FAST հիմնադրամը նպատակ ունի ընդլայնել «Արհեստական բանականության սերունդ» ծրագրի աշխարհագրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST) նպատակ ունի Հայաստանում ընդլայնել «Արհեստական բանականության սերունդ» կրթական ծրագրի աշխարհագրությունը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (Foundation for Armenian Science and Technology) շահառուների համակարգող Լուսինե Մադոյանը նշեց, որ կրթական ծրագիրն արդեն իսկ ներդրվել է Հայաստանի 15 ավագ դպրոցներում, որոնցից 12-ը Շիրակի, Լոռու, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Սյունիքի մարզերում, իսկ 3-ը Երևանում։
«FAST հիմնադրամը 2023 թվականից սկսած իրականացնում է «Արհեստական բանականության սերունդ» կրթական ծրագիրը, որը հանրակրթական ծրագրի մաս է կազմում և անվճար, հասանելի կրթություն է տրամադրում ավագ դպրոցի աշակերտներին։ Անցած տարի ամռանը ծրագրին մասնակցելու բաց մրցույթ հայտարարվեց հանրապետության բոլոր դպրոցների համար, որին հայտ ներկայացրած 47 դպրոցից ընտրվեց 15-ը՝ մաս կազմելով այս կրթական ծրագրին։ Ծրագրում ընդգրկվելու համար ներկայացված էին համապատասխան չափանիշներ, որոնք վերաբերում էին թե՛ անձնակազմին, թե՛ դպրոցի հոսքային կառուցվածքին, այսինքն՝ պարտադիր պետք է բնագիտամաթեմատիկական ուղղվածությամբ աշակերտների բավարար թիվ, համապատասխան որակավորմամբ ուսուցիչների ներգրավվածություն լիներ։ Ծրագրի նպատակն արհեստական բանականության ուղղությամբ նորարարի, գիտնականի ճանապարհ հարթելն է, որպեսզի երեխաները կարողանան կրթությունը սկսելով դպրոցից, այնուհետև շարունակելով համալսարանում, համապատասխան լիարժեք կրթություն ստանալ, ինչպես նաև մեր նպատակն է ձևավորել հանրահաշվի, համակարգչային խորքային գիտելիքներ, որոնք անհրաժեշտ են ԱԲ ոլորտում կայանալու համար»,-ներկայացրեց Մադոյանը՝ հավելելով, որ ներդրված ծրագիրն ամբողջությամբ պաշտոնապես երաշխավորված է։
Անդրադառնալով դասավանդողների հարցին՝ հիմնադրամի ներկայացուցիչը տեղեկացրեց, որ ուսուցիչները հիմնականում տվյալ դպրոցի մաթեմատիկայի և ինֆորմատիկայի մասնագետներն են, ովքեր անցել են 1-ամյա համապատասխան վերապատրաստում FAST և ԱՅԲ հիմնադրամների համագործակցությամբ։
Բացի այդ, առկա կամ հեռավար ձևաչափով դասավանդում են նաև տեխնոլոգիական ոլորտում գործող համապատասխան մասնագետներ։
Մադոյանի գնահատմամբ՝ ծրագիրը բավականաչափ արդյունավետ է ներդրված ու պահանջված է դպրոցների կողմից։
«ԿԳՄՍ նախարարության հետ միասին քննարկումներ ենք իրականացնում, որպեսզի մյուս տարվանից սկսած՝ այն հասանելի լինի բոլոր մարզերի դպրոցների համար։ Պետք է աշխատենք այնպես անել, որ յուրաքանչյուր մարզում գոնե մեկ դպրոց ունենանք, որոնք ծրագիրը կիրականացնեն։ Դրա համար պետք է նաև դպրոցների շատ լուրջ մոտիվացիան, համապատասխան չափանիշների բավարարումը»,-ասաց նա։
Խոսելով ծրագրի առանձնահատկություններից՝ Մադոյանը դրա բացառիկությունը կարևորեց ամենազարգացող ուղղություններ համարվող արհեստական բանականության և Python ծրագրավորման վերաբերյալ բազային գիտելիքների ձևավորման տեսանկյունից։
«Մենք սովորեցնում ենք, հնարավորություն ենք ստեղծում աշակերտների համար՝ ճիշտ ճանաչելու ոլորտը և այն կիրառելու ի օգուտ գիտության, որպեսզի հետագայում նրանք կարողանան ունենալ այնպիսի բազային գիտելիքներ, ինչի շնորհիվ նրանք Հայաստանում նորություն կմտցնեն գիտության մեջ։ Մեր հետազոտությունների, վերլուծությունների արդյունքում պարզ է դարձել, որ ունենք այն պոտենցիալը, գիտելիքները, կարողությունները, որոնք զարգացնելով ու ճիշտ ուղղությամբ տանելով, կարող ենք հարթել ճանապարհ ԱԲ ոլորտի զարգացման համար»,-ընդհանրացրեց Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի շահառուների համակարգողը։

Фонд науки и технологий Армении (FAST) намерен расширить в Армении географию образовательной программы “Поколение искусственного интеллекта”.
В беседе с корреспондентом Арменпресс координатор бенефициаров Фонда науки и технологий Армении Лусине Мадоян отметила, что образовательная программа уже внедрена в 15 вузах Армении, 12 из которых находятся в Ширакской, Лорийской, Армавирской, Гегаркуникской, Котайкской, Сюникской областях и 3 - в Ереване.
“Фонд FAST с 2023 года реализует образовательную программу “Поколение искусственного интеллекта”, которая является частью общеобразовательной программы и предоставляет бесплатное доступное образование старшеклассникам. Летом прошлого года был объявлен открытый конкурс на участие в программе  для всех школ страны. В рамках этой образовательной программы были отобраны 15 из 47 школ, подавших заявки. Для включения в программу были представлены соответствующие критерии, которые касались как кадрового состава, так и структуры школы. Должно было быть достаточное количество учащихся естественнонаучно-математической направленности и привлеченных к участию преподавателей соответствующей квалификации. Цель проекта - проложить путь новатору, учёному в направлении искусственного интеллекта, для того, чтобы дети могли начать обучение в школе, а затем продолжить его в вузе, получить полноценное образование. Наша цель заключается также в формировании глубоких знаний по математике, пользованию компьютером, которые необходимы в области ИИ”, - рассказала Лусине Мадоян, добавив, что внедренная программа имеет официальные гарантии.
Переходя к вопросу о преподавателях, представитель фонда сообщила, что это, в основном, будут специалисты по математике и информатике данной школы, прошедшие 1-летнюю соответствующую подготовку в сотрудничестве с Фондами FAST и AYB.
Кроме этого, соответствующие специалисты в области технологий преподают и в очном и в дистанционном формате.
По словам Мадоян, программа уже эффективно внедрена и востребована школами.
“Мы проводим обсуждения с Министерством ОНКС, чтобы со следующего года она была доступна для всех школ во всех областях. Мы должны работать над тем, чтобы в каждой области у нас была бы хоть одна школа, которая будет реализовывать эту программу. Для этого также нужна очень серьезная мотивация школ, соответствие необходимым критериям”, - сказала она.
Говоря об особенностях программы, Мадоян подчеркнула ее эксклюзивность с точки зрения формирования базовых знаний об искусственном интеллекте и программировании на Python, которые считаются наиболее развивающимися направлениями.
“Мы обучаем, создаем возможность для учащихся правильно познать эту область и применить эти знания во благо науки, чтобы в будущем они имели такие базовые знания, благодаря которым внесли бы что-то новое в науку в Армении. В результате наших исследований и анализов стало ясно, что у нас есть потенциал, знания, способности, которые, развивая и направляя в правильном направлении, мы сможем проложить путь для развития области науки и техники”, - заключила координатор бенефициаров Фонда науки и технологий Армении.