Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Իրաքի Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 9-ին ընդունել է Հայաստանում գտնվող Իրաքի Հանրապետության Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունը։
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստան կատարած այցի համար՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է նման այցերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից՝ շեշտելով ՀՀ պատրաստակամությունը խորացնելու Իրաքի հետ ունեցած բարեկամական հարաբերությունները:
Իրաքի Հանրապետության Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահ Ջասիմ Մուհամմադ Աբուդին իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով Հայաստանի ու Իրաքի հարաբերությունների պատմական հենքը, դրանց նոր խթան հաղորդելու Իրաքի ցանկությունը, ինչպես նաեւ Իրաքում հայկական համայնքի առկայությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը խոսել է նաեւ տարածաշրջանային զարգացումներից՝ վերահաստատելով խաղաղության օրակարգին ՀՀ հավատարմությունն ու հաստատակամությունը: Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ երկկողմ հետաքրքրության այլ հարցեր:

Спикер НС Армении провел встречу с председателем Федерального Верховного суда Республики Ирак
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 9 сентября принял находящуюся в Армении делегацию во главе с председателем Федерального Верховного суда Республики Ирак Джассимом Мухаммадом Абуди. Во встрече также принял участие председатель Конституционного суда Армении Арман Диланян.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, выразив благодарность за визит в Армению, председатель НС подчеркнул важность подобных визитов с точки зрения развития двусторонних отношений, особо выделив готовность Армении углублять существующие дружественные связи с Ираком.
Председатель Федерального Верховного суда Республики Ирак Джассим Мухаммад Абуди в свою очередь поблагодарил спикера НС Армении за теплый прием, подчеркнув историческую основу отношений между Арменией и Ираком, желание Ирака придать им новый импульс, а также наличие армянской общины в Ираке.
Председатель НС коснулся также региональных развитий, подтвердив приверженность Армении мирной повестке. Собеседники обсудили также другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.