Բերթրանդ Վերկաերենը նշանակվել է Բելգիայի Ֆլանդրիա շրջանում Հայաստանի պատվավոր հյուպատոս
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բելգիայի ու Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունների փոխադարձ համաձայնությամբ բելգիացի գործարար Բերթրանդ Վերկաերենը նշանակվել է Ֆլանդրիայում Հայաստանի Հանրապետության պատվավոր հյուպատոս։ Հավաստագրերը Երեւանում Վերկաերենին է հանձնել Հայաստանի արտգործնախարարության գլխավոր քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Բերթրանդ Վերկաերենը նշեց, որ այս նշանակումը մեծ հպարտություն եւ, միեւնույն ժամանակ, մեծ պատասխանատվություն է։ «Բելգիայի հայ համայնքի հետ ծանոթ եմ արդեն 12 տարի։ Բիզնեսում իմ գործընկերը՝ Տիգրան Կասաբյանը, հայ է․ միասին ընկերություն ենք ղեկավարում։ Հայերի հանդեպ իմ ընկերական վերաբերմունքն ու մեծ հարգանքը միշտ առկա են եղել, բայց երբեք չեմ մտածել դրանից անդին անցնելու մասին։ Երբ Հայաստան-Բելգիա առեւտրի պալատի նախագահ Վալերի Սաֆարյանն առաջին անգամ հարցրեց, թե արդյոք հետաքրքրված կլինե՞մ նման պաշտոն ստանձնել, մի պահ կանգ առա ու մտածեցի։ Ոչինչ չգիտեմ այդ պաշտոնի մասին, կինս էլ ասաց «ինչ ուզում ես արա, բայց քաղաքականությամբ չզբաղվես»։ Մի քիչ ուսումնասիրեցի ու հասկացա, որ խոսքը գնում է դեսպանին տնտեսական ու մշակութային հարցերում աջակցելու մասին։ Բայց դա բավարար չէր, քանի որ, երբ ես ինչ-որ բան նախաձեռնում եմ, դա անում եմ հավուր պատշաճի։ Պետք է հասկանայի, թե երկիրը, որը պետք է ներկայացնեմ, դեսպանը ու նրա թիմը, որի հետ պետք է աշխատեմ, որքանով են համապատասխանում իմ էությանն ու արժեհամակարգին։ Առաջին անգամ Հայաստան այցելեցի անցյալ տարի, հայկական հյուրընկալություն ու հրաշալի երկիր տեսա։ Հետո հանդիպեցի դեսպանին ու իր թիմին։ Տիգրան Բալայանի հետ փոխադարձ համակրանքը միանգամից ձևավորվեց, ու հենց առաջին հանդիպման ժամանակ սկսեցինք հազար ու մի նախագիծ քննարկել», - ասաց նորանշանակ պատվավոր հյուպատոսը։
Հայաստանում տեսածից ոգեւորված՝ Բերթրանդ Վերկաերենն արդեն ունի գաղափարներ, որոնք կյանքի կոչելու համար օգտագործում է իր ծանոթությունների ու գործընկերների ցանցը։ Պատվո հյուպատոսը վստահ է՝ Հայաստանը կարող է վերածվել մշակութային, խոհարարական զբոսաշրջության վայրի եւ անում է ամեն ինչ, որպեսզի  գաղափարը կյանքի կոչվի։
Բերթրանդ Վերկաերենն ասում է՝ ինքը թիմի մարդ է, սիրում ու գնահատում է թիմային աշխատանքը, հետեւաբար վստահ է, որ թե՛ Հայաստանում Բելգիայի դեսպանի, թե՛ Բելգիայում Հայաստանի դեսպանության հետ բազմաթիվ ոլորտներում հետաքրքիր ու բովանդակալից նախագծեր կյանքի կկոչվեն՝ հանուն Հայաստանի բարգավաճման եւ հայ-բելգիական հարաբերությունների էլ ավելի խորացման։

Бертран Веркаерен назначен почетным консулом Армении во Фландрии, Бельгия
По взаимному согласию министерств иностранных дел Бельгии и Армении бельгийский бизнесмен Бертран Веркаерен назначен почетным консулом Республики Армения во Фландрии. Сертификаты Веркаерену вручил генеральный секретарь МИД Армении Давид Карапетян.
В беседе с корреспондентом Арменпресс в Брюсселе Бертран Веркаерен отметил, что это назначение - большая гордость и в то же время большая ответственность. «Я знаком с армянской общиной Бельгии уже 12 лет. Мой партнер по бизнесу Тигран Касабян – армянин, мы вместе управляем компанией.Мое дружеское отношение и большое уважение к армянам были всегда. Когда Валерий Сафарян, президент Армяно-бельгийской торговой палаты, спросил, интересно ли мне занять такую должность, я остановился и на мгновение задумался. Я ничего не знаю об этой должности, а жена сказала: делай что хочешь, но в политикой не занимайся».Я немного позанимался и понял, что речь идет о поддержке посла в экономических и культурных вопросах. Но этого было недостаточно, потому что когда я что-то инициирую, я делаю это достойно, прилежно. Мне нужно было понять, насколько страна, которую мне предстоит представлять, посол и его команда, с которой мне предстоит работать, соответствуют моей сущности и моей системе ценностей.В прошлом году я впервые посетил Армению, встретил армянское гостеприимство и замечательную страну. Затем я встретился с послом и его командой. Взаимная симпатия с Тиграном Балаяном возникла сразу, и мы начали обсуждать тысячу и один проект уже во время первой встречи», - рассказал новоназначенный почетный консул.
Воодушевленный увиденным в Армении, Бертран Веркаерен уже вынашивает идеи, для реализации которых он использует своих знакомых и коллег. Почетный консул уверен, что Армения может стать местом культурного и кулинарного туризма, и делает все, чтобы эта идея стала реальностью.
Бертран Веркаерен говорит, что он командный человек, любит и ценит командную работу, поэтому уверен, что во многих сферах как с послом Бельгии в Армении, так и с посольством Армении в Бельгии будут реализованы интересные и значимые проекты во имя процветания Армении и армяно-бельгийских отношений.