Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանի անկախությանն ու տարածքային ամբողջականությանն անսասան է. Ստեֆան Սեժուրնե
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանի անկախությանը, տարածքային ամբողջականությանն ու խաղաղության ձգտումներին անսասան է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն՝ Հայաստան կատարելիք այցին ընդառաջ հղած ուղերձում։
«Ֆրանսիան կանգնած է պատմական գործընկեր, բարեկամական երկիր Հայաստանի կողքին, և մեր աջակցությունը նրա անկախությանը, տարածքային ամբողջականությանը և խաղաղության ձգտումներին անսասան է։
Հայաստանի հետ մեր համագործակցությունն ամուր է, և մենք այն ամրապնդում ենք։ Մենք աջակցում ենք Հայաստանի ռազմավարական ենթակառուցվածքների զարգացմանը՝ երկրի դիմակայունությունն ապահովելու համար։ Մենք համագործակցում ենք նաև պաշտպանության ոլորտում։ «Ֆրանսիա-Հայաստան» նախաձեռնությամբ մենք պաշտպանում ենք նրանց, որոնք ներգրավված են Հայաստանին աջակցելու գործում»,- հայտարարել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը։
Անդրադառնալով Հայաստան և Մոլդովա կատարելիք այցերին՝ Սեժուրնեն ասել է, որ այցելում է հենց Հայաստան ու Մոլդովա, որովհետև նրանք ընտրել են ժողովրդավարության ու անկախության ուղին, ճանապարհը դեպի Եվրոպա, որոնք բախվում են ապակայունացման փորձերի ու անընդունելի ճնշումների:

French Foreign Minister reiterates unwavering support for Armenia’s independence and territorial integrity ahead of visit
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. French Foreign Minister Stéphane Séjourné has reiterated support for Armenia’s independence, territorial integrity and aspirations for peace ahead of his visit to the country.
Séjourné will visit Armenia September 15-16.
“France stands by its historical partner, friendly country Armenia, and our support for its independence, territorial integrity and aspirations for peace is unwavering,” the French FM said in a video message.
“We have strong cooperation with Armenia, and we are further strengthening it. We support the development of Armenia’s strategic infrastructures to ensure the country’s resilience. We cooperate also in the defense sector. With the France-Armenia initiative we support those who are involved in supporting Armenia,” he added.
The French FM will also visit Moldova.
He said that both Armenia and Moldova, having chosen the path of democracy, independence and towards Europe, are facing unacceptable attempts of destabilization and pressure.