Օվերչուկը հայտարարել է, որ ապաշրջափակումը հնարավոր է եռակողմ հայտարարության շրջանակներում՝ ՀՀ-ի սուվերենության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների պահպանմամբ
Օվերչուկը հայտարարել է, որ ապաշրջափակումը հնարավոր է  եռակողմ հայտարարության շրջանակներում՝ ՀՀ-ի սուվերենության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքների պահպանմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը միշտ պատրաստ է միանալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կոմունիկացիաների ապաշրջափակման գործընթացին և օգնել այդ հարցում՝ ելնելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, սուվերենության և իրավազորության սկզբունքներից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է TASS-ը, այս մասին ասել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Միևնույն ժամանակ, Օվերչուկը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը հնարավոր է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածությունների շրջանակներում։
«Ես ուզում եմ ասել, որ ապաշրջափակումը հնարավոր է այն պայմանավորվածությունների շրջանակներում, որոնք ձեռք են բերվել երեք երկրների (խմբ․ Հայաստան, Ռուսաստան, Ադրբեջան) ղեկավարների միջև և արտացոլվել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համատեղս հայտարարության մեջ։ Ռուսաստանը միշտ պատրաստ է միանալ գործընթացին և օգնել այս հարցում՝ ելնելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, սուվերենության և իրավազորության սկզբունքներից»,- ասել է Օվերչուկը։

Unblocking of connections possible within 2020 agreement based on principles of sovereignty, territorial integrity of Armenia, says Russian Deputy PM
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. Russia is always ready to join the process of unblocking connections between Armenia and Azerbaijan and provide support based on the principles of Armenia’s territorial integrity, sovereignty and jurisdiction, Russia’s Deputy Prime Minister Alexey Overchuk has said.
Overchuk said that the unblocking is possible within the framework of the 9 November 2020 agreements.
“I want to say that the unblocking is possible within the framework of the agreements that were reached between the leaders of the three countries [Armenia, Russia, Azerbaijan] and were reflected in the 9 November 2020 joint statement. Russia is always ready to join the process and help in this issue based on the principles of Armenia’s territorial integrity, sovereignty and jurisdiction,” TASS news agency quoted Overchuk as saying.