Փարիզում կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Ջասթին Թրյուդոյի հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 19-րդ գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարությունից, Կանադայի վարչապետը նշել է, որ իր համար մշտապես հաճելի է հանդիպել Հայաստանի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանի հետ և հավելել, որ այսօրվա հանդիպումը լավ հնարավորություն է խոսել երկու երկրների միջև զարգացող հարաբերությունների, մարդկանց միջև շփումների, նաև Կանադայի ամուր հայկական համայնքի մասին։ Ջասթին Թրյուդոն կարևորել է Հայաստանում դեսպանության բացումը, ինչը կողմերին համագործակցության լայն հնարավորություններ է տալիս:
Վարչապետ Փաշինյանը ևս կարևորել է Երևանում Կանադայի դեսպանության բացումը և համոզմունք հայտնել, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը։ Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ այսօրվա հանդիպումը լավ հնարավորություն է տալիս կիսվել տարածաշրջանում տեղի ունեցող կարևոր զարգացումների, Հայաստանում ժողովրդավարական օրակարգի, անվտանգային, տնտեսական իրավիճակի մասին։ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Կանադայի Կառավարության աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին և հույս հայտնել, որ այդ քաղաքական աջակցությունը կփոխակերպվի տնտեսական համագործակցության զարգացման:
Հաջորդիվ զրուցակիցներն անդրադարձել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի նախագծի շուրջ քննարկումների արդյունքներին, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման հնարավորություններին: Այս համատեքստում, վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը` ընդգծելով, որ Հայաստանը պատրաստ է գնալ ապաշրջափակման` ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա:
Ջասթին Թրյուդոն ողջունել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն ու ընդգծել տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության ապահովմանն ուղղված հետևողական քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:

В Париже состоялась встреча Никола Пашиняна и Джастина Трюдо
На полях 19-го саммита Международной организации Франкофонии премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с премьер-министром Канады Джастином Трюдо.
Как стало известно Арменпресс из правительства Армении, премьер-министр Канады отметил, что ему всегда приятно встретиться с лидером Армении Николом Пашиняном, и добавил, что сегодняшняя встреча является хорошей возможностью поговорить о развивающихся отношениях между двумя странами, контактах между людьми, а также мощной армянской общине Канады. Джастин Трюдо подчеркнул важность открытия посольства в Армении, что дает сторонам широкие возможности для сотрудничества.
Премьер-министр Пашинян также подчеркнул важность открытия посольства Канады в Ереване и выразил уверенность, что это придаст новый импульс дальнейшему развитию двусторонних отношений. Никол Пашинян добавил, что сегодняшняя встреча является хорошей возможностью обсудить важные развития в регионе, демократическую повестку Армении, вопросы безопасности и экономическую ситуацию. Никол Пашинян подчеркнул важность поддержки правительства Канады демократическим реформам Армении и выразил надежду, что эта политическая поддержка трансформируется в развитие экономического сотрудничества.
Затем собеседники коснулись происходящих в регионе Южного Кавказа развитий, результатов обсуждений проекта мирного договора между Арменией и Азербайджаном, возможностей разблокирования региональных коммуникаций. В этом контексте премьер-министр Пашинян представил разработанный правительством Республики Армения проект «Перекресток мира», подчеркнув, что Армения готова к разблокированию на основе принципов суверенитета, юрисдикции, равенства и взаимности.
Джастин Трюдо приветствовал проект «Перекресток мира» и подчеркнул необходимость реализации последовательных шагов, направленных на обеспечение мира и стабильности в регионе.