Փաշինյանը կրկնեց՝ քաղաքացին տուգանքի «մատերիալ» չէ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կրկնեց, որ քաղաքացին տուգանքի «մատերիալ» չէ, իսկ սոցիալական ապահովության այն հանգամանքը, որը երկար տարիներ ՀՀ–ում գործել է, մարդկանց աղքատության մեջ պահելու քաղաքական նպատակ է հետապնդել:
«Արմենպրես»-ի  հաղորդմամբ՝ վարչապետը այս մասին ասաց ԱԺ–ում կառավարության հետ հարցուպատասխանին:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը իշխող քաղաքական ուժին մեղադրեց նրանում, որ նրանց վարքագիծը խզվում է խոստումներից, ծրագրային հիմնադրույթներից: Նա հիշեցրեց իշխող ուժի խոստումներից՝ «քաղաքացին տուգանքի մատերիալ չէ», «հարկատուն հերոս է»: Սակայն, ըստ պատգամավորի, հենց ԱԺ–ում նիստում ներկայացվել են դրա  ճիշտ հակառակ դրսևորումները տարբեր նախագծերի ձևով:
«Քաղաքացին տուգանքի «մատերիալ» չէ, այո, կրկնում եմ չգիտեմ, թե որերորդ անգամ: Երբ մենք քաղաքացուն ասում ենք՝ երթևեկության կանոնը խախտի, փողը տուր, քշիր, ու այդպես շարունակ, ի՞նչը փոխվեց: Մենք եկանք, ասացինք, որ կա բալային համակարգ, որ խախտելու որոշակի չափաբաժին ունեն, եթե դրանից ավելի խախտեն, պետք է զրկվեն վարորդական իրավունքից, հետո գնան վերահաստատեն վարորդի իրենց կարողությունը, որից հետո պետությունը հնարավորություն կտա մեքենա վարել, քանի որ նրանց մեքենա վարելը ոչ միայն իրենց, այլ նաև ուրիշների անվտանգության հարցն է: Եվ հետևաբար, այո, քաղաքացին տուգանքի «մատերիալ» չէ»,–ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն ուղղեց ընդդիմադիր պատգամավորին՝ ոչ թե հարկատուն է հերոս, այլ աշխատող, արդյունք ստեղծող, օրենքով սահմանված հարկերը վճարող մարդը: Նա կրկնեց՝ աղքատությունը մարդկանց մտքում է:
Փաշինյանի համոզմամբ՝ սոցիալական ապահովության այն հանգամանքը, որը երկար տարիներ ՀՀ–ում գործել է, մարդկանց աղքատության մեջ պահելու քաղաքական նպատակ է հետապնդել: «Քաղաքական իրական նպատակը ոչ թե մարդկանց աղքատության մեջ պահելն է եղել, այլ որպեսզի այդ մարդիկ այնքան 5 հազար և 10 հազար տեսած չլինեն իրենց կյանքում, որ, երբ ընտրությունների օրը մեկը տանի 10 հազար դրամ ցույց տա, այդ մարդիկ մտածեն, որ գրեթե աստված է նա, որ 10 հազար դրամ ունի: Եվ մենք ասում ենք՝ այն քաղաքացին, որն աշխատունակ է, պետք է աշխատի, և ոչ մեկը իր փոխարեն չպետք է աշխատի»,–ասաց վարչապետը:

Гражданин не является “материалом” для штрафа: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян повторил, что гражданин не является “материалом” для штрафа, а ситуация в сфере соцобеспечения, существующая в Армении уже много лет, преследовала политическую цель удержания людей в нищете.
Как сообщает Арменпресс, Пашинян выразил такое мнение в ходе правительственного часа в Национальном Собрании.
Депутат фракции "Армения" Тадевос Аветисян обвинил правящую политическую силу в том, что ее поведение противоречит программным обещаниям и принципам. Он напомнил об обещаниях правящей силы: “гражданин - не материал для штрафа”, “налогоплательщик - герой”. Однако, по словам депутата, на заседании НС были прямо противоположные проявления в виде различных законопроектов.
“Гражданин не является «материалом» для штрафа, да, повторяю, не знаю уже в который раз. Когда мы говорим гражданину: нарушай ПДД, плати деньги и гуляй себе, и так далее, что изменилось? Мы пришли, сказали, что есть балльная система, что у них есть определенная квота, и если они нарушат больше дозволенного, то их лишат водительских прав, потом он должен пойти и переподтвердить способность управлять автомобилем, после чего государство даст ему возможность водить машину, потому что вождение – это не только их ответственность, но и безопасность окружающих. И поэтому да, гражданин не является «материалом» для штрафа”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр поправил оппозиционного депутата: героем является не налогоплательщик, а человек, который работает, создает результаты и платит установленные законом налоги. Он повторил, что бедность - в умах людей.
По убеждению Пашиняна, ситуация в сфере социального обеспечения, существующая в Армении уже много лет, преследовала политическую цель удержания людей в нищете.
“Настоящая политическая цель заключалась не в том, чтобы держать людей в нищете, а в том, чтобы эти люди не видели в своей жизни 5 тысяч и 10 тысяч драмов, чтобы, когда кто-то в день выборов показал им 10 тысяч драмов, эти люди подумали, что это чуть ли не бог, если у него есть 10 тысяч драмов. А мы говорим: тот гражданин, который трудоспособен, должен работать, и никто вместо него не должен работать”, - сказал премьер-министр.