Իսրայելը կարող է հարված հասցնել Իրանի նավթի արդյունահանման օբյեկտներին. Axios
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանական մի շարք կարևոր ենթակառուցվածքային օբյեկտներ կարող են իսրայելական հարվածների թիրախ դառնալ՝ ի պատասխան Իրանի կողմից Իսրայելի հրթիռակոծության։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Axios լրատվական հարթակը։
Իսրայելի պաշտոնատար անձինք լրատվամիջոցին հայտնել են, որ Իսրայելը զգալի պատասխան հարված կհասցնի, որը կարող է ուղղված լինել նավթի արդյունահանման օբյեկտներին և մյուս ռազմավարական օբյեկտներին: Աղբյուրները նշել են, որ կդիտարկվեն բոլոր տարբերակները, այդ թվում նաև՝ իրանական միջուկային օբյեկտներին հարվածների հնարավորությունը։
Axios-ը նշում է, որ Իսրայելը կարող է պատասխանել ինչպես ինքնաթիռներից հարվածներով, այնպես էլ գաղտնի գործողություններով, ինչպիսին էր հուլիսի 31-ին Թեհրանում ՀԱՄԱՍ խմբավորման առաջնորդ Իսմայիլ Հանիեի սպանությունը:
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն խոստացել է պատասխանել Թեհրանի հոկտեմբերի 1-ի հարվածին՝ նշելով, որ Իրանը «մեծ սխալ է գործել և կվճարի դրա համար»։
Ըստ իսրայելական կողմի՝ Իրանի արձակած ավելի քան 180 հրթիռների մեծ մասը խոցվել է։ Իրանն իր հերթին հայտարարել է, որ երկրի զինված ուժերն առաջին անգամ օգտագործել են «Ֆաթթահ» հրթիռներ, և որ իրենց արձակած հրթիռների 90 %-ը հասել են իրենց թիրախներին։
ՄԱԿ-ում Իսրայելի մշտական ​​ներկայացուցիչ Դենի Դանոնն իր կողմից հայտարարել է, որ «Իրանն իրականացրել է այսօրվա դրությամբ Իսրայել պետության դեմ ամենախոշոր և ամենադաժան հրթիռային գրոհը»։ Նա նշել է, որ երկրի կառավարությունը կորոշի, թե երբ և ինչպես արձագանքել այդ գրոհին։

Израиль может атаковать нефтедобывающие объекты Ирана – Axios
Ряд важных иранских инфраструктурных объектов могут стать мишенью израильских атак в ответ на ракетный удар Ирана по Израилю. Как передает Арменпресс, об этом сообщает новостная платформа Axios.
Израильские официальные лица сообщили средствам массовой информации, что Израиль нанесет значительный ответный удар, который может быть нацелен на нефтедобывающие предприятия и другие стратегические объекты Ирана. Источники отметили, что будут рассмотрены все варианты, включая возможность нанесения ударов по иранским ядерным объектам.
Axios отмечает, что Израиль может ответить как авиаударами, так и тайными операциями, такими как убийство 31 июля лидера ХАМАС Исмаила Хании в Тегеране.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху пообещал отреагировать на удар Тегерана 1 октября, заявив, что Иран «совершил большую ошибку и заплатит за это».
По данным израильской стороны, большая часть из более чем 180 ракет, выпущенных Ираном, была поражена. Иран, в свою очередь, заявил, что вооруженные силы страны впервые применили ракеты «Фаттах» и что 90% выпущенных ими ракет поразили цели.
Дэнни Данон, постоянный представитель Израиля при ООН, заявил, что «Иран на сегодняшний день нанес самый крупный и жестокий ракетный удар по государству Израиль». Он отметил, что правительство страны будет решать, когда и как реагировать на эту атаку.