Հայաստանի և Գերմանիայի ԱԳ նախարարներն արձանագրել են՝ ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությունը զարգանում է մի շարք կարևոր ուղղություններով
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ԱԳ նախարար Անալենա Բերբոքի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, զրուցակիցները քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ. երկկողմ օրակարգ, ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացում, տարածաշրջանային թեմաներ։
«Մենք բարձր ենք գնահատում Գերմանիայի աջակցությունը ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակական արդյունավետ կյանքի կոչմանը թե’ անմիջականորեն երկկողմ, թե’ ԵՄ հարթակում, և սա, իհարկե, ՀՀ-ին ավելի է մոտեցնում Եվրոպական միությանը, մենք ուսումնասիրում ենք համագործակցության նոր հեռանկարներ,» - ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը։
Երկուստեք արձանագրվել է, որ ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությունը զարգանում է մի շարք կարևոր ուղղություններով՝ արտացոլվելով ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգում։
Հայաստանի և Գերմանիայի ԱԳ նախարարները հանգամանալից անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային զարգացումներին։
Հարավային Կովկասում անվտանգության իրավիճակի համատեքստում մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումների շուրջ։ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ այս պահին կա խաղաղության պայմանագրի կնքման իրական հնարավորություն, որի իրացման համար անհրաժեշտ է ամուր քաղաքական կամք, որը Հայաստանն իր կողմից հստակ արտահայտել է։

Министры иностранных дел Армении и Германии отметили, что сотрудничество РА-ЕС развивается по ряду важных направлений
В рамках Генеральной Ассамблеи ООН министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Федеративной Республики Германия Анналеной Бербок.
Как передает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз МИД Армении, собеседники обсудили широкий спектр вопросов, представляющих взаимный интерес, двустороннюю повестку, углубление партнерства РА-ЕС и региональные темы.
“Мы высоко ценим поддержку Германии в продолжающейся эффективной реализации демократических реформ в Армении как непосредственно на двусторонней основе, так и на платформе ЕС, и это, конечно, приближает Армению к Евросоюзу, мы рассматриваем новые перспективы сотрудничества”, - подчеркнул министром ИД Республики Армения.
Обе стороны отметили, что сотрудничество РА-ЕС развивается по ряду важных направлений, что находит отражение в новой программе партнерства РА-ЕС.
Министры иностранных дел Армении и Германии подробно коснулись и региональных событий.
В контексте ситуации безопасности на Южном Кавказе состоялся обмен мнениями о последних событиях в процессе регулирования армяно-азербайджанских отношений. Арарат Мирзоян подчеркнул, что на данный момент существует реальная возможность заключения мирного договора, для реализации которой необходима твердая политическая воля, которую Армения четко выразила.