Լոնդոնն Ուկրաինային թույլ կտա Storm Shadow հրթիռներով հարվածել Ռուսաստանին. The Guardian
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը որոշել է թույլ տալ Ուկրաինային օգտագործել հեռահար Storm Shadow թևավոր հրթիռները Ռուսաստանում թիրախներին հարվածելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է The Guardian-ը՝ հղում անելով բրիտանական կառավարությունում իր աղբյուրներին։
Առայժմ պարզ չէ, թե երբ այս որոշման մասին պաշտոնապես կհայտարարվի, սակայն հրատարակությունը գրում է, որ դա տեղի չի ունենա սեպտեմբերի 13-ին՝ Վաշինգտոնում Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի և ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի հանդիպման ժամանակ։
Բացի այդ, ինչպես նշել են The Guardian-ի աղբյուրները, սեպտեմբերի 11-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Դեյվիդ Լեմիի համատեղ այցը Կիև չէր կայանա, «եթե Storm Shadow-ի օգտագործման վերաբերյալ դրական որոշում ընդունված չլիներ»։
Storm Shadow-ն անգլո-ֆրանսիական թևավոր հրթիռ է, որի հեռահարությունն առնվազն 305 կմ է։
Ըստ հրապարակման՝ Կիևի կողմից հեռահար հրթիռների օգտագործման վերաբերյալ հրապարակային հայտարարությունն «անհարկի սադրիչ կլիներ»։ Նաև չի բացառվում, որ Ուկրաինայի կողմից դրանց օգտագործման սահմանափակումներ, այնուամենայնիվ, լինեն՝ խուսափելու «անխոհեմ և ոչ անհրաժեշտ հարձակումներից»։
Ավելի վաղ Բայդենն ասել էր, որ իր վարչակազմը քննարկում է Կիևի կողմից հեռահար զենքի օգտագործման գործող սահմանափակումները վերացնելու հարցը։
Իր հերթին Բլինքենը Կիևում սեպտեմբերի 11-ին ակնարկել է, որ Սպիտակ տունը շուտով կարող է վերացնել ամերիկյան հրթիռների օգտագործման սահմանափակումները։ Նա ասել է, որ առաջին իսկ օրվանից Վաշինգտոնը պատրաստ է փոխել իր քաղաքականությունը՝ ելնելով Ուկրաինայում ռազմադաշտում իրավիճակի փոփոխությունից։
«Եվ մենք կշարունակենք դա անել», - ասել է նա։
Իր հերթին ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը սեպտեմբերի 11-ին հայտարարել է՝ Կրեմլը ենթադրում է, որ ԱՄՆ-ն արդեն որոշել է վերացնել ATACMS հրթիռների օգտագործման սահմանափակումները՝ Ուկրաինայից ռուսական տարածքին հարվածելու համար։ Պեսկովը խոստացել է, որ Վաշինգտոնի հնարավոր թույլտվությանը համարժեք պատասխան կհաջորդի։

Лондон позволит Украине атаковать Россию ракетами Storm Shadow - The Guardian
Правительство Великобритании решило разрешить Украине использовать крылатые ракеты Storm Shadow большой дальности для поражения целей в России. Как сообщает Арменпресс, об этом пишет The Guardian, ссылаясь на свои источники в британском правительстве.
Пока неясно, когда будет официально объявлено об этом решении, но издание пишет, что это произойдет не 13 сентября во время встречи премьер-министра Великобритании Кира Стармера и президента США Джо Байдена в Вашингтоне.
Кроме того, как отмечают источники The Guardian, совместный визит госсекретаря США Энтони Блинкена и министра иностранных дел Великобритании Дэвида Лемми в Киев 11 сентября не состоялся бы, "если бы не было принято положительное решение об использовании Storm Shadow".
Storm Shadow - англо-французская крылатая ракета с дальностью не менее 305 км.
По мнению издания, публичное заявление о применении Киевом ракет большой дальности "было бы излишне провокационным". Также не исключено, что Украиной будут введены ограничения на их использование во избежание “безрассудных и ненужных атак”.
Ранее Байден заявил, что его администрация рассматривает возможность снятия существующих ограничений на использование Киевом оружия дальнего действия.
В свою очередь, Блинкен 11 сентября намекнул в Киеве, что Белый дом может вскоре снять ограничения на использование американских ракет. Он заявил, что Вашингтон с первого дня готов изменить свою политику, исходя из изменения на Украине ситуации на поле боя.
"И мы будем продолжать это делать", - сказал он.
В свою очередь, пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил 11 сентября, что Кремль предполагает, что США уже приняли решение снять ограничения на использование ракет ATACMS для нанесения ударов по территории России со стороны Украины. Песков пообещал, что последует эквивалентный ответ на возможное разрешение Вашингтона.