեք չեմ մտածել դրանից անդին անցնելու մասին։ Երբ Հայաստան-Բելգիա առեւտրի պալատի նախագահ Վալերի Սաֆարյանն առաջին անգամ հարցրեց, թե արդյոք հետաքրքրված կլինե՞մ նման պաշտոն ստանձնել, մի պահ կանգ առա ու մտածեցի։ Ոչինչ չգիտեմ այդ պաշտոնի մասին, կինս էլ ասաց «ինչ ուզում ես արա, բայց քաղաքականությամբ չզբաղվես»։ Մի քիչ ուսումնասիրեցի ու հասկացա, որ խոսքը գնում է դեսպանին տնտեսական ու մշակութային հարցերում աջակցելու մասին։ Բայց դա բավարար չէր, քանի որ, երբ ես ինչ-որ բան նախաձեռնում եմ, դա անում եմ հավուր պատշաճի։ Պետք է հասկանայի, թե երկիրը, որը պետք է ներկայացնեմ, դեսպանը ու նրա թիմը, որի հետ պետք է աշխատեմ, որքանով են համապատասխանում իմ էությանն ու արժեհամակարգին։ Առաջին անգամ Հայաստան այցելեցի անցյալ տարի, հայկական հյուրընկալություն ու հրաշալի երկիր տեսա։ Հետո հանդիպեցի դեսպանին ու իր թիմին։ Տիգրան Բալայանի հետ փոխադարձ համակրանքը միանգամից ձևավորվեց, ու հենց առաջին հանդիպման ժամանակ սկսեցինք հազար ու մի նախագիծ քննարկել», - ասաց նորանշանակ պատվավոր հյուպատոսը։
Հայաստանում տեսածից ոգեւորված՝ Բերթրանդ Վերկաերենն արդեն ունի գաղափարներ, որոնք կյանքի կոչելու համար օգտագործում է իր ծանոթությունների ու գործընկերների ցանցը։ Պատվո հյուպատոսը վստահ է՝ Հայաստանը կարող է վերածվել մշակութային, խոհարարական զբոսաշրջության վայրի եւ անում է ամեն ինչ, որպեսզի  գաղափարը կյանքի կոչվի։
Բերթրանդ Վերկաերենն ասում է՝ ինքը թիմի մարդ է, սիրում ու գնահատում է թիմային աշխատանքը, հետեւաբար վստահ է, որ թե՛ Հայաստանում Բելգիայի դեսպանի, թե՛ Բելգիայում Հայաստանի դեսպանության հետ բազմաթիվ ոլորտներում հետաքրքիր ու բովանդակալից նախագծեր կյանքի կկոչվեն՝ հանուն Հայաստանի բարգավաճման եւ հայ-բելգիական հարաբերությունների էլ ավելի խորացման։

Bertrand Verkaeren appointed Honorary Consul of Armenia in Flanders, Belgium
On October 11, in Yerevan, Secretary General of the Armenian Foreign Ministry Davit Karapetyan handed over the certificate of the appointment to the Honorary Consul of the Republic of Armenia in Flanders, Bertrand Verkaeren. Tigran Balayan, the Ambassador of the Republic of Armenia to the Kingdom of Belgium, as well as the Ambassador of the Kingdom of Belgium to the Republic of Armenia Eric de Muynck were present at the ceremony.
Bertrand Verkaeren, speaking to Armenpress Brussels correspondent Lilit Gasparyan, said his appointment is a big responsibility and pride. “I’ve known the Armenian community of Belgium for 12 years. My business partner, Tigran Kassabian, is an Armenian, we are managing a company together,” Verkaeren said, adding that before accepting the offer to become honorary consul he met with the Armenian ambassador and visited Armenia. “I visited Armenia for the first time last year, I saw the Armenian hospitality and a wonderful country. Then I met the Ambassador and his team, we immediately developed rapport with Ambassador Balayan and started discussing thousands of projects at the first meeting,” he added.
Verkaeren said he already has ideas and is using his connections and partners to realize them. He said he’s sure that Armenia can transform into a cultural and gastronomy tourism hotspot.
As someone valuing teamwork, the honorary consul expressed certainty that together with the Armenian Ambassador in Belgium and the Belgian Ambassador in Armenia they will implement numerous interesting and meaningful projects in various sectors for the prosperity of Armenia and further development of Armenian-Belgian relations.