Վաշինգտոնը շարունակում է աջակցել Երևանին և Բաքվին՝ հասնելու կայուն և արժանապատիվ խաղաղության պայմանագրի. Մեթյու Միլլեր
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը շարունակում է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ջանքերին՝ հասնելու կայուն և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակն այս մասին հայտարարել է լրագրողների հետ ամենօրյա ճեպազրույցի ընթացքում՝ անդրադառնալով Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազանգերի վերաբերյալ հարցին, ինչպես նաև վերջիններիս միջև Նյու Յորքում մեկ այլ հանդիպում կազմակերպելու հնարավորությանը։
«Ակնհայտ է, որ մենք միշտ հնարավորություններ ենք փնտրում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներին հրավիրելու համար։ Մենք շարունակում ենք աջակցել երկու երկրների ջանքերին՝ հասնելու կայուն և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի»,-իր խոսքում նշել է Պետքարտուղարության խոսնակ Միլլերը՝ ընդգծելով, որ Երևանն ու Բաքուն զգալի առաջընթաց են գրանցել խաղաղության համաձայնագրի վերջնական ձևակերպման ուղղությամբ։
Նա նաև հավելել է, որ Վաշինգտոնն իր ուժերի ներածի չափով հանձնառու է աջակցել կողմերին՝ ներառյալ հանդիպում հրավիրելը, եթե դա օգտակար է:

YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. The United States State Department has reiterated its support for the Armenian-Azerbaijani peace process.
State Department spokesperson Matthew Miller said at a press briefing that the U.S. “continues to support the efforts of both countries to reach a durable and dignified peace agreement.”
Miller was asked about the recent phone calls of U.S. Secretary of State Antony Blinken with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev, and whether Washington seeks to organize another summit in New York.
“So, I don’t have any announcements to make. Obviously, we always look for opportunities to convene the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan. We continue to support the efforts of both countries to reach a durable and dignified peace agreement. They have made significant progress towards finalizing a peace agreement, and we’re committed to supporting them in any way that we can, including convening a meeting if that’s helpful,” Miller said.