Օվերչուկը հայտարարել է, որ ապաշրջափակումը հնարավոր է եռակողմ հայտարարության շրջանակներում՝ ՀՀ-ի սուվերենության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների պահպանմամբ
Օվերչուկը հայտարարել է, որ ապաշրջափակումը հնարավոր է  եռակողմ հայտարարության շրջանակներում՝ ՀՀ-ի սուվերենության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների պահպանմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը միշտ պատրաստ է միանալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կոմունիկացիաների ապաշրջափակման գործընթացին և օգնել այդ հարցում՝ ելնելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, սուվերենության և իրավազորության սկզբունքներից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է TASS-ը, այս մասին ասել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Միևնույն ժամանակ, Օվերչուկը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը հնարավոր է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածությունների շրջանակներում։
«Ես ուզում եմ ասել, որ ապաշրջափակումը հնարավոր է այն պայմանավորվածությունների շրջանակներում, որոնք ձեռք են բերվել երեք երկրների (խմբ․ Հայաստան, Ռուսաստան, Ադրբեջան) ղեկավարների միջև և արտացոլվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համատեղս հայտարարության մեջ։ Ռուսաստանը միշտ պատրաստ է միանալ գործընթացին և օգնել այս հարցում՝ ելնելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, սուվերենության և իրավազորության սկզբունքներից»,- ասել է Օվերչուկը։

Оверчук: разблокировка возможна в рамках трехсторонней декларации при соблюдении принципов суверенитета и территориальной целостности Республики Армения
Россия готова всегда подключиться к этому процессу и готова здесь помогать, исходя из принципов суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции Армении.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, заявил на брифинге российский вице-премьер Алексей Оверчук.
В то же время Алексей Оверчук заявил, что разблокирование коммуникаций между Арменией и Азербайджаном возможно в рамках договоренностей от 9 ноября 2020 года.
«Я хочу сказать, что разблокирование возможно в рамках тех договоренностей, которые были достигнуты лидерами трех государств (Армения, Азербайджан и Россия –ред.) и которые нашли отражение в совместном заявлении от 9 ноября 2020 года. Россия готова всегда подключиться к этому процессу и готова здесь помогать, исходя из принципов суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции Армении», - отметил вице-премьер РФ Алексей Оверчук.