Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային ֆորումի շրջանակներում Հայաստանի արտաքին գործերի  նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հնդկաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Կիրտի Վարդհան Սինգհին:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են, որ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև երկկողմ համագործակցությունը զարգանում է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել համատեղ ջանքերը երկկողմ օրակարգի հետագա ընդլայնման ուղղությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարբեր հարթակներում և ձևաչափերով փոխգործակցության հնարավորություններին:
Արարատ Միրզոյանը և Կիրտի Վարդհան Սինգհը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային հարցերի շուրջ: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ տեսլականը Հարավային Կովկասում կայունության ու խաղաղության հասնելու հարցում հստակ է, այն հիմնված է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների անվերապահ հարգման և տարածաշրջանում տնտեսական զարգացման, արդյունավետ փոխկապակցվածության ապահովման հաստատուն հանձնառության վրա: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ վերջին քննարկումները, ինչպես նաև տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը: Երկուստեք ընդգծվել է տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների արդյունավետ գործարկման կարևորությունը շահագրգիռ կողմերի, ընդհանուր առմամբ՝ տարածաշրջանային կայունության ապահովման հարցում:

Yerevan Dialogue 2024: Armenian FM meets with India’s Minister of State for External Affairs
YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has held a meeting with India’s Minister of State for External Affairs Kirti Vardhan Singh within the framework of the Yerevan Dialogue forum.
FM Mirzoyan and Kirti Vardhan Singh were pleased to note that bilateral cooperation between Armenia and India has been developing in several areas of mutual interest. They expressed readiness to continue joint efforts to further enhance the bilateral agenda, the foreign ministry said in a readout.
Possibilities for partnership in various platforms and formats, as well as regional issues were also discussed. FM Mirzoyan stressed that Armenia has a clear vision regarding achieving peace and stability in South Caucasus which is based on unconditional respect for fundamental principles of international law and unwavering commitment to ensure economic development and effective cooperation. In this context Foreign Minister Mirzoyan presented the latest discussions in the direction of signing a peace treaty with Azerbaijan, and the steps for unblocking of regional connections. Both sides underscored the importance of effective opening of economic and transport connections for stakeholders, and in general for ensuring regional stability.