Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Իրաքի Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 9-ին ընդունել է Հայաստանում գտնվող Իրաքի Հանրապետության Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունը։
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստան կատարած այցի համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է նման այցերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից՝ շեշտելով ՀՀ պատրաստակամությունը խորացնելու Իրաքի հետ ունեցած բարեկամական հարաբերությունները:
Իրաքի Հանրապետության Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահ Ջասիմ Մուհամմադ Աբուդին իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով Հայաստանի ու Իրաքի հարաբերությունների պատմական հենքը, դրանց նոր խթան հաղորդելու Իրաքի ցանկությունը, ինչպես նաեւ Իրաքում հայկական համայնքի առկայությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը խոսել է նաեւ տարածաշրջանային զարգացումներից՝ վերահաստատելով խաղաղության օրակարգին ՀՀ հավատարմությունն ու հաստատակամությունը: Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ երկկողմ հետաքրքրության այլ հարցեր:

Armenian Parliament Speaker meets with Iraqi President of Federal Supreme Court
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. The Armenian National Assembly President Alen Simonyan on Monday received the delegation led by the President of the Federal Supreme Court (FSC) of the Republic of Iraq being in Armenia, the press service of the Parliament has said in a statement.
The President of the Armenian Constitutional Court Arman Dilanyan also took part in the meeting.
Thanking the FSC President for the visit to Armenia, the National Assembly President highlighted such visits in terms of the development of bilateral relations, stressing the readiness of the Republic of Armenia to deepen the friendly relations with Iraq.
According to the source, in his turn the President of the Federal Supreme Court of the Republic of Iraq Jassim Muhammad Abboud thanked Simonyan for warm reception, underscoring the historical basis of relations between Armenia and Iraq, the wish of Iraq to give new impetus to them, as well as the presence of the Armenian community in Iraq.
It is noted that the NA President also spoke about the regional developments, reaffirming the faithfulness and perseverance of the Republic of Armenia to the peace agenda. The interlocutors also discussed other issues of bilateral interest.